Česko se chystá na očkování dětí od 5 let. Přinese jim to jen malé zdravotní výhody
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Děti starší čtyř let se zřejmě i v Česku brzo dočkají očkování proti covidu-19. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) oznámil, že stát předobjednal vakcínu až pro 700 tisíc dětí mezi pátým a jedenáctým rokem, čekat se bude jen na schválení Evropskou agenturou pro lékové přípravky (EMA). Podporu dostane očkování dětí zřejmě i tentokrát také ze strany České vakcinologické společnosti. Mezi odborníky přitom zatím nepanuje úplná shoda ani v otázce očkování dětí starších. Například britské autority tvrdí, že zdravotní výhody plošného očkování jsou pro zdravé děti jen malé.
Zatímco se vláda s blížícím se podzimem snaží neúspěšně doočkovat téměř půl milionu rizikových ze starších ročníků, začíná se rýsovat očkování naopak dosud nejmladší věkové kategorie. Česko předobjednalo vakcíny od společností Pfizer/BioNTech pro zhruba 80 % dětí ve věku od 5 do 11 let.
Výrobce v tomto týdnu informoval, že podle jeho klinických studií děti vakcíny dobře snášejí a vyvolává u nich silnou imunitní reakci. Plánuje proto co nejrychleji požádat regulační úřady v USA, EU a dalších zemích o povolení nasadit očkovací látku i v této věkové skupině. Pokud evropský úřad použití vakcíny schválí, české úřady vakcínu samostatně povolovat nemusí, může se s ní začít rovnou očkovat ve chvíli, kdy bude dostupná v ordinacích dětských praktických lékařů.
Otázka očkování dětí přitom stále vyvolává debaty mezi veřejností i odborníky. Ti se neshodují zejména na tom, zda v očkování dětí, kterým většinou nehrozí vážný průběh nemoci, převažují výhody nad možnými riziky. Například Velká Británie tak k očkování dětí ve věku 12 až 15 let přistupuje teprve v posledních dnech a to přes odpor britského výboru pro vakcinaci a imunizaci (JCVI), který naopak na počátku září uvedl, že zdravotní výhody plošného očkování jsou pro zdravé děti jen malé. Možná rizika vakcinace v této věkové skupině jsou podle JCVI také nízká, ale potenciálně závažná a stále se prověřují.
Naproti tomu Česká vakcinologická společnost zastává dlouhodobě jiný názor. Nyní už dostupnému očkování pro děti od 12 do 15 let dala kladné stanovisko s tím, že naočkování by v této věkové kategorii zabránilo asi 3 000 případům nákazy covidem-19, 90 hospitalizacím, 25 případům hospitalizací na jednotkách intenzivní péče a jednomu až dvěma úmrtím dětí. Podle četnosti výskytu nežádoucích účinků by se v souvislosti s očkování všech dětí v Česku naopak mohlo objevit asi 16 případů zánětu srdečního svalu či membrány kolem srdce. Zaznamenané případy těchto zánětů ve světě byly podle vakcinologů vzácné a vesměs mírné. Prospěch z očkování tak podle nich převyšuje rizika těchto nežádoucích účinků.
Jak deníku Echo24 sdělil předseda České vakcinologické společnosti a také člen poradní klinické skupiny ministerstva zdravotnictví Roman Chlíbek, kladné stanovisko očekává i v případě očkování dětí od 5 do 11 let, až k tomu dostane vakcína schválení od Evropské agentury pro lékové přípravky.
Česká vakcinologická společnost vycházela při předchozím doporučení ze statistik týkajících se českých dětí. Do 3. července se onemocnění covid-19 prokázalo u 180 000 dětí mladších 15 let. Šest dětí na covid v ČR zemřelo, přes 1000 jich bylo hospitalizováno, zdravotní stav asi 20 vyžadoval umělou plicní ventilaci. Od loňského října do letošního června zdravotníci v ČR u dětí zaznamenali 201 případů mutlisystémového zánětlivého onemocnění, označovaného též PIMS-TS, které souvisí s proděláním covidu. Neevidují žádné úmrtí na tyto komplikace.
Například senátorka a dětská lékařka Jitka Chalánková však vyzývá v otázce očkování dětí k opatrnému přístupu. „Nejsem jako pediatr odpůrce různých očkování, která děti potřebují. Ale v tomto případě bych velice zvažovala a postupovala podle principu předběžné opatrnosti a očkování v tuto chvíli rozhodně nedoporučuji. Není dostatek studií pro bezpečné použití těchto vakcín u dětí a vždy je potřeba vycházet z principu přiměřenosti, co se týká závažnosti onemocnění vzhledem k benefitu očkování,“ řekla deníku Echo24 Chalánková s tím, že jde stále o podmínečně schválené vakcíny k nouzovému použití a chybí například studie k posouzení dlouhodobých účinků.
Vakcínu od společností Pfizer/BioNTech plnohodnotně schválil v srpnu jako první Americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA), ovšem pouze pro lidi starší šestnácti let, pro mladistvé mezi 12 a 15 lety je stále schválena jen pro nouzové použití. Ačkoliv očkování dětí ve věku od 5 do 11 let zatím nemá ani toto schválení, v některých zemích s ním už začali. Například na sousedním Slovensku se děti v tomto věku mohou očkovat už od 9. září. Podobně bez schválení příslušnými úřady očkují zdravotníci děti také v Izraeli. Tam je ale vakcína zatím jen pro děti, jimž hrozí vážné komplikace v případě nákazy koronavirem.