Vyjednávání o brexitu

Theresa a Jeremy. V rámci nové streategie jednali o brexitu, v plánu mají další schůzku

Vyjednávání o brexitu
Theresa a Jeremy. V rámci nové streategie jednali o brexitu, v plánu mají další schůzku

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Britská premiérka Theresa Mayová se snaží najít způsob, jak zabránit brexitu bez dohody 12. dubna. Setkala se proto s lídrem opozice Jeremym Corbynem a jednání o dalším brexitovém plánu bylo dle mluvčích obou strany konstruktivní. Politici se mimo jiné dohodli na dalším programu rozhovorů. Sám Corbyn ovšem později uvedl, že v pozici Mayové nenastala tak velká změna, jakou očekával. Vyjednávací týmy vlády a opozice se opět sejdou už ve čtvrtek. Dolní sněmovna mezitím odmítla návrh, podle kterého se příští pondělí mělo znovu hlasovat o různých variantách brexitu. V druhém čtení nicméně schválila návrh zákona, který odmítá brexit bez dohody 12. dubna. Konečné hlasování se očekává ještě večer. 

„Vedli jsme konstruktivní průzkumné rozhovory o tom, jak se dostat z brexitového mrtvého bodu,“ uvedl mluvčí labouristů. „Dnešní jednání byla konstruktivní, obě strany ukázaly flexibilitu a odhodlání ukončit současnou brexitovou nejistotu,“ řekl záhy mluvčí kabinetu.

Zástupci obou stran informovali, že se dohodl program dalších schůzek. Podle labouristů se na nich bude hledat „možnost shody“.

S Mayovou i Corbynem  jednala i skotská první ministryně Nicola Sturgeonová. Po setkání s premiérkou řekla, že si není jistá, zda je Mayová připravena ke kompromisu, a znovu vyzvala k dlouhému odkladu brexitu.

Lídr opozice Corbyn se rovněž nechal slyšet, že když bude schopen se s Mayovou dohodnout na plánu pro brexit, bude požadovat ukotvení tohoto plánu v zákoně. Důvodem je obava, že jakékoli závazky by mohl vzít zpět nástupce Mayové v čele vlády. Corbyn to řekl listu Evening Standard.

Mayová v úterý překvapivě oznámila, že hodlá požádat Evropskou unii o další odklad brexitu, který je nyní naplánován na 12. dubna. Měl by podle ní být ale co možná nejkratší. Zároveň vyzvala Corbyna, aby s ní jednal o nalezení východiska z brexitového patu. Předsedkyně vlády nicméně vyloučila, že by se jednání s lídrem opozice mohla vést o loni uzavřené brexitové dohodě, kterou britská Dolní sněmovna již třikrát odmítla. Připouští jen rozhovory o politické deklaraci o budoucích vztazích s EU po brexitu. Odejít by podle jejích představ mělo Spojené království z evropského bloku nejpozději 22. května, tedy před evropskými volbami.

Britská Dolní sněmovna mezitím odhlasovala, že nebude v pondělí znovu hlasovat o různých variantách postupu v otázce plánovaného odchodu z unie. Pro návrh žádající, aby poslanci opět převzali kontrolu nad programem sněmovny, se vyslovilo 310 poslanců, proti jich byl stejný počet. Předseda sněmovny John Bercow remízu rozhodl v neprospěch návrhu.

Juncker požaduje pro odklad brexitu schválení dohody

Pokud britská sněmovna do 12. dubna schválí dosud odmítanou dohodu o spořádaném brexitu, krátkodobý odklad britského odchodu z EU do 22. května je stále možný. V europarlamentu to řekl předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker. Riziko, že Británie odejde k 12. dubnu bez dohody, je podle něj ovšem stále pravděpodobnější možností, kterou unie sice nechce, ale na kterou se připravuje. „Po 12. dubnu by panovalo riziko ohrožení hladkého průběhu evropských voleb a hladkého fungování Evropské unie,“ upozornil předseda Evropské komise.

Německá kancléřka Angela Merkelová prohlásila, že chce až do poslední chvíle usilovat o brexit s dohodou. Řešení se podle ní musí najít především v Londýně. Doufá, že tamní debaty budou úspěšné. „Vždy jsem říkala, že budu do poslední hodiny daného data bojovat o to, abychom dosáhli spořádaného vystoupení Británie (z EU),“ uvedla Merkelová, podle níž je to v zájmu obou stran.

Irsko by podpořilo schválení britské žádosti o další krátký odklad brexitu, řekl irský ministr zahraničí Simon Coveney. Brexit bez dohody při aktuálním termínu britského odchodu příští pátek vidí jako velmi nepravděpodobný. Rakouský kancléř Sebastian Kurz naopak uvedl, že pro další prodloužení lhůty pro vyjednání podmínek brexitu nyní není důvod. Mluvčí německé vlády prohlásil, že pokud chce Londýn od EU další odklad, musí přijít s velmi konkrétní žádostí. Nic takového se ale podle něj zatím nestalo.

,