Přístupové rozhovory

Turecko se vzdaluje EU. Přístupové rozhovory nepokročí

Přístupové rozhovory
Turecko se vzdaluje EU. Přístupové rozhovory nepokročí

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Turecko se v posledním roce dál vzdaluje Evropě, především v oblastech jako je ochrana lidských práv, právního státu a základních práv. Novinářům to v úterý ve Štrasburku řekl komisař pro sousedskou politiku a rozšíření Johannes Hahn, když představoval letošní zprávu komise o pokroku kandidátských zemí na cestě ke členství v EU. Evropská unie tak nyní nevidí možnost otevírání nových kapitol přístupových rozhovorů.

Jak ale připomněl Hahn i šéfka unijní diplomacie Federica Mogheriniová, zůstává Turecko pro unii nadále klíčovým strategickým partnerem v mnoha oblastech, kde bude spolupráce pokračovat.

„Naše vztahy s Tureckem jsou jednoznačně daleko komplexnější než jen agenda související s procesem rozšíření,“ upozornila Mogheriniová. Hahn ocenil pokračující tureckou podporu více než 3,5 milionu registrovaných uprchlíků ze Sýrie. „Jsme odhodláni dál Turecku pomáhat při řešení této výzvy,“ upozornil.

„Naše analýza ukazuje, že země dál dělá velké kroky směrem pryč od Evropské unie,“ poznamenal ale komisař s tím, že EU opakovaně Ankaru vyzývá, aby tento „negativní trend“ zastavila. Pro komisi je to podle něj priorita a unijní exekutiva v úterní zprávě o Turecku v tomto ohledu dává jasná doporučení – jedním z nich je návrh na okamžité ukončení výjimečného stavu, který byl zaveden po nezdařeném pokusu o vojenský puč v létě 2016. Právě po něm se vztahy mezi Tureckem a EU zhoršily a z evropské strany opakovaně zní sílící kritika kroků vlády prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana. Turecko ji odmítá a na adresu unie nešetří silnými vyjádřeními.

„Ráda bych věděla, jaké odpovědi dává v tyhle dny Ankara. Partnerství je proces, který vždy vyžaduje účast dvou stran,“ poznamenala Mogheriniová.

Upozornila též, že Turecko je součástí Evropy a nadále stále také kandidátskou zemí. „Kromě toho je ale také strategický regionální hráč, který je pro nás klíčový, i když ne vždy ve všem souhlasíme,“ poznamenala šéfka diplomacie EU.

V pondělí ministři zahraničí bloku uvedli, že turecká vojenská operace v severosyrském Afrínu zkomplikovala situaci v zemi a vedla ke zhoršení už tak napjaté humanitární situace v Sýrii.

Šéfdiplomatka EU připomněla ale také úzké hospodářské vazby EU a Turecka, spolupráci v energetice i citlivou otázku řešení situace na Kypru.

Echo24, ČTK

17. dubna 2018