Hackeři pronikli do počítačových sítí německé vlády
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Zahraničním hackerům se podle německých médií podařilo proniknout do počítačových sítí spolkové vlády. Útok, který se dotkl i ministerstev zahraničí a obrany, možná trval celý rok a hackeři při něm odcizili některá data. O případu, za nímž zřejmě stojí ruská skupina APT28, informovaly deník Süddeutsche Zeitung nebo agentura DPA.
Útočníkům se podařilo nabourat do speciálně zabezpečené sítě německé vlády, která slouží k výměně informací mezi vládními úřady sídlícími v Berlíně a bývalém hlavním městě Bonnu. Využívají ji například kancléřství, ministerstva nebo bezpečnostní úřady.
Němečtí činitelé útok, při němž se hackerům do sítě podařilo dostat škodlivý software, odhalili v prosinci. Podle ministerstva vnitra se ho podařilo dostat pod kontrolu. O jak rozsáhlé napadení šlo, si ještě odborníci nejsou zcela jisti. Vyšetřování má nyní na starosti Spolkový úřad pro bezpečnost v informační technice (BSI) a německá civilní kontrarozvědka – Spolkový úřad na ochranu ústavy (BfV).
Důkazy, že za útokem jsou ruští hackeři, nejsou podle německých médií stoprocentní, ale existují indicie ve formě serverů využitých k útoku nebo napadených cílů.
Německé úřady – stejně jako instituce dalších zemí – čelily havkerským útokům i v minulosti. Například v roce 2015 se terčem stal Spolkový sněm. Napadení klíčové sítě může mít ale potenciálně výrazně dramatičtější dopady.
Spolková vláda registruje denně asi 20 vysoce specializovaných útoků na své počítače. Zhruba za jedním útokem týdně stojí podle ní tajné služby.