Vyjednávání o brexitu

Mayová opět prohrála. Bude se hlasovat o odchodu bez dohody

Vyjednávání o brexitu
Mayová opět prohrála. Bude se hlasovat o odchodu bez dohody

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Dolní sněmovna britského parlamentu i při druhém hlasování odmítla dohodu o odchodu Spojeného království z Evropské unie, kterou s Bruselem vyjednala premiérka Theresa Mayová. Dohodu, ke které Mayová v pondělí dojednala doplňky kvůli takzvané irské pojistce, podpořilo jen 242 zákonodárců, proti se jich postavilo 391. Mayová následně oznámila, že předloží ve středu poslancům návrh opustit Evropskou unii bez dohody. Prohlásila, že pokud se parlament rozhodne pro toto řešení, vláda je připravena ho naplnit.

V projevu bezprostředně po oznámení výsledku hlasování poslanců, kteří její návrh brexitové dohody již podruhé odmítli, řekla, že odmítavého postoje parlamentu hluboce lituje. Nadále je přesvědčena, že odchod s dohodou by byl nejlepším možným řešením.

Nyní chce Mayová od parlamentu vědět, co přesně žádá, zda to je odchod bez dohody, odvolání rozhodnutí odejít z EU, prodloužení vyjednávací lhůty, nebo vypsání nového referenda. Upozornila, že pokud se parlament rozhodne pro prodloužení vyjednávací lhůty, bude EU chtít vědět, jak přesně Londýn hodlá čas navíc využít.

Poprvé poslanci Dolní sněmovny hlasovali o brexitové dohodě v polovině ledna. Tehdy ji podpořilo 202 poslanců a odmítlo 432, a britská vláda tak utrpěla historicky největší porážku v parlamentu.

Mayová parlamentu předložila smlouvu o odchodu z EU a politickou deklaraci, na jejichž textu se po pondělním nočním jednání s předsedou Evropské komise Jeanem-Claudem Junckerem nic nezměnilo. Názor poslanců chtěla změnit pomocí tří nových textů.

Jedním z nich byl „právně závazný nástroj“ vztahující se k brexitové smlouvě, který má Bruselu znemožnit, aby po neomezenou dobu vázal Británii k unijním pravidlům pomocí tazvané irské pojistky. Další úpravou bylo společné prohlášení připojené k politické deklaraci, které mimo jiné zavazuje obě strany, aby se usilovně snažily do prosince 2020 najít „alternativní ujednání“, díky nimž by nemusela sporná pojistka vůbec vstoupit v platnost.

Posledním novým bodem bylo jednostranné prohlášení Británie, podle něhož bude moci Londýn přijmout opatření, díky nimž bude platnost pojistky pouze dočasná.

EU je výsledkem zklamaná, k dohodě prý udělala vše

Evropská unie ze své strany udělala vše, co bylo možné k uzavření dohody mezi EU a Londýnem o spořádaném britském odchodu z bloku. Krátce po hlasování britské sněmovny, která už podruhé odmítla text dohody dojednané v listopadu mezi britskou vládou a vyjednávacím týmem unie, to sdělil mluvčí šéfa Evropské rady Donalda Tuska.

„Litujeme výsledku večerního hlasování a jsme zklamáni, že britská vláda nebyla schopna zajistit většinu pro dohodu o vystoupení, odsouhlasenou oběma stranami v listopadu,“ napsal v prohlášení pro média Tuskův mluvčí Preben Aaman.

Parlament by mohl příště hlasovat o zrušení brexitu, říká lidovec Svoboda

Druhé hlasování britských poslanců o brexitové dohodě sledovali i čeští členové Evropského parlamentu (EP), kteří po další masivní porážce premiérky Theresy Mayové hovoří o chaosu a selhání předsedkyně britské vlády. Například podle Pavla Svobody (KDU-ČSL) by mohl britský parlament příště zkusit hlasovat o zrušení brexitu, Kateřina Konečná (KSČM) se nyní ptá, zda je Česká republika připravena na odchod Británie z Evropské unie bez dohody.

„Chaos brexitu bohužel po dnešním druhém odmítnutí dohody o podmínkách odchodu v britském parlamentu pokračuje. Nedovolme nikdy něco podobného v naší zemi,“ napsal na twitter další z českých europoslanců Jiří Pospíšil (TOP09). Luděk Niedermayer (TOP09) má za to, že neřízený britský odchod by byl „cestou k velkému chaosu“, přestože EU pracuje na opatřeních pro zmírnění jeho dopadů. Odklad brexitu pak podle Niedermayera otevírá mnoho zcela odlišných možností. 

 

,

12. března 2019