Sestavování vlády

ČSSD schválila kandidáty na ministry. Včetně Pocheho, Zemanovi navzdory

Sestavování vlády
ČSSD schválila kandidáty na ministry. Včetně Pocheho, Zemanovi navzdory

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Předsednictvo ČSSD schválilo na odpolední schůzi všechny nominace strany na ministry. Předseda strany Jan Hamáček navrhl do vlády sebe, Miroslava Tomana, Petra Krčála a Antonína Staňka. Trvá také na tom, aby ministrem zahraničí byl Miroslav Poche.

Prezident Miloš Zeman nemá podle části užšího vedení ČSSD mluvit do nominací ministrů. Odmítají proto stáhnout kandidaturu Miroslava Pocheho na funkci ministra zahraničních věcí.

Na otázku ohledně Miroslava Pocheho, ke kterému měl výhrady prezident Miloš Zeman, Hamáček uvedl, že je se Zemanem připraven hovořit i nadále. „Já jsem připraven i v tomto případě přispět maximálně k tomu, aby se ta věc vyřešila,“ dodal na tiskové konferenci Hamáček.

Podobný názor před novináři při příchodu na jednání politického grémia ČSSD vyslovili hejtman Pardubického kraje Martin Netolický, předseda poslaneckého klubu ČSSD Jan Chvojka a senátor Petr Vícha. Ten zopakoval svůj nesouhlas s tím, aby ČSSD do koalice s hnutím ANO vstoupila.

Miloš Zeman odmítá Pocheho jako ministra zahraničí údajně kvůli jeho postojům k azylové politice. „Pan Poche je člověk, který výrazně vystupoval ve prospěch migračních kvót, a jeho zaměření by tedy bylo v rozporu s oficiální zahraniční politikou nové vlády,“ vyjádřil se v rozhovoru pro Parlamentní listy prezident Miloš Zeman. Dalším možným důvodem Zemanovy nechuti k Pochemu může být to, že tento sociálně demokratický politik podpořil v prezidentské volbě jeho protikandidáta Jiřího Drahoše.

ČSSD by podle koaliční dohody s hnutím ANO měla v nové vládě obsadit pět ministerských křesel, jedním z nich je post ministra zahraničí. Zeman ve čtvrtek novinářům řekl, že by jeho nominaci neakceptoval. S předsedou sociální demokracie Janem Hamáčkem prezident o jménech jednal ve čtvrtek dopoledne v Ostravě.

„Předpokládám, že se včera (ve čtvrtek) pan Hamáček nebyl ptát pana prezidenta na souhlas, jestli může navrhnout nějaká jména na post ministrů, ale že ho byl pouze seznámit s těmi jmény,“ řekl novinářům při příchodu do sídla ČSSD Chvojka. Prezident podle něj může nejmenovat pouze někoho, kdo nemá čistý trestní rejstřík nebo je spojen s nějakou kauzou. Na otázku, zda by tedy ČSSD neměla Zemanovi ustoupit, Chvojka odpověděl, že to je otázka na Hamáčka. „Já si myslím, že by neměl stahovat jméno pana Pocheho, měl by si trvat na svém,“ řekl.

Návrhy ČSSD by měl Zeman akceptovat i podle Netolického a Víchy. „To, že jsem změnili volební systém, neznamená, že jsme změnili kompetence prezidenta,“ podotkl Netolický. S odkazem na to, že Zeman se často odkazuje na prvního československého prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka, řekl, že si je jist, že by Masaryk stejným způsobem jako Zeman nepostupoval. „Někdo má nést vládní zodpovědnost. A vládní zodpovědnost znamená, že bude v čele exekutivy a zodpovídá se Sněmovně a trestněprávně i občanskoprávně. Pan prezident se nikomu nezodpovídá z Ústavy. Z toho je patrné, že by měly být akceptovány návrhy předsedy vlády na základě logických návrhů jednotlivých koaličních stran,“ uvedl místopředseda strany Netolický. Prezident má podle něj právo v případě nesouhlasu s navrhovanou vládou přikročit k výběru jiného kandidáta na premiéra.

Zemana se naopak zastal místopředseda strany Jaroslav Foldyna. Ke jménům ministrů se podle něj v minulosti vyjadřovali i prezidenti Václav Havel a Václav Klaus. „Je to naprosto identické, prezidenti se vždycky vyjadřovali, tak i Miloš Zeman se vyjadřuje k jednotlivým jménům,“ řekl.

Vícha zopakoval, že sociálnědemokratičtí senátoři odmítají vstup do vlády. Strana by podle něj měla zůstat v opozici. Vstup do vlády i její odmítnutí jsou podle něj ale nyní v obou případech špatné. „Teď už je každé řešení špatné,“ podotkl. ČSSD podle něj do dalšího kola vyjednávání vůbec neměla jít. Na výsledek referenda je zvědavý.

Místopředseda strany Jiří Zimola ke své neúčasti ve vládě uvedl, že 1. místopředseda strany by se měl partaji věnovat na plný úvazek. „Vidím svou roli zde v Lidovém domě, že strana by měla mít jednoho z místopředsedů, který se jí bude věnovat takříkajíc na plný úvazek. Domluvili jsem se na tom s panem předsedou. Pro dnešní návrh pana předsedy jsem hlasoval, není v tom žádný problém, jakkoliv bylo mediálně vykládáno, že tady jsou nějaké rozpory,“ uvedl na tiskové konferenci Zimola.

,

18. května 2018