Spořící dluhopisy opět na scéně. Mají být během na dlouhou trať, tvrdí Kalousek
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Ministerstvo financí zvažuje, že po čtyřech letech znovu nabídne lidem státní spořící dluhopisy. Občanům tak otevírá možnost, kam vložit svoje úspory. Bývalý ministr financí Miroslav Kalousek varuje, že spořící dluhopisy mají smysluplné využití při dlouhodobém použití. „Za nějakých 20 nebo 30 let může být v rukou českých domácností významná část českého dluhu, což bych viděl jako nesmírně správné a pozitivní,“ řekl Kalousek pro Echo24.
Podle vyjádření ministerstva financí není jasné, za jakých případných podmínek by byly spořící dluhopisy vydané na trh. „O spuštění prodeje prozatím nebylo rozhodnuto, vyjadřovat se k jakýmkoliv podrobnostem je tedy předčasné,“ řekl pro Echo24 Jakub Vintrlík z oddělení vnějších vztahů a komunikace z ministerstva financí.
„Ministerstvo financí průběžně analyzuje možnost implementace nové koncepce přímého prodeje státních dluhopisů občanům, která by umožnila jejich pravidelnější dostupnost v průběhu kalendářního roku a nákladově by se přiblížila podmínkám emisí ostatních státních dluhopisů s tím, že tato koncepce by mohla být spuštěna nejprve do pilotního provozu a testovací prodeje by byly realizovány zejména prostřednictvím elektronické distribuční platformy provozované od listopadu 2013,“ řekl dále Vintrlík. Dodal také, že se z hlediska celkového programu financování nebude jednat o významnou složku krytí potřeby financování.
Takový záměr měl v roce 2011 i tehdejší ministr financí Miroslav Kalousek. „Ta idea tady byla dlouho a já byl první ministr, který uvedl do praxe první emisi spořících dluhopisů pro domácnosti. Byla to dlouhodobá idea, u které jsem byl, kdy se diskutovalo na Hospodářské radě a doporučovala ji celá řada nezávislých ekonomických expertů,“ řekl pro Echo24 Kalousek.
Podle vlastních informací nedovede odhadnout, zda je na emitování dluhopisů správná doba. „Nemám dost podkladů na to, abych řekl že letošní rok už ano. Pevně doufám, že příští již ano,“ řekl Kalousek. Jeho motivací v roce 2011 bylo, že chtěl občanům nabídnout bezpečné spoření. „Je to vlastně ideální produkt konzervativního spoření. Nebo konzervativní finanční investice, abych byl přesnější. Není tedy žádný důvod tento produkt nenabídnout středostavovské české domácnost, která chce bezpečně a konzervativně spořit,“ řekl Kalousek.
V té době ale bývalý předseda TOP 09 netušil, že Česká národní banka začne s intervencemi. „S tím jsme to zahájili, se strategií nabídnout českým domácnostem zhruba 40 miliard dluhopisů ročně. Opravdu jsme to ve dvou letech takhle čtyřikrát otočili, vždycky 20 miliard na podzim a 20 na jaře. Pochopitelně, že v okamžiku expanzivní monetární politiky, kdy díky intervencím Evropské centrální banky a České národní banky se ty finanční trhy začaly chovat nepřirozeně a došlo to až do záporných úrokových sazeb,“ řekl Kalousek. V okamžiku intervencí pak nemohl stát nabídnout občanům produkt, který by nabízel přijatelný úrok.
Kalousek si za spořícími dluhopisy stojí a tvrdí, že smysl mají pouze tehdy, kdy budou opakovaně využívány v průběhu několika desítek let. „Smysl to má, pokud je to běh na dlouhou trať. My jsme měli strategii 40 miliard ročně. Nebudu se divit, když někdo řekne jen 30 nebo 20 miliard, to prostě záleží na nějakém konsenzu s ostatními retailovými společnostmi. To, co je důležité je, aby se to opakovalo každý rok. Za nějakých 20 až 30 let může být v rukou českých domácností významná část českého dluhu, což bych viděl jako nesmírně správné a pozitivní.
Za chybu by pak Miroslav Kalousek pokládal, kdyby někdo celý projekt zavrhl. Zároveň ale připouští mimořádný tlak od bankovních domů jak na domácím tak na zahraničním trhu. „Ty velké hráče si obslouží sami a rádi, ale je to zbytečná škoda,“ řekl Kalousek. „Samozřejmě, že z hlediska investičního bankéře, který chce vydělávat na těch investicích, je to suchoprdský, nezajímavý a šedivý produkt. Ale pro člověka, který si vydělává jinde, než na kapitálových trzích svojí tvůrčí prací, ať už manuální či duševní a má jediný zájem, aby neztratily hodnotu, tak jsou ty inflační dluhopisy zajímavým produktem, a také o ně byl zájem,“ řekl Kalousek.