Faltýnkovo vystoupení

Mandát jsem si vzal sám, řekl Faltýnek poslancům proč jednal o mýtu

Faltýnkovo vystoupení
Mandát jsem si vzal sám, řekl Faltýnek poslancům proč jednal o mýtu

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Předseda poslaneckého klubu hnutí ANO Jaroslav Faltýnek se před poslanci snažil vysvětlit svou roli okolo podezření z ovlivňování tendru na výběr dálničního mýta. Podle opozičních poslanců se mu to však nepovedlo. Místo odpovědí na konkrétní a závažné otázky se vrátil do historie a pouze opakoval, že v roce 2016 vyjednal slevu. Faltýnek také uvedl, že nedostal od koaliční vlády žádné pověření. „Mandát jsem si vzal sám,“ uvedl první místopředseda hnutí ANO.

Předseda poslaneckého klubu ODS Zbyněk Stanjura během poslaneckého grilování řekl, že Faltýnek mohl jednat v rozporu se zákonem.„Jakýkoli kontakt zadavatele nebo jeho zástupce v podobě pana Faltýnka s jedním z uchazečů by vedl zcela nemilosrdně ke zrušení soutěže pro netransparentnost a porušení zásad rovného zacházení,“ řekl Stanjura před poslanci.

Úvodní slovo si ve sněmovně vzal ministr dopravy Dan Ťok, podle kterého policisté nezasahovali kvůli činnosti ministerstva dopravy. „Musím zcela zásadně odmítnout jakékoli spojování aktuálních událostí, respektive policejních zásahů z minulého týdne, s činností ministerstva dopravy. Nic nenasvědčuje tomu, že by předmětem vyšetřování mělo být prodloužení smlouvy se stávajícím provozovatelem či úspěšně ukončený tendr na budoucího provozovatele,“ řekl ve sněmovně Dan Ťok.

Poté si vzal slovo předseda poslaneckého klubu hnutí ANO Jaroslav Faltýnek, který začal mýtný tendr řešit už v roce 2015. Podle něj v té době hrozilo, že ministr dopravy Dan Ťok bude odvolán a veřejnost si uvědomí, že hnutí ANO nezvládlo připravit tendr.

„Nikdy jsem neřekl, že jsem měl mandát od koaliční rady nebo dopravní koaliční rady. Já jsem si ho sám vzal,“ řekl Jaroslav Faltýnek. Několikrát ve svém projevu pochválil ministra dopravy, že vyjednal slevu patnáct miliard v tendru, který se uskutečnil před dvěma lety. „Faltýnek s týmem pana ministra dopravy v roce 2016 spoluvyjednal slevu jenom osmadvacet procent s tehdejším provozovatelem, jenom 1,5 miliardy za tři roky,“ řekl o sobě Jaroslav Faltýnek místopředseda ANO.

Opozici však jeho proslov nijak nepřesvědčil. Předseda klubu Pirátů Jakub Michálek zkritizoval Faltýnka, že neodpověděl na základní otázky. Tedy v čem spočívala jeho role prostředníka mezi společností Kapsch a antimonopolním úřadem a kdo dosadil obviněného Jiřího Švachulu (ANO) do dozorčí rady ČD Cargo. „Opravdu jste řekl, že „je třeba udělat to, co chce společnost Kapsch,“ jak se píše v příkazu k domovní prohlídce? Můžete potvrdit nebo vyvrátit tento výrok?“ řekl ve sněmovně Jakub Michálek.