„Jít do vlády nebyl nejlepší krok,“ říká pirátská europoslankyně Gregorová
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Za propadem podpory Pirátské strany stojí podle pirátské europoslankyně Markéty Gregorové zejména trvající zklamání z volebního propadu, problémy však vidí i v tom, že strana nezvládá své vládní angažmá prezentovat. Piráti podle ní ve vládě svádí náročný boj o politickou agendu, ale právě i o mediální prostředí. „Myslím si, že jít do vlády nebyl nejlepší krok,“ říká v rozhovoru pro deník Echo24 Gregorová.
Poslední průzkum vám přisuzuje 5% podporu, dlouhodobě v průzkumech podporu ztrácíte. Jak si to vysvětlujete?
Budu říkat svůj osobní názor. Za sestupem vidím mimo jiné to, že jsme ještě před volbami začali s nějakým obrazem vítěze a následně kvůli řadě různých důvodů, včetně – jak už i teď víme díky zpovědi markeťáků z ANO – antikampaně vůči nám, jsme vítězi nebyli. Lidé se tím pádem začali trochu odvracet, protože prostě rádi volí vítěze. A navíc tu bylo určité prostředí „hlavně porazit Babiše“ a vše ostatní šlo na vedlejší kolej. Teď to podle mě jenom navazuje na tento trend určitého zklamání z Pirátů, i když se nemusí opírat v realitě toho, že jsme udělali něco hrozivě špatně politicky, ale spíše tak nějak psychologicky, už nejsme tou hlavní volbou pro mnoho lidí a to je něco, co budeme muset napravit.
O zklamání, ale i o pocitu, že jdou za někým, kdo z jejich pohledu lépe funguje ve vládě, mluvili i respondenti Kantaru. Máte pocit, že se daří Pirátům ve vládě nějakým způsobem prosazovat?
Myslím si, že naše stopa v programu i vládě je značná, i podle čísel z hlediska naší prezence v médiích. Například Honza Lipavský na ministerstvu zahraničí vede diplomacii velice výrazně, zvlášť teď v té nejdramatičtější geopolitické době. Problém vidím částečně v tom, že se nám těmi lidmi a úspěchy nedaří prolomit do všech médií. Dám příklad: když jsme se stali členy Rady pro lidská práva OSN, což je velký úspěch právě Honzy Lipavského, média o tom psala jako o úspěchu celé vlády. Ale když se něco řeší ve zdravotnictví, tak se hned píše o panu Válkovi. A já si nemyslím, že je to jen problém médií, i když se do toho určitě nějaké subjektivní biasy promítají. Je to i o nějaké naší práci s PR.
Po volbách vedli Piráti debatu, zda se čtyřmi poslanci vůbec chodit do vlády a nerealizovat se radši v opozici. Vy jste vstup do vlády příliš nepodporovala, nepotvrzují se nějaké vaše obavy?
Já jsem z toho spíše nebyla úplně nadšená a říkala jsem některá varování. Bylo to těžké rozhodnutí pro všechny, ale členská základna rozhodla z 82 %, že do toho jít chce. Myslím si, že nějaké rozčarování v tom teď je. Nemyslím z naší práce, ale spíš z toho, jak těžko se někdy funguje v této vládě, v které s ostatními stranami nemáme v některých věcech mnoho společného. Je to opravdu náročný boj jak o politickou agendu, tak o mediální prostředí. A to pak způsobuje rozčarování u některých členů. Já si osobně stojím za svým, myslím si, že jít do vlády nebyl nejlepší krok. Zároveň ale naprosto respektuji, že se to stalo. A snažím se podporovat, abychom v ní nezapadli a byli suverénní. Protože jak vidíme na průzkumech, lidé to přestávají vidět. To je podle mě škoda, protože tu práci stále děláme.
Z dat Kantaru se také zdá, že je koalice PirSTAN už pro voliče poněkud „mrtvá“. Plánujete například spolupráci v komunálních volbách?
Co se týče komunální úrovně, ta je hodně specifická, krom extremistických stran není žádná koalice vyloučená podle toho, jak se domluví. Co zatím vím, tak se STAN ve většině obcí nejdeme, ale není to často kvůli nějaké zlé krvi z národních voleb, ale prostě proto, že už tam předtím nějakým způsobem nekooperovali, lidsky to nekoresponduje a podobně. Ale přiznám se, že se vůbec nevěnuji natolik komunálu, abych věděla, kde jsme v jaké koalici. Nemyslím si tedy, že je to apriorně vyloučené, pokud se jim lidsky spolupracuje dobře, jen kvůli tomu, že to na národní úrovni trochu ochladlo. Ale ani si nemyslím, že se to bude nějak centrálně tlačit.
Říkáte, že to na národní úrovni trochu ochladlo. Vidíte ve spojování do budoucna ještě nějaký smysl?
To bude samozřejmě na členské základně a vývoji… všeho. Nicméně, osobně teď ve straně úplně nevnímám touhu koalici opakovat.