NOUZOVÝ STAV

„Nouzový stav je protiústavní.“ Babišův tah kritizuje i advokátní komora

NOUZOVÝ STAV
„Nouzový stav je protiústavní.“ Babišův tah kritizuje i advokátní komora

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Vláda Andreje Babiše postupuje jednoznačně protiústavně a vytváří tím ústavní krizi. Pro Echo24 to řekl právník a pirátský odborník na zdravotnické právo Ondřej Dostál. Ten také upozorňuje, že první na tahu je nyní Poslanecká sněmovna a až případně poté aktivita senátorů, kteří napadnou nouzový stav u Ústavního soudu. Proti postupu Babišova kabinetu se ohradila také Česká advokátní komora, podle které dochází k ignorování zákonodárné moci jako kontrolního mechanismu.

Vláda Andreje Babiše vyhlásila nouzový stav proti vůli sněmovny v neděli po žádosti hejtmanů. Ti vládě navrhli, aby se nouzový stav prodloužil o 14 dní s tím, že za dva týdny mají být splněny ze strany státu určité podmínky. Mezi ně patří například návrat žáků do škol či pozvolné rozvolňování. Odborníci na ústavní právo ale postup vlády odmítají a upozorňují, že hlavní roli při žádostech o prodlužování hraje Poslanecká sněmovna.

Vláda sice může nouzový stav vyhlásit na nejdéle 30 dní, další vyhlašování ale závisí pouze a právě na vůli dolní komory parlamentu. „Nouzový stav je koncipován tak, že může obnášet výrazné zásahy do lidských práv, což se děje od března. Právě proto je na Poslanecké sněmovně, která je přímo volená a velmi reprezentativní, protože je volena poměrným systémem, aby o tom rozhodla,“ řekl pro Echo24 ústavní právník Jan Kysela.

Ten také připomíná, že hejtmané nejsou v žádné ústavní pozici. Ti mohou ve svých krajích za určitých okolností vyhlásit stav nebezpečí a pokud by jim nestačil, mohou požádat vládu o vyhlášení stavu. Podle Kysely se to tak nestalo a hejtmané postupovali spolu ve shodě a stav nebezpečí ani vyhlášen nebyl.

Právník Ondřej Dostál, který na jaře uspěl u soudu proti přijatým mimořádným opatřením, zase tvrdí, že se Česká republika nachází v ústavní krizi. Důvodem je, že se rozešla vůle Poslanecké sněmovny s vůli vlády při vyhlašování nouzového stavu. Podnět k Ústavnímu soudu by pak podle něj byl velmi žádoucím. „Důvodem, proč by stížnost nemusela uspět, je jeho jarní stanovisko, že se jedná o nepřezkoumatelné politické rozhodnutí. Ústavní soud ale sám na jaře připustil, že kdyby to zasahovalo základní principy právního státu a bylo to podáno zástupci relevantní politické menšiny, tak by bylo možné přehodnocení stanoviska o přezkoumatelnosti,“ řekl pro Echo24 Dostál.

Nouzový stav je nyní vyhlášen po dobu 14 dní. Podle odborníků je tento termín pro Ústavní soud velmi krátký. Přesto by měl být podnět podán. „Myslím si, že nelze k právu přistupovat tak, že by se staly určité zásahy do ústavy neřešitelnými jenom kvůli předpokladu, že potrvá příliš dlouho, než se jím bude Ústavní soud zabývat,“ řekl dále Dostál.

Vyhlášení nouzového stavu kritizuje také Česká advokátní komora, která je profesní organizací advokátů. Ta se také shoduje v tezi, že dochází k „zjevnému obcházení účelu a smyslu zákona postupem, který zákon nepředvídá a který nelze ospravedlnit ani sledováním legitimního cíle, jakým je ochrana veřejného zdraví“.

V Senátu se ale už nyní rodí podnět k Ústavnímu soudu. Dříve chtěli ústavní stížnost podat senátoři za STAN. Postupem času se ale podpora rozšířila mezi více stran. Zástupci horní komory ale chtějí počkat na reakci Poslanecké sněmovny, která může nouzový stav zrušit. Záležet ale bude na dalších jednání mezi opozicí a premiérem.