Zdražujeme s Andrejem a Alenou
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Ministryně financí Alena Schillerová neoplývá hlubokým porozuměním ekonomice. Projeví se to spolehlivě skoro vždycky, když vyrazí z bezpečného terénu berní úřednice sčítající příjmy a výdaje státu do mnohem komplexnějšího terénu, který jde za účetní logiku. Marketingoví experti hnutí ANO pak trnou, co paní ministryně zase napovídá. Z jejího vystoupení v České televizi v neděli 19. září museli být vyděšeni.
Alena Schillerová dost bezelstně přiznala, že jí je úplně jedno vysoká inflace. Zajímá ji jen to, aby si lidé toho, že se zdražuje a zdražovat bude, nevšimli do voleb. A nespojili si to prudké zdražování s vládnutím Andreje Babiše. Bohorovně ohlásila, že nedávno se zúčastnila jednání bankovní rady České národní banky, kde apelovala na to, aby bankéři nezvedali úrokové sazby, a nebrzdili tak inflaci. „Vystoupila jsem na jednání bankovní rady a varovala před zvyšováním úrokových sazeb. Nejde jen o to, že to zdraží obsluhu státního dluhu, ale hlavně to zdraží úvěry pro podniky i občany.“ Na návštěvu zasedání bankovní rady má Schillerová jako ministryně financí právo. Bankéři si ji vyslechli a navzdory jejímu přání sazby zvedli. Guvernér ČNB Jiří Rusnok na její slova reagoval tím, že se ministryně financí podle zákona účastní jednání bankovní rady, ale její hlas je pouze poradní. „Bankovní rada proto paní ministryni na svém měnověpolitickém jednání 5. srpna vyslechla, avšak většinově došla k závěru, že pro plnění hlavního mandátu, tedy zajištění cenové stability, je za dané makroekonomické situace nutné dále zvýšit úrokové sazby a současně avizovat jejich další nárůst v nejbližším období,“ vysvětlil Jiří Rusnok. Je velmi pravděpodobné, že bankéři na příštím zasedání zvednou sazby znovu. Podle Rusnoka je cílem zvyšování sazeb zbrždění inflačních tlaků. Především snížením dostupnosti úvěrů a celkové poptávky. „ČNB byla dána nezávislost právě proto, aby vystupovala výhradně ve veřejném zájmu a nezvýhodňovala specifické skupiny osob, instituce či sektory ekonomiky. Tímto veřejným zájmem je nyní z pohledu ČNB její úsilí o to, aby se dočasně zvýšená inflace nepřelila do dlouhodobého růstu cen nad dvouprocentní inflační cíl ČNB, který by byl pro ekonomický vývoj této země škodlivý,“ zdůraznil Rusnok.
Guvernér mluví dost důrazně. V posledních dnech totiž centrální bankéře varuje před zvyšováním sazeb a zdražováním úvěrů nejen Alena Schillerová, ale i Andrej Babiš. Zevnitř centrální banky jistí pozici ANO bývalý Babišův pobočník a moderátor facebookového výtvoru Babišova kavárna (předchůdce Čau lidi), současný člen bankovní rady ČNB Aleš Michl. Ten svými veřejnými výstupy inflaci bagatelizuje. V bankovní radě je ale jeho názor velmi osamělý a s největší pravděpodobností bude opět přehlasován.
Proč se Andrej Babiš a Alena Schillerová tak brání zvednutí úroků, které má snížit inflaci? Dostali strach z toho, že zvyšování sazeb dál ještě před volbami přitáhne pozornost k tématu zdražování. To je všudypřítomné. Lidé ho vidí každý den na vyšších účtech. Hlavně se šíří takzvaná inflační očekávání. Když obchodník vidí, že skoro všechno zdražuje, rozhodne se, že také zvedne ceny. Přestože mu jeho vlastní náklady ještě nevzrostly, a zdražovat by tudíž nemusel. Je to klasický případ, jak je ekonomika postavena na chování lidí a jejich očekávání. To účetní Aleně Schillerové nedochází.
Svým povídáním, co dělala na zasedání bankovní rady, sama přitáhla ke zdražování pozornost. Její záměr byl přitom úplně opačný. Jen ho nezvládla. Chtěla říct, že bankéři nemusejí úroky zvedat, protože inflace je dovozového původu a vnitřními zásahy se s ní stejně nedá nic dělat. Jen se lidem zbytečně dál vyššími úroky z úvěrů a hypoték zdraží už tak se prodražující život. A to zdražování si podvědomě spojí s vládnutím Andreje Babiše.
Pravda jen z jedné třetiny
To, co Schillerová tvrdí, je ale pravda jen z jedné třetiny. Ceny prudce rostou ze tří důvodů. Dá se vést dlouhá debata, jak velký vliv který z nich má. Ten první je skutečně globální. Vypínání ekonomiky a společnosti kvůli pandemii čínského koronaviru přetrhalo obchodní vazby a dočasně zastavilo nebo zpomalilo výrobu. Mnohého zboží je proto nedostatek a v takové chvíli jeho cena přirozeně stoupá. Druhým důvodem je evropské tažení za bezuhlíkovou ekonomiku známé jako Nový zelený úděl (Green New Deal). Třetí je ale čistě domácí provenience. Vláda Andreje Babiše rozdává obrovské sumy na zvyšování důchodů, sociálních dávek, platů a dotací. Napouští do ekonomiky, v níž je nedostatek zboží, spoustu peněz. Tím dál ceny zvedá. Globální důvody inflace Andrej Babiš a Alena Schillerová násobí.
Svou komunikační nešikovností ministryně financí vládou tabuizované téma inflace otevřela. Teď je otázka, jak si s tím opozice dokáže poradit. Je to obrovská nahrávka na smeč. Na negativní kampaň proti Andreji Babišovi. Za vlády tohoto skvělého manažera se vám zdražilo úplně všechno. Stačí jen doplnit ceníkem jednotlivých druhů zboží a služeb před nástupem Andreje Babiše k moci a teď. Takový atak by byl vysoce účinný. Právě Andrej Babiš má voliče, kteří jsou na zvyšování cen nejcitlivější. Seniory a lidi z nižších příjmových skupin, kteří jsou závislí na dávkách od státu. Dá se hezky karikovat Babišovo zvyšování důchodů, které si sám dává za největší zásluhu: Na co je vám vyšší důchod, když si za něj koupíte méně?
Jsou to politicky velmi jednoduchá hesla, která každý pochopí. Babiš by to proti svým oponentům instrumentálně rozehrát uměl. Úspěch opozice teď záleží na tom, jestli tuto emoci drahoty dokáže ve fanoušcích Andreje Babiše vyvolat ve stylu: Sliboval vám, že se postará. Koukněte, o nic se postarat nedokázal.