Jak chcete řídit Prahu a neplatit prebendy
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Primátor Zdeněk Hřib z Pirátské strany navrhl před týdnem odvolat ředitele Pražské plynárenské Pavla Janečka kvůli manažerským pochybením, zvláště rozdělování vysokých odměn politikům ve vedení firmy. Ovšem členové městské rady ze Spojených sil pro Prahu a hnutí Praha sobě návrh odmítli. Na Hřiba se rozzlobili do té míry, že začali uvažovat o rozpuštění koalice a nahrazení Pirátů někým jiným. Spojené síly pro Prahu, které vede předseda celostátní organizace TOP 09 Jiří Pospíšil, dokonce v neděli odhlasovaly usnesení, že primátor „nekompetentně zasahuje do pravomocí TOP 09 a STAN“. Čas pražské koalice se začíná odpočítávat.
Dokonce nestranný pozorovatel musí litovat, že se v hlavním městě nedaří. Na hlavní pražské radnici se totiž odehrává neobvyklý experiment. Vládní koalici sestavily tři zhruba stejně silné strany. Přitom Spojené síly jsou samy koalicí, další z nich – jménem Praha sobě – je sdružením aktivistů, kteří se transformovali z občanského sdružení, a poslední je v celé Evropě nesrovnatelně úspěšný pokus o stranu mladých propojených především sociálními sítěmi. Těžko si představit jiný model, při kterém by tolik žádané nezávislé osobnosti vstoupily do politiky a do té míry se osvobodily od zátěže stranické byrokracie. V zásadě každý člen rady a držitel důležité pozice v zastupitelstvu dělá politiku sám za sebe a odpovídá přímo voličům, kteří ho vybrali. V takové sestavě mohou radní dojít k výsledku, který bude inspirovat přinejmenším komunální správce v jiných městech.
Složení pražské rady je nejspíš celosvětově unikátní ještě jednou okolností. V Praze se bojuje o křesla 65 zastupitelů a tentokrát se o ně rozdělilo pět stran víceméně rovným dílem třinácti hlasů, jenom vítězná ODS získala o jeden hlas více a poslední ANO o jeden méně. V této situaci je mimořádně snadné nahradit jednu stranu, například Hřibovy Piráty, dohodou s občanskými demokraty, případně babišovci. Brání tomu jenom určitý typ revolučního nadšení, které velí razantně odstřihnout od mocenských pák ty, kdo Prahu řídili v uplynulých letech a s úkoly si nedokázali podle mínění občanů poradit. Jenže jak dlouho se může udržet městská rada, kterou dosud spojují pouze ideální představy o městě, jež tu je pro své občany?
Stíny minulosti TOP 09
Samotný spor o ředitele Pražské plynárenské by ještě nemusel znamenat pro unikátní koalici konečnou. Obsahuje totiž komické rysy, kterým by se sami politici mohli zasmát. Ve skutečnosti nejsou všichni účastníci vlády nad Prahou úplně noví a netknutí dosavadní pražskou politikou. Platí to zvláště pro TOP 09, která sestavila v letech 2013–2014 jednobarevnou městskou radu tolerovanou sociálními demokraty. Právě tehdy byl jmenován Pavel Janeček do čela městského plynárenského podniku, a proto může být považován za klienta Pospíšilovy strany.
Zastupitelé TOP 09 se během pěti let vyměnili, přesto obranou ředitele Janečka potvrdili, že staré vazby dosud fungují. Jejich součástí může být i praxe kritizovaná Piráty, tedy odměňování členů dozorčí rady městského podniku částkami v řádu stovek tisíc korun. V každém případě je obrana TOP 09 nekompromisní. Svědčí o tom výrok radního Jana Chabra, že ředitele Janečka má smysl odvolat až v tom případě, že policie potvrdí jeho pochybení.
Neexistují o tom statistiky, ale zkušenost říká, že spory o posty v městských firmách jsou nejčastějším důvodem, proč předčasně končí koalice na českých radnicích. Bude směšné, když se při první hádce o prebendy rozpadne pražské spojenectví nových stran, které chtěly ostatním ukázat, jak se to má správně dělat.