ODS chce vyhrát volby v Praze. Lídra však nemůže najít
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Občanská demokratická strana chce uspět v nadcházejících komunálních volbách. Předseda strany Petr Fiala už dříve pro Echo24 řekl, že ODS má ambici vyhrát pražské volby. Straně však chybí lídr, který by ji do voleb vedl. Delší dobu se skloňují jména bývalého primátora Bohuslava Svobody a místopředsedkyně strany Alexandry Udženije. Předseda pražské ODS Tomáš Portlík pak vyvrátil, že by strana hledala hlavní tvář voleb mezi nestraníky.
Po neúspěšném vládnutí současné magistrátní koalice si ODS věří na dobrý výsledek. Podle Petra Fialy by strana měla pražské volby vyhrát. „Je ambicí ODS vyhrát volby v Praze a naší ambicí musí být všude vyhrávat volby. My, jestli chceme být politickou alternativou, a já říkám, my už nejsme jenom opozice, my jsme politická alternativa hnutí ANO a k tomu, co se tady odehrává. A politická alternativa musí chtít vyhrávat volby,“ řekl v rozhovoru pro EchoTV předseda strany Petr Fiala.
Občanská demokratická strana jako první rozjela předvolební kampaň. Vidět je například v metru, kde jsou modré reklamy s nápisem „Zpovykaní Pražané volí ODS“. Lídra však hledá marně a spolu se sociální demokracií jsou poslední z velkých stran, kde nemají jasno. Hnutí ANO si vybralo nestraníka Patrika Nachera.
Že by touto cestou šli i občanští demokraté, odmítl předseda pražské ODS Tomáš Portlík. „Myslím, že tohle období už máme za sebou. Že jsme to museli udělat v roce 2010 a okolnosti, za kterých jsme to udělali, nebyla naše dobrá vizitka. Nechci se nikoho dotknout, ale je ostuda, pokud strana nemá vlastního kandidáta na primátora. Pokud shánějí někde fíkový list. Na druhou stranu je Bohuslav Svoboda člen ODS tělem i duší, za osm let si zvykl některým normám uvnitř strany. Je to už jiný princip volby, než byl tenkrát. Do toho už bych se nechtěl vracet,“ řekl pro Echo24 Tomáš Portlík.
Svoboda, nebo Udženija?
Portlík připomněl jméno bývalého primátora Bohuslava Svobody, který obnovoval oblastní sdružení na Praze 10. Jedním z důvodů, proč se sdružení zrušilo v roce 2014, byla podpora Radmily Kleslové (ANO) na starostku. Občanští demokraté tehdy podpořil dnes již bývalou členku ANO spolu s komunisty. I kvůli působení podnikatele Tomáše Hrdličky se pak oblastnímu sdružení začalo říkat „zátoka sviní“.
Jméno Bohuslava Svobody se skloňuje s případnou rolí primátora. „Tam se rýsují dvě jména. Alexandra Udženija a Bohuslav Svoboda. Samozřejmě se můžeme spekulovat. Ale tato jména jsou hlavní a neotvíral bych nějakou další debatu. Určitě tam nebude žádná divoká karta,“ řekl Tomáš Portlík.
Místopředsedkyně strany Alexandra Udženija kandiduje jako trojka už na Praze 2. Před ní je na kandidátce současný místostarosta druhé městské části Jan Korseska a lídrem je poslankyně Jana Černochová. Praha 2 byla jednou z prvních oblastí, která kandidátku zveřejnila.
Alexandra Udženija už dříve uváděla, že výběr kandidáta nehodlá strana uspěchat. „Pražská ODS má tu výhodu, že se o vedení nikdo nehádá, ale společně zvažujeme, která varianta bude nejlepší. A to nejenom pro volební výsledek, ale také pro fungování Prahy. I proto se teď víc soustředíme na volební program a řešení, které chceme nabídnout, než na to, kdo bude lídr,“ řekla dříve pro Echo24 Alexandra Udženija.
„V demokratické straně, i když se to dneska už moc nenosí, probíhají primárky na jednotlivých oblastech. Oblasti dávají jednotlivým členům nominace jak do zastupitelstva, tak do městských částí. Ty pak mají v uzavírání spolupráce se stranami od středu do prava volné ruce. Sedmého června pak bude regionální sněm Prahy, kde se vezmou jména navržená z oblastí, a udělá se z toho kandidátka. Do toho bude drobná komplikace, kdy vyjednáváme se Svobodnými a Soukromníky,“ řekl Tomáš Portlík.
Ostatní strany mají vybráno
Stranu TOP 09 povede předseda Jiří Pospíšil, který se spojil s Hanou Marvanovou a STAN. Jasnou mají i v hnutí ANO, kde představili současného zastupitele a nestraníka Patrika Nachera. Nacher dostal podporu i od nynější primátorky Adriany Krnáčové, která na magistrátu skončí.
Podoba kandidátky není známá ani u pražské sociální demokracie, i když se objevilo jméno Jakuba Landovského. „Hrubé rysy už máme. V Praze hlavně ještě není vyjasněno, zda se bude volit v jednom či více obvodech, což samozřejmě ovlivní strategii. Ačkoliv by se mělo podle Ústavního soudu volit v jednom, některé partaje si opět pohrávají s myšlenkou připravit velkou část voličů o hlas, tedy udělat několik obvodů,“ řekl dříve pro Echo24 předseda pražské ČSSD Petr Pavlík.
Jasno už mají lidovci, které do voleb povede současný radní pro kulturu Jan Wolf. KDU-ČSL v minulých volbách kandidovala spolu se Zelenými a STAN jako Trojkoalice. V letošních volbách už podobné uskupení nebude. Oproti tomu lidovecký poslanec Jan Čižinský půjde možná do voleb se svou iniciativou Praha Sobě. Pokud se mu ovšem podaří sehnat sto tisíc podpisů od obyvatel Prahy. V současné době má polovinu podpisů.
Komunisté už svého lídra zvolili - a je jím Marta Semelová. Vybrána byla na krajské konferenci v polovině března. Bývalá poslankyně, která se v minulosti kontroverzně vyjadřovala o Miladě Horákové či samotných politických procesech v 50. letech, vede v současnosti klub KSČM v pražském zastupitelstvu.
Piráti vyšlou do boje o magistrát Zdeňka Hřiba. Ve vnitrostranickém referendu porazil těsně protikandidáta Daniela Mazuru. „Chceme z Prahy udělat nejen místo, kde se dobře žije, ale také vzor, jak řešit aktuální problémy světových metropolí. K čemu nám je, že Praha stoupá na žebříčku v ekonomické výkonnosti, když máme nejdražší byty v přepočtu na příjem v Evropě? Klíčem je kombinace ceny, prostředí a spolupráce lidí,“ řekl Zdeněk Hřib pro web Pirátské strany.
Poslední komunální volby v Praze na podzim 2014 vyhrálo ANO se ziskem 17 zastupitelů v pětašedesátičlenném zastupitelstvu. Těsně za ním s 16 křesly skončila TOP 09. Po osmi mandátech získaly Trojkoalice, ODS a ČSSD. Piráti mají stejně jako KSČM čtyři křesla. Od voleb v metropoli vládne koalice ANO, ČSSD a Trojkoalice. V říjnu 2015 se rozpadla, strany se ale nakonec domluvily a spolupráci obnovily. Změnilo se pouze obsazení části rady.