KOMENTÁŘ LENKY ZLÁMALOVÉ

Babiš s pomahačem Okamurou diskredituje policii

KOMENTÁŘ LENKY ZLÁMALOVÉ
Babiš s pomahačem Okamurou diskredituje policii

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Zloděj křičí – chyťte zloděje. V tomto případě je přesnější říct: mafián křičí – chyťte mafiána. Andrej Babiš po celou svou obchodnickou a teď i politickou kariéru používá osvědčenou metodu. Začne jít po tom, kdo ho kritizuje nebo vyšetřuje a chystá se ho znovu obvinit. Teď si ale v roli premiéra země dovoluje diskreditovat policii. Když hledáme chvíle, kdy se Česko začíná odvracet od standardního západního vývoje směrem k balkánským poměrům, je to přesně tento moment.

Těžko si představit, že by si Angela Merkelová, Emmanuel Macron, Theresa Mayová nebo jejich lidé dovolili o německých, francouzských nebo britských policistech bez jakýchkoliv důkazů říct, že jsou to mafiáni. To si netroufne ani Donald Trump, který je momentálně pod drobnohledem speciálního vyšetřovatele.

Ve stínu prezidentské volby a hlasování o důvěře Babišově vládě zapadla skandální událost, která se ve čtvrtek odehrála na mandátovém a imunitním výboru, jenž má rozhodovat o vydání Babiše k trestnímu stíhání kvůli dotačnímu podvodu velkého rozsahu na Čapím hnízdě.

Babišovi a Okamurovi poslanci, kteří mají ve výboru většinu hlasů, prosadili, aby před jeho členy předstoupil expolicista Jiří Komárek. To je člověk v první instanci odsouzený kvůli zneužití pravomoci úřední osoby. Za to, že při krizi kolem reorganizace policie v roce 2016 vynesl ven informace z živých spisů a obvinil policejního prezidenta Tomáše Tuhého z „brutálního úniku informací“. Trestní oznámení tehdy na Komárka podala parlamentní vyšetřovací komise. Přestože rozsudek zatím není pravomocný a Komárek se odvolal, dá se říct, že je to přinejmenším osoba vysoce nedůvěryhodná. Babiš ho za dobrou službu, jak mu ve sporu o reorganizaci ve veřejném prostoru nahrával, zaměstnal podobně jako Komárkova exšéfa Roberta Šlachtu na celní správě.

Komárek teď přes média z Babišova svěřenského fondu vypouští informace o propojení vyšetřovatele Čapího hnízda Pavla Nevtípila s „kmotry“. Opakuje se případ Tuhý, za nějž byl Komárek odsouzen. Opět drby bez důkazů, mixované s odkazy na živý spis.

A právě přes návštěvu tohoto naprosto nedůvěryhodného člověka se teď poslanci ANO snaží obstruovat jednání mandátového a imunitního výboru o vydání Babiše. Imunitní výbor tady ale není od toho, aby řešil a zpochybňoval důvěryhodnost vyšetřovatelů žádajících o vydání Babiše. Poslanci mají řešit Babiše a Faltýnka, nikoliv Pavla Nevtípila. Na vyšetřování pochybností o policistech je tady Generální inspekce bezpečnostních sborů. Pokud má pan Komárek nebo kdokoliv jiný jakékoliv pochybnosti o vyšetřovateli Nevtípilovi, má se obrátit na ni. Všechno ostatní je jen další pokračování ve zneužívání pravomocí úřední osoby. Je nejvyšší čas, aby na něj někdo z právně gramotných poslanců výboru, nebo kdokoliv jiný, podal znovu trestní oznámení.

Babišovci by si tuhle tirádu diskreditující v osobním zájmu jejich Šéfa policii nemohli dovolit, kdyby jim v tom nesekundovali poslanci ze stáje Tomia Okamury. Tady je namístě jediná otázka. Proč to dělají a co výměnou za to získají? Kde je státní zástupce Ivo Ištvan, specialista na nepeněžní politickou korupci? Už nasadil odposlechy?  

12. ledna 2018