Po Včelce Máje ve sněmovně přišla ostuda ve Vatikánu. Absolutně nedůstojné, míní Špaček
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Fotografování předsedy Poslanecké sněmovny Radka Vondráčka v římské bazilice vyvolalo značný rozruch. Politik ANO měl prý povolení, to však ale nic nemění na tom, že to bylo nedůstojné chování třetího nejvyššího ústavního činitele. Pro Echo24 to řekl expert na etiketu a protokol Ladislav Špaček. Není to poprvé, co Vondráček svým chováním pobouřil část veřejnosti. Naposledy kvůli svému hudebnímu vystoupení na předsednickém pultu sněmovny, v rámci něhož podle informací Echo24 hrál a zpíval svým kolegům Včelku Máju od Karla Gotta.
„Je to absolutně nedůstojné. Ústavní činitelé se odjakživa takto nefotografují. Leda by to vyfotil úřední fotograf hostitelské strany. Vždy tam musí být nějaký styčný důstojník, to znamená někdo z protokolu hostitelské strany, který delegaci doprovází, vypráví o místech, kde se nachází, organizuje přesuny, obědy a tak dále. Kdyby v tom doprovodu byl také fotograf hostitelské strany, tak budiž, ten může fotografovat a vyfotit pana Vondráčka, kde chce,“ uvedl Ladislav Špaček pro Echo24.
Takto vysoko postavený ústavní činitel má držet určité dekorum, i kdyby měl povolení fotit. „Takže ani kdyby to někdo z hostitelské strany povolil, tak je to vyloučené, aby se ústavní činitel takhle choval, to se nedělá,“ dodal Špaček.
Vondráček rozpoutal kritiku veřejnosti vůči svému nevhodnému chování svým čtvrtečním twitterovým příspěvkem. „Bazilika svatého Klimenta právě teď,“ napsal jeden z nejvyšších českých ústavních činitelů k záběrům z římského kostela. Na přiložených snímcích je však zachycen i s nepřehlédnutelnými upozorněními, že v chrámu se nesmí fotografovat.
V sobotu odpoledne po mnoha kritických reakcích na Twiteru zveřejnil šéf sněmovny další reakci. „Všechny mohu ujistit, že kvůli mimořádné události se v bazilice sv. Klimenta fotit smělo, celou mši natáčelo dokonce několik TV štábů vč. České televize. Velvyslanectví předjednalo speciální povolení pro natáčení a fotografování u priora kláštera,“ napsal Vondráček na svém účtu.
Do Vondráčka se na Twiteru pustil například i Miroslav Kalousek. Předseda sněmovny mu to však naopak vrátil fotkami Kalouska z míst, kde je rovněž problematické pořizovat fotografie. „Zase jste nic nepochopil, pane předsedo,“ reagoval na něj Kalousek.
Zase jste nic nepochopil, pane předsedo. Můj post nezjišťoval “zvláštní povolení”. Komentoval šokující fakt, že předseda sněmovny umístil na svůj profil fotografii se zákazem fotografování. To je ta otřesná pitomost, kterou si sněmovna nezaslouží. https://t.co/wYVbFBX2fS
— Miroslav Kalousek (@kalousekm) 24. března 2019
Vondráček ve sněmovně zpíval například Včelku Máju
Není to však poprvé, kdy předseda Poslanecké sněmovny sklidil za své nevhodné chování kritiku. Nedávno byly zveřejněny fotografie s Vondráčkem, jak hraje svým kolegům na kytaru na předsednickém pultu ve sněmovně. Podle důvěryhodného zdroje serveru Echo24 měl tehdy ještě budoucí vysoký ústavní činitel hrát mimo jiné i Včelku Máju od Karla Gotta.
I tohle faux pas se Vondráček snažil bagatelizovat. „Bylo to v době, kdy se dělala rekonstrukce sálu, kdy tam byly vytrhané koberce. Tak jsme se domluvili, že bychom tam krátce zahráli. Já myslím, že to tomu sálu jen prospělo, že v Lucerně si zahraje kdekdo a tady zase si tolik lidí možnost zahrát nemá,“ řekl Vondráček.
Podle Vondráčka nebylo jeho chování nijak nedůstojné. Nemyslí si ale, že by šlo o zneuctění poslanecké půdy, naopak se ke svému hudebnímu výstupu hrdě hlásí a věří, že tohle uvolnění sálu prospělo. „Jen to tedy není úplně aktuální, tu dobu jsem ještě nebyl předsedou Poslanecké sněmovny,“ dodává.