Protibabišovská opozice

Čtvrt milionu podpisů. Petice za Babišovo odstoupení míří do sněmovny

Protibabišovská opozice
Čtvrt milionu podpisů. Petice za Babišovo odstoupení míří do sněmovny

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Demonstrace, které se konaly v Praze a dalších městech v předvečer druhého jmenování Andreje Babiše premiérem, ukázaly, že v zemi existuje silná občanská opozice vůči premiérovi Babišovi a vládnutí s podporou komunistů. Organizátoři úterních demonstrací nyní zvažují, jak Babišovi předat petici s téměř čtvrt milionem podpisů za jeho odstoupení.

Za úterními demonstracemi, které se konaly v Praze a dalších českých městech a obcích, stojí spolek Milion chvilek pro demokracii. Ten od jara sbíral podpisy pod petici, vyzývající Andreje Babiše k rezignaci. Cílem bylo za sto dní sehnat milion podpisů, nakonec se spolku podařilo získat 250 tisíc podpisů. Spolek nyní zvažuje, jak petici premiérovi Babišovi předat.

„Jednali jsme s premiérem Babišem, zda mu můžeme petici předat. On řekl, že ano, ale trvá na tom, abychom se sešli za zavřenými dveřmi a tam si popovídali. Uvidíme, jak mu petici předáme, nyní to řešíme,“ uvedl pro Echo24 předseda spolku Mikuláš Minář. „Petici chceme předat i sněmovnímu petičnímu výboru,“ dodal Mikuláš Minář.

Prohlášení petice: My, níže podepsaní, pokládáme za nepřijatelné, aby 70 let po komunistickém puči a 29 let po sametové revoluci byl premiérem naší země trestně stíhaný člověk, vedený jako agent StB. Nebudeme dělat, že je to normální. Chceme, aby se Andrej Babiš vzdal funkce!

 

Protesty z počátku týdne navázaly na květnové demonstrace. Další se konala v dubnu v téměř dvaceti městech Česka. Protestů se v úterý účastnili i zástupci sněmovní opozice. Na pódiu se vystřídalo několik politiků, Miroslava Němcová (ODS), Jiří Dienstbier (ČSSD), Vít Rakušan (STAN) a Mikuláš Ferjenčík (Piráti). Na náměstí přišla i bývalá poslankyně Kristýna Zelienková, která v minulosti z ANO na protest vystoupila. K lidem promluvili i neúspěšní kandidáti na prezidenta Marek Hilšer a Pavel Fischer.

Podle místopředsedy STAN Víta Rakušana je míra spolupráce opozice vyšší, než kdy dřív byla. „Ukazuje se to na koalicích jak v komunálních, tak především v senátních volbách. I ve sněmovně se ukazuje velká míra spolupráce na jednotlivých zákonech pocházejících od opozice,“ uvedl pro Echo24 Vít Rakušan.

Pokličkový protest, němá demonstrace a další

Na konci května organizoval Milion chvilek pro demokracii tzv. pokličkový protest. Proti Babišovi koncem května demonstrovalo na Staroměstském náměstí několik stovek lidí. I tehdy šlo o nesouhlas především s tím, že by podíl na státní moci měli získat poprvé od roku 1989 komunisté. Babiš je podle demonstrantů jedinou překážkou vzniku „prodemokratické a standardní vlády“ a měl by odstoupit.

Před tím se v květnu konala tzv. němá demonstrace. Její účastníci protestovali se zalepenými ústy. Po půl hodině se protestující mlčky vydali k Úřadu vlády ČR, kde drželi minutu ticha za všechny utlačované lidi. Demonstraci zorganizovala opět iniciativa Milion chvilek pro demokracii. Protest proti premiérovi se konal také v dalších městech. Mluvčí vlády Barbora Peterová tehdy uvedla, že je Babiš s organizátory iniciativy v kontaktu.

Březnového protestu proti zvolení komunisty Zdeňka Ondráčka do čela sněmovní komise pro kontrolu GIBS se účastnili lidé po celém Česku. Ondráček poté z pozice odstoupil.