Ničivé zemětřesení

Počet obětí zemětřesení v Japonsku roste, Toyota zastavuje výrobu

Ničivé zemětřesení
Počet obětí zemětřesení v Japonsku roste, Toyota zastavuje výrobu

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Počet obětí čtvrtečního silného zemětřesení na japonském ostrově Hokkaidó vystoupil na 30, devět lidí se dál pohřešuje. Oznámila to des místní vláda. Dodávky elektřiny, o něž kvůli otřesům přišlo všech 5,3 milionu obyvatel severního japonského ostrova, už ode soboty až na výjimky opět fungují. Automobilka Toyota Motor ale oznámila, že kvůli přerušení práce v továrně na výrobu převodovek v Tomakomai na ostrově Hokkaidó se v pondělí nerozjede výroba ani v dalších 16 provozech automobilky ve zbylých částech Japonska.

Epicentrum čtvrtečních otřesů o síle 6,7 stupně se nacházelo jihovýchodně od města Sapporo. Otřesy vycházely z hloubky asi 40 kilometrů. Nejhorší následky mělo zemětřesení v několikatisícovém městečku Acuma, kde silnice a domy zůstaly pohřbené po masivních sesuvech půdy. Právě z Acumy pocházela naprostá většina obětí a záchranáři tam v troskách dál pátrají po pohřešovaných.

Ačkoli energetické společnosti původně počítaly s tím, že obnovit dodávky proudu na ostrově potrvá možná až týden, funguje elektřina ode téměř všem domácnostem. Bez dodávek jich je už jen asi 20.000. Společnost Toyota se ale rozhodla, že v 16 z 18 svých provozů po celém Japonsku v pondělí přeruší provoz, protože továrna na automobilové díly na ostrově Hokkaidó od čtvrtka nepracuje. Jak dlouho bude odstávka v Toyotě trvat, zatím vedení firmy neupřesnilo.

Zemětřesení v Japonsku bylo už druhou živelní pohromou v rychlém sledu poté, co tajfun Jebi v první polovině tohoto týdne připravil o život nejméně 11 lidí. Zemětřesení jsou v Japonsku velmi obvyklá, jde totiž o zemi s jednou z nejvyšších seizmických aktivit na světě. Na tento ostrovní stát připadá asi pětina zemětřesení ve světě o síle šesti stupňů a větší.

,