Zrádci? Hlasování europoslanců o Orbánovi strhlo v Česku melu. Skandální, říká Klaus
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Nestává se často, aby se hlasování českých europoslanců probíralo v Česku tak dlouho a tak emotivně jako v tomto týdnu. Sociální sítě i jednání Poslanecké sněmovny zaplavila debata o středečním hlasování europoslanců o tom, aby členské země EU zahájily řízení proti Maďarsku kvůli vážnému ohrožení hodnot Evropské unie. Na sociálních sítích se objevovaly seznamy těch, kteří hlasovali v neprospěch maďarské vlády, a padala i ostrá slova o „zrádcích“. V případě vládního ANO bude mít hlasování zřejmě i dohru.
Už dlouho nerozdělilo politickou scénu mimo osu vláda versus opozice něco tak, jako středeční hlasování Evropského parlamentu o postoji k maďarské vládě. Ta podle názoru Evropského parlamentu ohrožuje unijní hodnoty, maďarský premiér Viktor Orbán to odmítá. Čeští europoslanci hlasovali různě i v rámci jednotlivých klubů.
Kritika se snesla na hlavu těch europoslanců, kteří podpořili, aby parlament vyzval k zahájení řízení proti Maďarsku kvůli vážnému ohrožení hodnot EU. Kritika se ale mnohdy točila kolem tématu migrace, protože Maďarsko vystupuje jako velký kritik příchodu migrantů do Evropy. Unijní zástupci postihu maďarské vlády se nicméně brání, že hlasovali hlavně o stavu tamních soudů, neziskovek a nezávislých médií. Zákonodárci, kteří se zdrželi, nebo hlasovali proti rezoluci, zůstali kritiky oponentů ušetřeni.
Někteří poslanci národního parlamentu kolegům z Bruselu „umyli hlavu“ na čtvrtečním jednání sněmovny. „Považuji za skandální a chybná některá hlasování našich europoslanců, kteří šli proti našemu spojenci v rámci Visegrádské čtyřky Maďarsku,“ uvedl poslanec ODS Jan Skopeček. Podobně hovořili i zástupci ČSSD, SPD a KSČM. „Jako předseda Poslanecké sněmovny, jako člen předsednictva hnutí ANO bych se tady také chtěl veřejně distancovat od hlasování našich europoslanců,“ uvedl šéf dolní komory Radek Vondráček (ANO) s narážkou na dvě europoslankyně ANO Ditu Charanzovou a Martinu Dlabajovou, které hlasovaly pro rezoluci. To dokládá nekoordinovanou zahraniční politiku, upozornil předseda ODS Petr Fiala. „Ačkoliv předseda vlády (Andrej Babiš) má nějaké zahraničně politické stanovisko, jeho vlastní europoslanci mají stanovisko úplně opačné,“ uvedl Fiala.
Za zrádce označil premiér Andrej Babiš europoslance Pavla Teličku a Petra Ježka, kteří před pěti lety do europarlamentu kandidovali za ANO, hnutí ale opustili a ve středu hlasovali pro doporučení zabývat se situací v Maďarsku. S Dlabajovou a Charanzovou chci probrat, proč hlasovali pro, tvrdil v týdnu premiér Babiš.
Doporučení o Maďarsku je podle Pirátů či STAN na místě
Europoslanců se zastal kromě Pirátů i předseda klubu TOP 09 Miroslav Kalousek. „Poslanci SPD, KSČM, ČSSD a ODS na plénu sněmovny hanobí ty europoslance, kteří podpořili řízení proti Orbánovu režimu. Poslanecký klub TOP 09 podporuje postoj našich europoslanců. Kdyby demokracie u nás zdegradovala na úroveň Maďarska, přál bych si mezinárodní tlak také,“ uvedl Kalousek.
I europoslanci si za svým hlasováním stojí. „Hlasování, kterým EP vyvinul tlak na maďarskou vládu, považuji za správné. EU totiž není jen o společném trhu nebo o platbách od bohatých k chudým, je to projekt stojící na společných hodnotách. Pokud se od nich některá země podstatně odchyluje, ohrožuje to Unii jako celek. V případě Maďarska mi přijde evidentní, že se toto děje. Navíc opakovaně a systematicky,“ uvedl europoslanec Luděk Niedermayer (nestr. za TOP 09).
Řízení s Maďarskem nebylo zahájeno kvůli tomu, že nechce přijímat uprchlíky, jak je to mnohými na sociálních sítích interpretováno, upozornil europoslanec Pavel Telička. „Jedná se o jiné znepokojující záležitosti, jako je omezování pravomocí ústavního soudu, omezování svobody médií, činnosti neziskových organizací apod.,“ řekl Telička.
„Hlasoval jsem pro. Sleduji Orbánovu domácí politiku, jeho zavádějící protiimigrační a antibruselské kampaně i nové legislativní návrhy. Nelze zavírat oči před legislativou, která je v rozporu s lidskými právy a jde proti zásadám jako jsou právní stát či nezávislost soudnictví,“ uvedl pro deník Echo24 europoslanec Jaromír Štětina (TOP 09) s tím, že Orbánův populismus má přímé následky i v zemích, jako je ČR.
‚Nedostatek solidarity, skandální‘
K debatě o hlasování ve Štrasburku, kde europarlament sídlí stejně jako v Bruselu, se přidali i prezident Miloš Zeman a exprezident Václav Klaus. „Toto je nedostatek solidarity, v daném případě solidarity s Maďarskem,“ řekl Zeman. V hlasování šlo podle něj o projevení solidarity v rámci visegrádské čtyřky. Skupinu vedle Česka a Maďarska tvoří Polsko a Slovensko.
Za skandální označil krok evropského parlamentu Václav Klaus. „Nikoho ani nenapadlo zabývat se situací ve Španělsku, kde byly násilím potlačeny katalánské protesty a dodnes jsou vězněni katalánští politici. Nikdo se nezabýval zásadním porušováním evropských dohod ze strany Německa v době migrační krize, atd.,“ uvedl Klaus.