Koalice tlačí na Michalika. Střet zájmů musí budoucí ministr vyřešit ještě před jmenováním
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Kandidát Starostů na ministerstvo průmyslu Věslav Michalik by měl podle předsedy hnutí Víta Rakušana vyřešit svůj případný střet zájmů a zároveň veřejně přinést „průkazné informace“ ohledně financování svého byznysu ještě před samotným jmenováním. Na pochybnosti, které se objevily kolem ministerského kandidáta v souvislosti s jeho solárními elektrárnami, se chce koaličního partnera ptát také předseda Pirátů Ivan Bartoš. Michalik by měl informace přinést ve čtvrtek.
Lídr hnutí STAN Rakušan se podle svých slov dohodl s místopředsedou Michalikem, že vyřeší svůj střet zájmu ještě před jmenováním do funkce ministra. Jak už dříve deník Echo24 upozornil, Michalikův střet zájmů by mohl spočívat v tom, že jako ministr průmyslu a obchodu by měl výrazný vliv i na energetiku, popř. na podporu obnovitelných zdrojů. V minulosti přitom do tohoto odvětví sám investoval stovky milionů korun. A s investicemi do solárních parků je spojen dodnes.
„Dohodl jsem se s Věslavem Michalikem, že vyřeší svůj potenciální střet zájmů ohledně solárních elektráren a zároveň přinese průkazné informace, že jeho podnikání byly běžné investice. Ty informace poskytne i veřejnosti,“ napsal Rakušan redakci. Michalik by měl podle něj vyřešit obě záležitosti ještě před svým jmenováním ministrem.
Vysvětlení chce i předseda Pirátů Bartoš, starosta Michalik byl totiž navržen za celou koalici PirSTAN. „Na veškeré Vámi uvedené skutečnosti se budu našeho koaličního partnera samozřejmě tázat. Pro tuto chvíli mám informaci, že pan Michalík svůj potenciální střet zájmů ohledně solárních elektráren vyřeší a vše veřejně oznámí. Zároveň donese i další průkazné informace k rozptýlení pochybností v rámci jeho podnikání a jeho financování. Na tyto kroky nyní vyčkám,“ napsal Bartoš s tím, že podle jeho informací by měl vše vysvětlit už v nejbližších dnech.
K novým skutečnostem kolem kandidáta na ministra Michalika se naopak dnes nechtěl vyjadřovat kandidát koalice Spolu na finance Zbyněk Stanjura. „Je to otázka na pana Rakušana, aby se k tomu postavil,“ řekl Stanjura ve sněmovně.
V roce 2007 a 2008 Michalik vstoupil do dvou solárních projektů (Rodvinov a. s. a Solar Area s. r. o.), které sice později formálně prodal, dodnes však spolu s manželkou vlastní část podílů prostřednictvím investičního fondu Valour. Ve statutárních orgánech firmy, která provozuje sluneční elektrárnu v jihočeském Rodvínově, stále figurují kromě Michalikovi manželky také jeho dvě dospělé děti. Případný střet zájmů dříve v rozhovoru pro Echo24 odmítal s tím, že podíly ve firmách nevlastní přímo, nýbrž skrz zmiňovaný fond.
V pondělí však pro Echo24 potvrdil, že je připraven na svůj případný střet zájmů reagovat: „Ohledně možného střetu zájmu jsem připraven ho v případě jmenováni do funkce řešit tak, aby nebylo pochyb o tom, že žádný potenciální střet neexistuje.“
Michalik v současné době nemusí řešit pouze svůj možný střet zájmů. Vysvětlit musí podle Rakušana a Bartoše i financování v pořadí druhého solárního parku (Solar Area). Redakce Deníku N totiž upozornila, že část peněz (asi 3,4 milionu eur) si firma půjčila od společnosti Lowfield Investments se sídlem v daňovém ráji na Kypru. Firma má vzhledem ke svému sídlu téměř anonymní vlastnickou strukturu. Není tak na první pohled jasné, kdo za ní stojí.
Sám Michalik nicméně v úterý odpoledne potvrdil, že firmu Lowfield vlastní jeho manželka. „Za poslední dva dny proběhla v médiích smršť ohledně podnikání me rodiny. Proto ve čtvrtek vysvětlím všechny okolnosti podnikání rodiny i to, že na něm není nic pochybného. Předem říkám, že majitelem dotčené kyperské firmy je moje žena,“ uvedl.
Michalik informaci o tehdy asi 70 milionů korun vysoké půjčce z Kypru nikterak nepopírá. Původ peněz podle něj prověřila banka. Na otázku, proč si pro financování projektu vybral právě kyperskou společnost s téměř anonymní majetkovou strukturou, však neodpověděl. „Projektové financování standardně pracuje s bankovním úvěrem a podřízenou půjčkou. Banka si prověřuje jak poskytovatele půjčky, tak zdroj financování. Pracuji na tom, abych i v tomto ohledu zajistil maximální míru transparentnosti a to jak ve vztahu k majetkové struktuře, tak ve vztahu ke zdrojům věřitele,“ uvedl pro Echo24 v pondělí.