KOMENTÁŘ DANIELA KAISERA

Nejzbytečnější člen české vlády

KOMENTÁŘ DANIELA KAISERA
Nejzbytečnější člen české vlády

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Novým policejním prezidentem se skoro určitě stane dosavadní krajský šéf v Pardubicích Jan Švejdar. Oficiálně se čeká, až proběhne výběrové řízení, ale nemělo by trvat dlouho, aby se zbytečně neprodlužovalo interregnum od posledního října, kdy místo policejního ředitele opustil generál Tomáš Tuhý. Za touto jakoby nezáživnou personálií se velmi prudce vynořuje otázka, která je ve vzduchu od léta: K čemu jsou sociální demokraté ve vládě a čemu speciálně zabraňuje předseda ČSSD Jan Hamáček na ministerstvu vnitra?

Teď, kdy z pozice místopředsedy sociální demokracie odstoupil Jiří Zimola takovým způsobem, aby to všichni pochopili jako útok na Hamáčka, se znovu spekuluje o tom, že Zimola jde na ruku Andreji Babišovi, zatímco Hamáček ne. Ale hledat rozdíly by šlo těžko, Babišovi vycházejí vstříc oba zhruba stejně, s tím rozdílem, že Hamáček má ministerstvo.

Pro premiéra Babiše je životně důležité, aby se pro něj dobře vyvíjel – čti: nevyvíjel – případ Čapí hnízdo. Policii chápe jako mocenský nástroj, jímž je třeba disponovat přinejmenším proto, aby jím nedisponoval nepřítel (v tomto případě Babiš zásadně nedůvěřuje policistům, které považuje za lidi bývalého ministra vnitra Milana Chovance).

Pokusy zmáknout policii trestně stíhaným premiérem ve vlastní prospěch jsou naprosto zásadní věc, před níž bledne v podstatě vše, čím se dnes vzrušuje veřejný prostor, od ptákovin typu vydání/nevydání komunistického poslance Ondráčka po některé trapnosti Miloše Zemana spjaté s výkonem funkce prezidenta.

Co předcházelo Švejdarovi? Ředitel GIBS Michal Murín byl po Babišově bezprecedentním nátlaku, hrozbách skandalizací a náznacích téhož v Babišově tisku vypuzen ke konci dubna. Tady se ještě dá tvrdit, že výběr je v gesci premiéra, byť by se v dobře vyvážené koaliční vládě takové věci projednávaly s koaličním partnerem.

Ale další změny už byly v hájemství ministra vnitra. Ředitele rozvědky Jiřího Šaška odstavil na základě podezření z hospodářských machinací, které ventilovala Babišova MF DNES, ještě Babišův ministr vnitra v demisi Lubomír Metnar. Na výběru nového ředitele se Jan Hamáček do jisté míry podílel.

Ale policie, která je z hlediska Babišových bezprostředních zájmů nejdůležitější, se zdá být už úplně mimo Hamáčkův vliv. Teorie, že by dokázal a chtěl chránit některé exponované a premiérovi nějak podezřelé či nevyhovující policisty, se rozplývá před očima.

Hamáček byl do funkce jmenován ve středu 27. června. O den později, ještě než se ministr stačil sejít s policejním prezidentem Tuhým, už ČT hlásí, že se do důchodu rozhodl „dobrovolně“ (ani ne dva roky po nástupu do funkce) odejít ředitel Národní centrály Michal Mazánek. Hamáček už stihne jen konstatovat, že ho to „netěší“.

Miloš Trojánek, ředitel Krajské policie v Praze, která má na starosti trestní stíhání Čapího hnízda, byl odejit ještě předtím, za Babišovy vlády v demisi. Zpráva o Trojánkovi vychází v Babišově MfD 18. května letošního roku. V témže článku se ohlašuje i konec policejního prezidenta Tuhého a – pozor – hned i Tuhého nástupce. Už tady můžeme číst jméno Jan Švejdar. O všech důležitých nadřízených detektiva Nevtípila, který vyšetřuje Čapí hnízdo, je tedy rozhodnuto ještě předtím, než se Hamáček ocitne na vnitru. Předseda ČSSD zachová klid a na vnitru přichází k čistému stolu, čistému ovšem z pohledu předsedy vlády. Švejdar je jako poslední kámen do klenby.

Nemá cenu spekulovat dnes o integritě nastávajícího policejního prezidenta Švejdara. Také proto, že situace, v níž by ji musel prokazovat, už ani nemusí nastat. I policejní vyšetřovatel je člověk a o tom, jestli bude ve své práci brát ohledy na mocné, může rozhodovat jeho dojem z personální politiky ve vedení policie. A kdo sleduje personální politiku u policie od začátku letošního roku, tomu dojde, že ministr vnitra Hamáček je ve vládě zbytný, bez vlivu a asi i bez vůle.

9. listopadu 2018