Kauza firmy Vyrtych

Vyhrála soud. Nyní firma Vyrtych čeká na reakci státu. Žalobu má v záloze

Kauza firmy Vyrtych
Vyhrála soud. Nyní firma Vyrtych čeká na reakci státu. Žalobu má v záloze

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Firma Vyrtych, jíž se před Finanční správou zastal Nejvyšší správní soud, je připravena se domáhat svých práv žalobou, pokud to bude potřeba. Nyní ale vyčkává na další postup státu. O případu chce s šéfem Finanční správy jednat i ministryně financí v demisi Alena Schillerová.

Finanční správa firmě Vyrtych odmítla uznat nárok na odpočet DPH, protože se podle ní zapojila do podvodného řetězce. Podle soudu ale jednala firma zcela poctivě a splnila veškeré podmínky stanovené pro přiznání nároku na odpočet. „Je spousta případů, kdy se někdo objektivně dostane do situace, že je zapojen v nějakém řetězci, který končí podvodem na DPH. Ale on jednal v rámci toho řetězce subjektivně zcela poctivě, nepodílel se na tom podvodu a byl jakousi nevinnou obětí nebo více či méně nevinnou obětí celého toho řetězce a takový subjekt neodpovídá za podvod na DPH,“ uvedl soudce Nejvyššího správního soudu (NSS) Karel Šimka v České televizi.

Firma Vyrtych nyní očekává, že Odvolací finanční ředitelství vydá nové rozhodnutí, které bude v její prospěch, uvedl pro Echo24 advokát firmy Martin Vondrouš. Firma je připravena, pokud nedojde k nápravě škody, podat i žalobu.

„Nyní jsme po dohodě s klientem připraveni vyčkat dalšího postupu Odvolacího finančního ředitelství, které by mělo být vázáno právním názorem NSS, a tedy hodláme poskytnout danému subjektu čas a prostor k nápravě vadného stavu. Tato náprava musí spočívat nejen ve vrácení uplatněného nadměrného odpočtu DPH, ale i v náhradě škody, která byla našemu klientovi nezákonným postupem daňových orgánů způsobena,“ řekl Martin Vondrouš.

„Pakliže by tedy nedošlo k dobrovolné úhradě způsobených škod, jsme samozřejmě připraveni se našich práv domáhat, a to i ve formě žaloby na náhradu škody. V tuto chvíli nemáme přesné vyčíslení, ale již nyní je zjevné, že se bude jednat o milionové částky. A to i s ohledem na skutečnost, že finanční prostředky byly Českou republikou zadržovány déle než sedm let,“ uvedl Vondrouš.

Odvolá Schillerová šéfa Finanční správy?

Kvůli kauze firmy Vyrtych se chce s šéfem Finanční správy Martinem Janečkem sejít i ministryně financí v demisi Alena Schillerová. „Určitě budu chtít s panem Janečkem o tomto případu a jeho reflexi Finanční správou hovořit. Nicméně platí, že generální ředitel Generálního finančního ředitelství je úředníkem, jehož jmenování i případné odvolání se řídí striktně intencemi zákona o státní službě,“ uvedla Alena Schillerová pro Echo24.

Finanční správa vydala k rozhodnutí NSS vlastní analýzu. Nejde podle ní o zásadní rozsudek, jak tvrdil NSS. Finanční správa odmítá, že by rozsudek NSS přinesl něco převratného. Berňák ve své analýze trvá na tom že se stal podvod na DPH. „Faktem zůstává, že se stal podvod na DPH, což potvrdil kromě Městského soudu v Praze i Nejvyšší správní soud. A že existovaly pochybnosti ohledně vědomého zapojení dané společnosti do podvodu, potvrdil Městský soud, který dal svým rozsudkem Finanční správě za pravdu. Nejvyšší správní soud se však s Finanční správou a Městským soudem neztotožnil v otázce vědomosti daňového subjektu o podvodu,“ uvedla v analýze Finanční správa.

Finanční správa se také ohradila proti tomu, že by v rozhodování o případném zapojení do podvodu na DPH postupovala svévolně či selektivně s cílem poškodit vybrané daňové subjekty. To právě kritizovali někteří odborníci a opoziční politici. Finanční správa se vymezila i vůči výtce Nejvyššího správního soudu tím, že vyloučila, že by docházelo k účelovému vybírání daně u těch článků obchodního řetězce, u nich je to nejsnazší.

Na přístup Finanční správy k podnikatelům se v posledních letech snesla velká spousta kritiky. Příkladem je firma FAU, jež se nyní hodlá soudit se státem o způsobenou škodu. Finanční správa s touto přerovskou firmou prohrála spor, když NSS loni v listopadu zamítl kasační stížnost Odvolacího finančního ředitelství proti rozsudku Krajského soudu v Ostravě. Ten zrušil zajišťovací příkazy vydané na tuto firmu. FAU měla sklad v areálu chemičky Precheza ze skupiny Agrofert. Zmínka o likvidaci společnosti FAU zazněla dokonce na nahrávce zveřejněné v srpnu na anonymním twitterovém účtu Skupina Šuman a vyvolává dojem, že Finanční správa jednala v zájmu šéfa hnutí ANO premiéra v demisi Andreje Babiše.