Etiopie a Eritrea se sbližují, Addis Abeba obnoví lety do Asmary
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Etiopské aerolinky brzy obnoví lety do Eritreje, řekl v úterý etiopský premiér Abiy Ahmed po jednání s eritrejskou delegací. Ta je první diplomatickou návštěvou od roku 1998, kdy mezi oběma státy vypukla dvouletá válka. Vzájemné vztahy následně zatěžoval hraniční spor, teď se ale Addis Abeba s Asmarou sbližují.
Ahmed prohlásil, že Etiopie si s Eritreou vymění neupřesněná území. Podle něj na tom ale nebude záležet, protože vztahy mezi oběma státy se zlepší a hranice mezi nimi zanikne.
"Otevřeli jsme dveře míru," citovala agentura Reuters eritrejského ministra zahraničí Usmána Sáliha. Spolu s ním přijel do Etiopie poradce eritrejského prezidenta a vyslanec země při Africké unii (AU).
Eritrea byla dříve součástí Etiopie, v roce 1991 ale získala po 30 letech bojů samostatnost. Obě země se pak spolu v letech 1998 až 2000 utkaly v další válce, která připravila o život na 70.000 lidí. Státy ani po ukončení konfliktu nenavázaly diplomatické vztahy kvůli hraničnímu sporu.
Poválečná komise rozhodla, že město Badme a několik dalších území připadne Eritreji, což Etiopie odmítla akceptovat a ze sporného území nestáhla své vojáky. Eritrea proto Etiopii obvinila z okupace. Obnovení diplomatických styků Eritrea podmínila etiopským souhlasem s poválečnou hranicí.
O zlepšení vzájemných vztahů usiluje zejména Ahmed, jenž je v úřadu od dubna. Jeho snaha o usmíření s Asmarou ale není všem po chuti. V sobotu měl premiér projev, při němž někdo zaútočil granátem a dva lidi zabil. Spekuluje se o tom, že šlo o politicky motivovaný čin, který souvisí se sbližováním s Eritreou.