USA pohrozily Sýrii za útok v Dúmá mezinárodní odvetnou akcí

USA pohrozily Sýrii za útok v Dúmá mezinárodní odvetnou akcí

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Syrská armáda byla v pondělí večer uvedena do pohotovosti a podle agentury AP se připravuje na případný americký útok. Tím pohrozil prezident Spojených států Donald Trump v reakci na sobotní útok na syrské město Dúmá, z něhož USA a některé další země obviňují syrskou armádu a jejího spojence Rusko. Podle syrské opozice při něm v sobotu armáda použila chemické zbraně. Damašek i Moskva použití chemických zbraní popírají. Hlasováním Rady bezpečnosti OSN dnes neprošel americký ani ruský návrh rezoluce na vyšetření útoku.

Exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR) dnes oznámila, že syrská armáda začala provádět preventivní opatření v přípravě na případný útok. Podle zdrojů z východní Sýrie se z Búkamálu u irácké hranice evakuoval íránský personál i členové šíitského Hizballáhu; Írán i libanonský Hizballáh jsou spojenci Damašku. Stanice NBC News uvedla, že ruská armáda ruší signál amerických vojenských dronů.

Náměstek ruského ministra zahraničí Michail Bogdanov dnes mírnil napětí. Podle něj ozbrojený konflikt mezi Ruskem a USA kvůli Sýrii nehrozí. Také podle některých expertů citovaných agenturou AFP zůstanou Moskva a Washington pravděpodobně jen u "slovní války". Proti stupňování bojů v Sýrii se dnes vyslovila švédská ministryně zahraničí Margot Wallströmová.

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov řekl, že ruská a syrská armáda jsou připraveny zajistit bezpečnost expertům Organizace pro zákaz chemických zbraní (OPCW), jejichž nezávislé vyšetřování požaduje Moskva i Sýrie. OPCW dnes v prohlášení uvedla, že její tým je připraven brzy vyrazit. Rusko už v pondělí uvedlo, že jeho odborníci na místě nenašli známky o použití chemických zbraní.

Rusko dnes večer v Radě bezpečnosti OSN vetovalo americký návrh rezoluce, který požadoval vytvoření mezinárodního orgánu pro vyšetření odpovědnosti za chemické útoky v Sýrii; Washington žádal o prošetření stavu chemických zbraní v zemi po sobotním útoku na město Dúmá. Následně neprošla ani rezoluce předložená Ruskem, která požadovala vytvoření jiného expertního výboru pro vyšetření útoku.

Útok na město Dúmá, které je poslední baštou povstalců v oblasti východní Ghúta u Damašku, podle organizace Bílé přilby, které jsou napojené na rebely, provedly syrské vládní jednotky s použitím chemických zbraní. Mluvčí organizace Bílé přilby dnes agentuře DPA řekl, že při útoku zemřelo nejméně 42 lidí a na 500 dalších bylo zraněno. Snížil tak výrazně bilanci, kterou tato organizace uváděla původně na twitteru, kde psala o nejméně 150 obětech a o více než 1000 zraněných.

O použití chemických zbraní syrským režimem hovoří i řada západních zemí, včetně USA, Německa či Francie. Například německá kancléřka Agnela Merkelová prohlásila, že důkazy o použití chemických zbraní v Sýrii jsou "velmi jasné". Jasno má i americký prezident, který v pondělí prohlásil, že se v nadcházejících 24 až 48 hodinách rozhodne o reakci USA.

"Máme řadu vojenských možností," uvedl Trump v pondělí. "Každý za své činy zaplatí. On (ruský prezident Vladimir Putin) zaplatí, každý zaplatí," prohlásil šéf Bílého domu v pondělí. Dnes Trump zrušil svou cestu na summit Amerik, který koná koncem týdne v Peru. Podle oznámení Bílého domu chce Trump dohlížet na reakci Washingtonu na dění v Sýrii.

,