Babiš s pomahačem Okamurou diskredituje policii
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Zloděj křičí – chyťte zloděje. V tomto případě je přesnější říct: mafián křičí – chyťte mafiána. Andrej Babiš po celou svou obchodnickou a teď i politickou kariéru používá osvědčenou metodu. Začne jít po tom, kdo ho kritizuje nebo vyšetřuje a chystá se ho znovu obvinit. Teď si ale v roli premiéra země dovoluje diskreditovat policii. Když hledáme chvíle, kdy se Česko začíná odvracet od standardního západního vývoje směrem k balkánským poměrům, je to přesně tento moment.
Těžko si představit, že by si Angela Merkelová, Emmanuel Macron, Theresa Mayová nebo jejich lidé dovolili o německých, francouzských nebo britských policistech bez jakýchkoliv důkazů říct, že jsou to mafiáni. To si netroufne ani Donald Trump, který je momentálně pod drobnohledem speciálního vyšetřovatele.
Ve stínu prezidentské volby a hlasování o důvěře Babišově vládě zapadla skandální událost, která se ve čtvrtek odehrála na mandátovém a imunitním výboru, jenž má rozhodovat o vydání Babiše k trestnímu stíhání kvůli dotačnímu podvodu velkého rozsahu na Čapím hnízdě.
Babišovi a Okamurovi poslanci, kteří mají ve výboru většinu hlasů, prosadili, aby před jeho členy předstoupil expolicista Jiří Komárek. To je člověk v první instanci odsouzený kvůli zneužití pravomoci úřední osoby. Za to, že při krizi kolem reorganizace policie v roce 2016 vynesl ven informace z živých spisů a obvinil policejního prezidenta Tomáše Tuhého z „brutálního úniku informací“. Trestní oznámení tehdy na Komárka podala parlamentní vyšetřovací komise. Přestože rozsudek zatím není pravomocný a Komárek se odvolal, dá se říct, že je to přinejmenším osoba vysoce nedůvěryhodná. Babiš ho za dobrou službu, jak mu ve sporu o reorganizaci ve veřejném prostoru nahrával, zaměstnal podobně jako Komárkova exšéfa Roberta Šlachtu na celní správě.
Komárek teď přes média z Babišova svěřenského fondu vypouští informace o propojení vyšetřovatele Čapího hnízda Pavla Nevtípila s „kmotry“. Opakuje se případ Tuhý, za nějž byl Komárek odsouzen. Opět drby bez důkazů, mixované s odkazy na živý spis.
A právě přes návštěvu tohoto naprosto nedůvěryhodného člověka se teď poslanci ANO snaží obstruovat jednání mandátového a imunitního výboru o vydání Babiše. Imunitní výbor tady ale není od toho, aby řešil a zpochybňoval důvěryhodnost vyšetřovatelů žádajících o vydání Babiše. Poslanci mají řešit Babiše a Faltýnka, nikoliv Pavla Nevtípila. Na vyšetřování pochybností o policistech je tady Generální inspekce bezpečnostních sborů. Pokud má pan Komárek nebo kdokoliv jiný jakékoliv pochybnosti o vyšetřovateli Nevtípilovi, má se obrátit na ni. Všechno ostatní je jen další pokračování ve zneužívání pravomocí úřední osoby. Je nejvyšší čas, aby na něj někdo z právně gramotných poslanců výboru, nebo kdokoliv jiný, podal znovu trestní oznámení.
Babišovci by si tuhle tirádu diskreditující v osobním zájmu jejich Šéfa policii nemohli dovolit, kdyby jim v tom nesekundovali poslanci ze stáje Tomia Okamury. Tady je namístě jediná otázka. Proč to dělají a co výměnou za to získají? Kde je státní zástupce Ivo Ištvan, specialista na nepeněžní politickou korupci? Už nasadil odposlechy?