snímek univerzity a svoboda

Do kin jde film o nepoctivých praktikách na univerzitách a krizi vzdělávání

snímek univerzity a svoboda
Do kin jde film o nepoctivých praktikách na univerzitách a krizi vzdělávání

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Do českých kin vstoupí celovečerní dokument Zuzany Piussi a Víta Janečka Univerzity a svoboda, který se zabývá hlavními problémy světového i českého vysokého školství. Ve filmu hovoří mimo jiné lingvista Noam Chomski, bývalý ministr školství a profesor sociální psychologie Stanislav Štech či investigativní novinář Jiří Štický. Jedním z hostů nedělní brněnské i úterní pražské premiéry bude americký profesor Jeffrey Beall, který během svého působení na Coloradské univerzitě vyvinul metodiku na odhalování takzvaných predátorských vědeckých časopisů, které podle mnoha odborníků poškozují akademické prostředí. 

Predátorské časopisy podle odborníků parazitují na myšlence otevřeného přístupu a poškozují jeden ze základních kamenů moderní vědy – kvalitní recenzní řízení. Publikace v odborných časopisech je přitom důležitou součástí pracovního působení vědců a je třeba nástrojem k získávání grantů. Predátorské časopisy podle spolku Věda žije přijímají články bez řádného posouzení, publikují i hoaxy a nesmysly, zaštiťují se akademiky bez jejich vědomí nebo napodobují jména a webové stránky seriózních vědeckých časopisů.

Beall začal vytvářet a aktualizovat seznam konkrétních časopisů, který je v globální vědecké komunitě znám jako Beallův seznam. Zahrnoval tisíce položek a začaly ho jako důležitý referenční zdroj brát mnohé národní agentury pro podporu a hodnocení vědy i univerzity, uvádějí autoři filmu. Beallova činnost vyvolávala ale i kontroverze, protože zpochybňovala i usvědčovala mimo jiné globální vědecká nakladatelství, která jsou brána za seriózní.

„Každá instituce v průběhu svého vývoje musí stále hledat rovnováhu mezi zajištěním a ochranou prostoru pro svoji hlavní činnost a formalizovanými procedurami. Když na univerzitě převáží to druhé, stane se možná bezpečným přístavem byrokratů, ale sotva už inspirativním místem pro studium,“ řekla spoluautorka filmu Zuzana Piussi. „Žijeme v době, kdy mnoho lidí ztrácí důvěru v demokracii ve prospěch autoritářských řešení, univerzity jsou tradičním zdrojem demokratické kultury. Věříme, že pohled na krizi v malém může přinést poznání a naději i v širším měřítku,“ dodal spolurežisér Vít Janeček.

Uvedení filmu do kin budou provázet debaty, jichž se zúčastní politoložka Vladimíra Dvořáková, vzdělávací experti Jiří Smrčka a Bohumil Kartous, profesor pedagogické psychologie a exministr školství Stanislav Štech či fyzik a předseda spolku Věda žije! Michael Komm.

Brněnská premiéra za účasti Jeffreyho Bealla bude součástí festivalu MUNIfesto – oslav stého výročí založení Masarykovy univerzity v kině Scala 19. května od 15:30, v Praze v kině Lucerna 21. května od 18:30.

Ve svém posledním dokumentu Selský rozum se Piussi a Janeček zaměřili na český venkov, včetně stylu a důsledků podnikání nynějšího premiéra Andreje Babiše.

,

18. května 2019