Schillerová celkem rozdala 17,5 miliardy nad plán. Nejvíc dostala Maláčová
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Během posledních týdnu si ministři docházeli ke správkyni pokladny Aleně Schillerové (za ANO) žádat o navýšení svých rozpočtů. Zatím si vyjednaly zvýšení výdajů o 17,5 miliardy korun proti červnovému návrhu státního rozpočtu. Dalších 492 milionů korun nad rámec výdajů jednotlivých ministerstev půjde na digitalizaci. Deficit rozpočtu by přitom měl zůstat 40 miliard korun. O úpravě rozpočtu svého resortu bude ale příští týden jednat ještě ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO), podle vicepremiéra Jana Hamáčka (ČSSD) není vyloučena ani debata o dalších úpravách výdajů ministerstva kultury.
„Jednání o rozpočtu ještě nejsou u konce a mohou ještě dále ovlivnit výslednou podobu úprav jak na výdajové, tak i příjmové straně návrhu státního rozpočtu. Současně také probíhají práce na aktualizaci příjmů, kde zohledňujeme např. letošní velmi dobré inkaso příjmu ze sociálního pojištění, jehož vývoj jsme hodnotili v dubnu více konzervativněji. Jak jsme opakovaně deklarovali, schodek 40 mld. Kč představuje strop,“ uvedl pro Echo24 Michal Žurovec za ministerstvo financí.
Že se schodek rozpočtu nemusí s novými výdaji zvyšovat, přiznává i opozice. „Myslím, že se schválený schodek nebude zvyšovat. Paní ministryně financí si určitě před jednáním s ministry vytvořila “vatu”, do které může sáhnout pro další požadavky ministrů, případně zvýší predikci růstu, což alespoň na papíře zvýší příjmy rozpočtu. Ale i když se schodek nezvýší, žádné vítězství to není. Připravit schodek ve výši 40 mld. v době růstu a nízké nezaměstnanosti je šlendrián. Už i komunisté jsou rozpočtově odpovědnější, než duo Schillerová Babiš, když požadují schodek o 10 mld. nižší,“ uvedl ekonomický expert ODS Jan Skopeček pro Echo24.
Nejvýrazněji, o 5,9 miliardy korun, se zvýší výdaje ministerstva práce a sociálních věcí, které by tak měly meziročně vzrůst o 54,93 miliardy. Ministryně Jana Maláčová (ČSSD) původně požadovala zvýšení rozpočtu resortu o 11 miliard proti červnovému plánu, výsledek dohody s ministerstvem financí ale označila za slušný kompromis.
Pět miliard korun navíc proti původnímu plánu půjde do rozpočtu Státního fondu dopravní infrastruktury, který tak bude hospodařit se zhruba 70 miliardami korun z českých zdrojů. Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) výrazné zvýšení rozpočtu fondu zdůvodňovala tím, že v době zpomalujícího hospodářského růstu je třeba dát více peněz do investic.
Na zvýšení výdajů svého resortu o 1,7 miliardy korun proti červnovému plánu se dohodl se Schillerovou ministr vnitra Hamáček, peníze půjdou především do rozpočtů policistů a hasičů. O 1,2 miliardy korun proti původnímu návrhu vzroste rozpočet ministerstva obrany, miliardu navíc získala ministerstva školství a zemědělství. U ostatních resortů byl růst jejich výdajů proti původnímu plánu menší než půl miliardy korun.
Sociální demokraté, kteří vznesli výraznější požadavky na zvýšení rozpočtů svých ministerstev než koaliční ANO, jsou s dosavadními výsledky jednání spokojeni. Hamáček ale v pátek upozornil, že jednání ještě budou pokračovat. Podle něj může nový ministr kultury Lubomír Zaorálek (ČSSD) vznést požadavky nad rámec toho, o čem jednal se Schillerovou ekonomický náměstek ministerstva v době, kdy úřad neměl jmenovaného ministra.
Hamáček také očekává úpravy rozpočtu s ohledem na jednání o zvyšování platů ve veřejné sféře. Schillerová v návrhu rozpočtu počítá s průměrným růstem platů o dvě procenta, odbory to ale považují za nedostatečné s ohledem na očekávanou inflaci 2,2 procenta. Podle nich by dvouprocentní růst znamenal, že by se reálné platy snížily.