ČEZ účtuje klientům v nouzi zálohy ve výši 1700 korun. Plyn neřeší
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Klienti zkrachovalé Bohemia Energy, kteří si jako svého dodavatele poslední instance (DPI) vybrali společnost ČEZ, se tento týden dozví, jak vysoké zálohy budou platit. Podle vyjádření polostátní firmy by na rozpisu plateb neměli narazit na nezvykle vysoké částky za elektrickou energii. Průměrná výše záloh v nejběžnější sazbě D02 pro zákazníky v režimu DPI dosahuje u ČEZ 1700 korun. Společnost však neslouží jako DPI dodavatel pro plyn.
Zákazníci přecházející z DPI na fixované produkty ČEZ Prodej mohou za elektřinu ve stejné sazbě ušetřit na zálohách až 400 korun měsíčně, uvedl mluvčí společnosti ČEZ Roman Gazdík. Do režimu dodavatele poslední instance se dostali bývalí klienti společnosti Bohemia Energy, která ukončila činnost v polovině října, ale i dalších menších dodavatelů. V režimu DPI skončilo na 900 000 odběratelů.
ČEZ rozesílá zálohy pro klienty v režimu DPI až nyní, posunul splatnost první zálohy na konec listopadu, aby ulevil odběratelům, kteří svým končícím dodavatelům museli ještě v říjnu zálohy zaplatit. Z režimu dodavatele poslední instance (DPI) už odešlo přes 140 000 klientů z celkových zhruba 374 000. Řada odběratelů si zvolila běžné produkty ČEZ Prodej, někteří z nich odešli k jiným dodavatelům.
Podobně vysoké zálohy na elektřinu stanovila například i společnost E.ON. Jejím novým klientům nedělá těžkosti je platit. Za likvidační označují zálohy za plyn. ČTK dnes popsala příběh paní Marie z Třebíčska, které po krachu Bohemia Energy vyměřil dodavatel poslední instance zálohy na elektřinu ve výši 1800 korun. Za plyn má ale platit u E.ON platit 13 tisíc korun.
Klientům po zkrachovalé Bohemia Energy slouží ČEZ jako dodavatel poslední instance pro elektřinu. V minulosti se excesy vyskytly i u jejích dodávek. Matka tří dětí zhruba před týdnem popsala, že jí ČEZ v režimu DPI vyměřil zálohu za elektřinu ve výši 20 tisíc korun. ČEZ po krachu Bohemia Energy upozorňoval, že cena za energie budou vyšší, protože v režimu dodavatele poslední instance bude obsluhovat zákazníky, s kterými nepočítal.
„Bohužel se zrovna jedná o topnou sezonu, kdy je vyšší spotřeba. Standardně se zálohy rozprostírají do celého roku, včetně léta, kdy je naopak spotřeba nižší, a tak se výše záloh v jednotlivých měsících vyrovnává. Přechodem z dodavatele poslední instance bude mít zákazník nastaveny nové zálohy s ohledem na sjednaný produkt a ty budou stabilní po celou dobu až do termínu řádného vyúčtování,” uvedla společnost v tiskové zprávě z 19.10.