„Babiš a Schillerová chtějí vědět o každém kabátu.“ EET bude i v divadelních šatnách
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
O rozšíření EET na další profese už se ví řadu měsíců, pořád se ale objevují nové a nové zprávy, které překvapí. Například šatnářky v soukromých divadlech asi nenapadlo, že budou od 1. května pro provoz zpoplatněné divadelní šatny potřebovat terminál a tiskárnu. Povinnost evidovat tržby se totiž bude týkat i poplatku za šatny.
Evidovat budou soukromá divadla tržby z prodeje vstupenek v hotovosti i tržby z divadelních šaten. Tržby divadelních kaváren už se evidují. Nahlíží se na ně totiž jako na podnikatele.
„Tržby z prodeje vstupenek na představení divadla, případně též tržby za použití divadelních šaten spadající do třetí fáze evidence tržeb, bude nutné evidovat od 1. 5. 2020,“ uvedla pro Echo24 za Generální finanční ředitelství Klára Křehlová.
„Pokud divadlo nabízí další služby, například provozuje též divadelní kavárnu, v níž dochází k poskytování stravovací služby, týká se jej povinnost evidovat tržby z této činnosti již od 1. 12. 2016. Pokud by zde docházelo například též k přeprodeji zboží, tržby z této činnosti podléhají evidenční povinnosti od 1. 3. 2017,“ dodala.
Výjimku z EET mají ze zákona ta divadla, která fungují jako příspěvkové organizace.
Povinnost zavádět EET v šatnách divadel kritizoval v uplynulém týdnu šéf Divadla Na Jezerce Jan Hrušínský. Vadí mu náklady na pořízení elektronických pokladen také do šaten, kde se platí pouze 10 korun.
„Paní Schillerová a pan Babiš trvají na informaci o každém pověšeném kabátu v našem divadle. Už na jaře budeme mít EET! Nakoupil jsem asi za 40 000 korun tiskárny a pokladničky, nechal upgradeovat pokladní systém na vstupenky, kupuji certifikáty a registrace, do foyer musím zavést wifi a od jara si s Alenkou a Andrejem budeme hrát na EET. Chápu je. Ekonomika se pod jejich rukama hroutí. V únoru 2020 měla Česká republika nejhorší ekonomický výsledek za posledních 30 let. Státní rezervy pod Babišovým vedením mizí, zlato z trezorů ČNB se rozpouští ve slevách na vlak a v dotacích pro Agrofert,“ napsal na Facebooku herec a šéf divadla Jan Hrušínský.
Třetí a čtvrtá vlna EET by se podle ministerstva financí měly vztahovat zhruba na 300 000 podnikatelů. Týkat se budou řemeslníků, kadeřnic, kosmetiček, masérů, zemědělců, lékařů, organizátorů kulturních akcí, právníků, účetních, dopravců, stánkových prodejů občerstvení a dalších.
EET by měla letos do veřejných financí přinést celkem 5,2 miliardy korun. Za roky 2017 až 2019 vyčíslilo ministerstvo financí přínos EET zhruba na 33 miliard korun. V roce 2021 by měla EET přispět podle ministerstva do rozpočtu 19,2 miliardy korun, v roce 2022 by to mělo být 20,5 miliardy korun. Opozice ale i NKÚ v minulosti výnosy z EET zpochybnily.
Evidence začala platit 1. prosince 2016 pro restaurace a ubytovací zařízení. Od března 2017 je povinná pro podnikatele ve velkoobchodu a maloobchodu. EET je zaměřena na přijímání plateb v hotovosti. Podle dostupných informací je aktuálně do EET zapojeno 192 000 podnikatelů, kteří dosud evidovali zhruba 13 miliard účtenek.
Zasáhnout ještě může Ústavní soud
Opozičních 73 zákonodárců z řad Pirátů, ODS, SPD, TOP 09 a STAN se kvůli nesouhlasu s novelou o EET obrátili v prosinci na Ústavní soud. Ten už jednou náběh třetí a čtvrté vlny EET zarazil. V podobný scénář doufají například Podnikatelské odbory, které sdružují 2 607 členů.