Startují půjčky mladým na bydlení. Pro Pražáky je ta sumička tak na garáž

Startují půjčky mladým na bydlení. Pro Pražáky je ta sumička tak na garáž

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Možnost půjčit si od státu peníze na vlastní bydlení přilákala v první den velké množství lidí. Pro mladé Pražany je však výška půjčky nedostatečná. Může za to bytová krize, kdy se nestaví dostatečný počet nových bytů a s tím spojené vysoké ceny. Státní půjčka je tak spíše zaměřená pro mladé rodiny z regionů než pro občany z měst. Pro Pražany si pak politické strany před komunálními volbami připravily několik slibů, kterými chtějí řešit bytovou krizi.

Před spuštěním programu o žádost na půjčku stály 15. srpna před pobočkami Státního fondu rozvoje bydlení dlouhé fronty. Pro letošní rok je vyčleněno celkem na 650 milionů korun a za první den přijali úředníci žádosti za 300 milionů korun. Pro obyvatele Prahy je však půjčka nedostačující. Důvodem je její maximální výše. Ta se pro žádost o koupi bytu pohybuje na hranici 1,2 milion korun a při koupi rodinného domu půjčí stát nejvýše dva miliony korun.

„Při současných cenách nemovitostí v Praze je výše úvěru pro Pražáky naprosto nedostatečná. Za 1,5 milionu korun si v Praze lze pořídit pouze lepší garáž,“ uvedl lídr sociální demokracie na primátora Jakub Landovský. „Cenové mapy jsou dnes respektované a používané například pro výpočet nájmů. Chceme, aby v Praze byla výše půjčky vyšší než v jiných městech. Protože jsou tady byty prostě dražší,“ dodal lídr ČSSD.

K Landovskému se připojuje i předseda strany TOP 09 Jiří Pospíšil, který jde do boje o magistrát spolu s hnutím STAN a KDU-ČSL. „Státní podpora pro nás není dostatečná. Pokud vycházíme z některých jiných měst, tak například v Německu město samo aktivně pomáhá při poskytování úvěrů pro mladé rodiny s dětmi. Razíme teorii, že chceme pomoci těm, co sami potřebují pomoc. Myslíme si, že Praha má do tohoto problému aktivně vstoupit,“ řekl pro Echo24 lídr kandidátky Jiří Pospíšil. 

Sám Jiří Pospíšil dodává, že chce představit plán, který by situaci řešil. Koalice hledá inspiraci ve velkých evropských městech, zejména pak v Německu.

Lídr Občanských demokratů Bohuslav Svoboda vidí řešení nového bydlení odlišně. „Při stávající ceně bytů v Praze nepomůžou lidem ani zvýhodněné půjčky. My se zasadíme o zjednodušení a zrychlení schvalování nových ploch pro vlastnické i nájemní bydlení. Zaměříme se zejména na brownfieldy, proluky a nedostavěné části obytných bloků. Důležité je také dokončit zpracování nového územního plánu. Tím, že se opět začnou byty stavět, budou dostupnější pro všechny. I pro mladé rodiny,“ řekl pro Echo24 Bohuslav Svoboda.

Půjčky spíše pro regiony

Samotný program pro podporu v bydlení je určen pro ty, kteří žijí v manželství nebo registrovaném partnerství a aspoň jeden ke dni podání žádosti nedovršil 36 let, případně pro nesezdané, kteří spolu žijí a pečují o dítě do šesti let a oba ke dni podání žádosti nedosáhli 36 let.

O tom, že bude půjčka zaměřená spíše pro regiony, se vyjádřila už dříve ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová. „Neřešíme Prahu, ale mimopražské oblasti, to by mladým lidem do začátku mohlo pomoct,“ řekla ministryně Klára Dostálová.

Experti, které deník Echo24 už dříve oslovil, však podmínky půjček kritizují. „Parametry velikosti obydlí chápu a jsou celkem logické, mladé rodině bude takto velké bydlení určitě dostačovat. Co ale stojí za zamyšlenou a dle mého názoru je výsměchem mladým rodinám, jsou limity půjčované částky,“ uvedl Daniel Horňák ze společnosti Chytryhonza.cz.

Lokalit, v nichž by bylo možné státní úvěr využít, totiž dle něj není mnoho. Samo ministerstvo místního rozvoje, pod které půjčky spadají, říká, že nabídka míří hlavně na lidi z regionů „Větší města mají prostě smůlu, ceny zde výrazně převažují limit,“ uvedl Horňák. „Samozřejmě lze koupit dražší nemovitost, rozdíl ale je třeba dát z vlastních zdrojů, což u mladých rodin bude problém, vlastní zdroje chtějí pak například použít na vybavení, finanční rezervu a podobně,“ dodal.

„Po prostudování podmínek jsem dospěl k názoru, že se o příliš velkou pomoc nejedná a je otázkou, zda tento program neskončí podobným neúspěchem, jako ten předchozí, kdy stát nabízel půjčku až 600 tisíc korun,“ řekl obchodní ředitel realitní kanceláře Bidli Roman Weiser.

16. srpna 2018