„Raději mlčte!“ vzkazují lékaři z JIP Šmuclerovi a spol.
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
„Prosíme, raději mlčte!“ píší doktoři a sestry z první linie v reakci na jiný otevřený dopis, ve kterém mj. stomatolog Šmucler či kardiochirurg Pirk vyzývají vládu, aby přestala lidi strašit koronavirem. Podle pracovníků z jednotky intenzivní péče však tito lékaři nejsou s problematikou dostatečně seznámeni a jsou pouhými laiky. Zároveň v dopise vyzývají občany, aby se koronaviru nebáli, ale aby ani nebrali onemocnění na lehkou váhu.
„My, lékaři a zdravotní sestry z covidových oddělení a jednotek intenzivní péče, jsme až doposud byli příliš zaměstnáni péčí o pacienty a organizací péče v našich nemocnicích a nebylo nás příliš slyšet. Máme však silný pocit, že nazrál čas, abychom jasně a nahlas promluvili,“ začínají zdravotníci otevřený dopis, který zveřejnili na facebookové stránce Nemocnice České Budějovice. Podepsaní jsou pod ním tři vedoucí lékaři ze tří krajských nemocnic: Hynek Bartoš, vedoucí lékař JIP v Masarykově nemocnici v Ústí nad Labem, Jiří Sagan, vedoucí lékař JIP ve Fakultní nemocnici v Ostravě a Aleš Chrdle primář infekčního oddělení v Nemocnici České Budějovice.
Z lidí na ventilátoru přežije sotva polovina, tvrdí lékaři z první linie
Zdravotníci tak reagují na otevřený dopis několika lékařských a vědeckých osobností, mezi nimž je například známý psychiatr Radkin Honzák, kardiochirurg Jan Pirk nebo prezident České stomatologické komory Roman Šmucler. Podle nich totiž vládní opatření pouze vytváří strach ve společnosti a posilují špatnou hospodářskou situaci. O dopise jsme psali zde.
Lékaři z první linie však argumentují tím, že nechtějí vyvolávat zděšení, ale je třeba se o situaci bavit. Odborníci z různých oblastí medicíny nejsou podle nich v oblasti infekčních onemocnění dostatečně zralí a měli by raději mlčet. „Pokud mlčet nedokážete, přijďte před svým mediálním výstupem na jednu pracovní směnu na covidovou jednotku, uvítáme vaši pomoc,“ stojí v dopise.
„Na našich odděleních bojujeme o životy lidí, kteří by, nebýt koronavirové infekce, měli před sebou dalších 10 až 20 let kvalitního života. Jsou to padesátníci, šedesátníci, aktivní sedmdesátnici, kteří mají pouze nadváhu, nebo vysoký tlak či lehkou cukrovku. Snažíme se všemi prostředky zabránit tomu, aby skončili na ventilátoru, protože pokud se na něj dostanou, přežije jich sotva polovina. Ano, mladí a zdraví překonají COVID většinou bez potíží. Avšak lidí, u nichž může skončit fatálně, je v naší populaci opravdu hodně, včetně mnohých z vás a vašich blízkých,“ stojí v dopise.
Autoři dopisu také vyzývají vládu, aby spolupracovala s předními českými epidemiology, komunikovala s veřejnosti srozumitelným způsobem, neměnila opatření obden a aby zajistila dostatečné množství léku remdesivir.
Zároveň vyzývají občany, aby se nesnažili obejít vládní nařízení. „Nesnažte se vymýšlet, co se dá obejít. Přemýšlejte nad svým konáním, jak minimalizovat riziko přenosu nákazy do rizikové populace – může se to týkat i vás a vašich blízkých. Nadále budeme bojovat o zdraví i životy každého z vás. Bez vaší pomoci to ale nedokážeme,“ stojí na závěr dopisu, jehož celé znění přinášíme níže.
Vůči dopisu lékařů z jiných oborů se ohradili i děkani LF a Kubek
Od „Otevřeného dopisu lékařů vládě, parlamentu a médiím ohledně tzv. koronavirové krize“ se v otevřeném dopise distancuje také Asociace děkanů lékařských fakult České republiky. Podle asociace skupina nezastupuje žádnou relevantní lékařskou či vědeckou organizaci.
Podle děkanů je hledání rovnováhy mezi ochranou zdraví a chodem společnosti a ekonomiky složité, podobná opatření jako u nás fungují však i v jiných zemích. „Považujeme za nepřijatelné, aby do ní skupina lékařů, místo případné odborné diskuse na patřičném fóru, vstupovala veřejnými výzvami bez jasného vědeckého podkladu, které mohou vést k odmítání protiepidemických opatření, a následně tak vést k omezením ještě drastičtějším. Přitom právě udržení základního chodu společnosti, zdravotnictví a z hlediska lékařských fakult rovněž praktické výuky budoucích lékařů je v tuto chvíli jednou z priorit,“ stojí v dopise.
K dodržování opatření vyzval veřejnost v otevřeném dopise také prezident České lékařské komory Milan Kubek. „Nepodceňujte, prosím, nebezpečí této infekce, která ohrožuje především životy našich starších nebo nemocných příbuzných, přátel a sousedů. Covid-19 je závažnější než sezonní chřipka a ukazuje se, že také častěji zanechává trvalé poškození zdraví, a to i u lidí mladých a jinak zdravých. O důvod víc, abychom byli opatrní,“ píše Kubek.
Reaguje také na zdravotníky, kteří podle jeho slov nebezpečí zlehčují. „Těmto lidem, kteří nenesou žádnou zodpovědnost, většinou nejde o nic jiného než o mediální pozornost. Chtějí být prostě zajímaví za každou cenu. Radím vám, ignorujte je.“
Od jarních měsíců bojujeme o zdraví a životy lidí, kteří se nakazili onemocněním COVID-19. Pečovali jsme souhrnem o stovky pacientů s těžkým průběhem. Je to práce namáhavá psychicky i fyzicky. Když se pak unavení dostaneme domů a sledujeme mediální výstupy mnohých odborníků, nevěříme vlastním očím. Debaty, zda se umírá „na COVID nebo s COVIDem“, jestli je virus prostředkem vlády k omezování osobní svobody, zda je opravdu nutné si ve vnitřních prostorách nasadit roušky… Sledujeme, že nálada v týlu je diametrálně odlišná od situace na frontě. To se od jara hodně změnilo. A přitom nepřítel se po jarním taktickém ústupu, ke kterému ho donutil razantní přístup vlády a odpovědné chování většiny společnosti, vrátil s větší silou než předtím.
Nechceme vyvolávat paniku a zděšení, ale asi to musíte slyšet. Na našich odděleních bojujeme o životy lidí, kteří by, nebýt koronavirové infekce, měli před sebou dalších 10 až 20 let kvalitního života. Jsou to padesátníci, šedesátníci, aktivní sedmdesátnici, kteří mají pouze nadváhu, nebo vysoký tlak či lehkou cukrovku. Snažíme se všemi prostředky zabránit tomu, aby skončili na ventilátoru, protože pokud se na něj dostanou, přežije jich sotva polovina. Ano, mladí a zdraví překonají COVID většinou bez potíží. Avšak lidí, u nichž může skončit fatálně, je v naší populaci opravdu hodně, včetně mnohých z vás a vašich blízkých.
Na jaře jsme od vás poslouchali potlesk a dostávali do nemocnic občerstvení. Děkujeme za to, cítili jsme vaši podporu v zádech. Teď od vás ale očekáváme a žádáme o hodně víc. Pokud chceme tuhle válku vyhrát, potřebujeme pomoc každého z vás.
Proto žádáme:
Odborníky z různých oblastí medicíny, kteří se rádi vyjadřují v médiích, ale v oblasti infekčních nemocí jsou pouze poučenými laiky s vyhraněným názorem:
Prosíme, raději MLČTE! Pokud mlčet nedokážete, přijďte před svým mediálním výstupem na jednu pracovní směnu na covidovou jednotku, uvítáme vaši pomoc.
Vládu a státní orgány ČR:
Spolupracujte s nejlepšími českými epidemiology a ekonomy, ne s marketingovými poradci.
Vysvětlujte veřejnosti konsistentním a srozumitelným způsobem, proč a která opatření zavádíte a neměňte je obden. Konejte a mluvte tak, aby vám veřejnost mohla důvěřovat.
Zajistěte dovoz dostatečného množství remdesiviru, abychom jej mohli podat všem pacientům, kteří z jeho podání budou mít prospěch.
Všechny občany:
Nebojte se! Respektujte ale, že COVID-19 je zákeřný protivník. Projevujte úctu k životu a zdraví lidí kolem sebe. Časté mytí rukou, roušky a rozestupy jsou minimum, co můžete bez větších obětí udělat pro sebe i druhé. Dodržujte vládní nařízení a doporučení odborníků. Nesnažte se vymýšlet, co se dá obejít. Přemýšlejte nad svým konáním, jak minimalizovat riziko přenosu nákazy do rizikové populace – může se to týkat i vás a vašich blízkých.
Nadále budeme bojovat o zdraví i životy každého z vás. Bez vaší pomoci to ale nedokážeme.
Vaši zdravotníci z první linie
Za autory výzvy:
MUDr. Hynek Bartoš, vedoucí lékař JIP, Infekční oddělení, Masarykova nemocnice v Ústí nad Labem
MUDr. Jiří Sagan, vedoucí lékař JIP, Klinika infekčního lékařství, Fakultní nemocnice Ostrava
MUDr. Aleš Chrdle, primář, Infekční oddělení, Nemocnice České Budějovice, a.s.