USA varují Británii. Pokud chcete obchodní dohodu, nezavádějte digitální daň
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Spojené státy tlačí v době nejasností kolem brexitu na Velkou Británii, aby nezaváděla digitální daň na velké technologické firmy. Pokud by k zavedení daně došlo, může se Británie rozloučit s obchodní dohodou s USA, napsal britský The Telegraph. Americký prezident Donald Trump tvrdí, že jde o daň zaměřenou proti americkým firmám a nechal prošetřit, zda zavedení daně není diskriminační.
Digitální daň, která je namířená proti internetovým gigantům, jako jsou například americké společnosti Google, Amazon či Facebook, zavedla jako první Francie, za což si vysloužila od amerického prezidenta kritiku a příslib odvetných kroků. V Británii by mělo k jejímu zavedení dojít v květnu příštího roku.
Podle The Telegraph tak dostala Británie varování „na několika úrovních“. Pokud se rozhodne digitální daň zavést, k žádné obchodní dohodě s USA nedojde. Ta je přitom pro nového premiéra Borise Johnsona klíčovou záležitostí, která má zemi pomoci přestát následky odchodu z Evorpské unie, píše Deutsche Welle.
Návrh zákona o digitální dani v červenci schválil francouzský parlament. Tříprocentní daň z příjmů ze služeb poskytovaných ve Francii se týká firem, které mají v této zemi příjmy nad 25 milionů eur (zhruba 640 milionů Kč) a celosvětově nad 750 milionů eur (přes 19 miliard Kč). Platí zpětně od začátku letošního roku. Francie přišla s daní Gafa, když se na společném zdanění internetových firem nedokázaly shodnout unijní země. Má jít o dočasné opatření do chvíle, než se v Organizaci pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) podaří dojednat mezinárodní dohodu o digitální dani.
Americký prezident Donald Trump nařídil vyšetřit, zda francouzská daň namířená proti internetovým gigantům nediskriminuje americké firmy. Oznámil to v první půli července americký obchodní zmocněnec Robert Lighthizer, podle něhož úřady prověří i to, zda má Paříž k zavedení tříprocentní digitální daně důvod. Pokud Washington usoudí, že jsou americké firmy nespravedlivě daněny, může přijít s odvetnými kroky, například v podobě cel. Paříž se hájí tím, že daň je v souladu s mezinárodními úmluvami.
Plány na zavedení digitální daně již ohlásily také další členské země Evropské unie, včetně Rakouska, Itálie, Španělska či právě Británie.
V České republice je nyní v připomínkovém řízení návrh na sedmiprocentní digitální daň. Do státního rozpočtu by podle odhadu ministerstva financí mohla daň přinést pět miliard korun ročně, platit by se mohla od poloviny příštího roku. Dani by měly podléhat internetové firmy s globálním obratem nad 750 milionů eur, které budou mít na území Česka roční obrat za uskutečněné zdanitelné služby minimálně 50 milionů korun.