Dostálová „našla“ 10 miliard z EU, chlubí se Babiš. V čerpání přitom patříme k nejhorším
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Česko patří mezi země, které jsou nejvíce pozadu v čerpání evropských dotací. Hrozí kvůli tomu, že Češi budouý dotace tradičně dočerpávat na poslední chvíli, tudíž za projekty, které neposouvají ekonomiku. Premiér Andrej Babiš (ANO) se však veřejně chlubí, jak jeho ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová „našla“ 10 miliard z evropských zdrojů.
„Skvělou zprávu donesla na naše jednání ministryně Dostálovou. Našla dalších 10 miliard z evropských zdrojů. Dofinancujeme veškeré školky, základní školy a máme tak i zdroje pro kraje na silnice II. tříd. Financování investičních projektů v regionech je pro mě velmi důležité,“ uvedl Babiš na Twitteru.
SKVĚLOU zprávu donesla na naše jednání ministryně @DostalovaK. Našla dalších 10 miliard z evropských zdrojů. Dofinancujeme veškeré školky, základní školy a máme tak i zdroje pro kraje na silnice II. tříd. Financování investičních projektů v regionech je pro mě velmi důležité.
— Andrej Babiš (@AndrejBabis) August 21, 2019
Podle samotné Dostálové jsou programy řízeny efektivně. „Všechny operační programy včetně IROP se snažíme řídit s maximální efektivitou. Vzhledem k tomu, že víme, že v realizovaných projektech vznikají úspory (např. z výběrových řízení na dodavatele) nebo se některé projekty nakonec nerealizují, můžeme již nyní uspokojit více žadatelů a přidělit jim dotaci, kterou pokryjeme z výše uvedených úspor. Pokud bychom to nedělali, pak by hrozilo, že úspory nestihneme profinancovat do konce období, a museli bychom je vracet zpět do rozpočtu EU. Zároveň se tím vyhýbáme překotnému utrácení prostředků na konci programového období,“ uvedla Dostálová pro Echo24.
Česko je v čerpání dotací druhé nejhorší v Evropě
Česká republika se přitom nemá v souvislosti s dotacemi příliš čím chlubit. V aktualizovaném žebříčku Evropské komise je v rychlosti čerpání druhé nejpomalejší. Za ním už je jen Španělsko. Z objemu dotací, které má ČR vyčerpat, je rozhodnuto pouze o 63 procentech peněz. Deník Echo24 o tom nedávno psal zde.
Ministerstvo se však opírá o jiná čísla, přesto nejsou výsledky lichotivé. „Dle srovnání, které pravidelně zveřejňuje Evropská komise, byla ČR k 30. 6. 2019 na 22. místě v žebříčku všech členských států EU. Toto srovnání je zpracováváno na základě průběžných plateb proplacených z Evropské komise. Tento finanční stav je pro srovnání členských zemí EU nejvíce vypovídající, neboť se nachází na samém konci finančního procesu a udává prostředky, které Evropská komise již proplatila,“ uvedl nedávno pro Echo24 za ministerstvo Vilém Frček.
Proč se čísla liší, vysvětloval také Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ). „Zatímco Evropská komise hodnoty vztahuje k tzv. celkové alokaci, a to včetně národního spolufinancování, data MMR se vztahují k tzv. hlavní alokaci (tj. celkové alokaci bez výkonností rezervy) a navíc pouze k podílu financování z rozpočtu EU,“ uvedla pro Echo24 za kontrolní úřad Jana Gabrielová.
Ministerstvo ale slibuje čerpání unijních peněz zrychlit. „Zrychlení čerpání již probíhá, neboť minulý rok bylo schváleno velké množství projektů, které nyní začínají žádat o proplácení vzniklých nákladů. Další projekty jsou průběžně schvalovány,“ dodal Vilém Frček.
Evropské dotace se ale občas čerpají jen proto, aby se čerpaly, myslí si analytik. „Kvůli špatně nastavenému systému čerpání evropských dotací v ČR se v praxi setkáváme se situacemi, že realizované projekty končí hned po vypršení doby udržitelnosti. Ukazuje se, že v mnohých případech se evropské peníze čerpají jen proto, aby se čerpaly a ve skutečnosti neposouvají naši ekonomiku dopředu. Navíc ČR není moc dobrá v samotném čerpání evropských dotací, kdy na začátku programového období se toho příliš moc neděje a na konci zběsile dočerpáváme,“ uvedl dříve pro Echo24 Štěpán Křeček.