Případ Babišova střetu zájmů

Případ Babišova střetu zájmů se vleče. Rozhodnutí oddálili krajští úředníci

Případ Babišova střetu zájmů
Případ Babišova střetu zájmů se vleče. Rozhodnutí oddálili krajští úředníci

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Případ střetu zájmů premiéra Andreje Babiše (ANO) jen tak neskončí. Definitivní rozhodnutí se čeká od Evropské komise, která má říct, zda Babiš porušuje evropské nařízení o střetu zájmů, ale i od českých správních orgánů. Babišův střet zájmů už jednou konstatoval Městský úřad v Černošicích, který za přestupek v podobě střetu zájmů premiérovi udělil pokutu. Premiér se ale odvolal a rozhodnutí Černošic zrušili a k novému projednání případ vrátili krajští úředníci. Případ se tím protahuje. Sám premiér střet zájmů odmítá a věc pokládá za další pokračování útoku proti své osobě.

O zdržovací taktice otevřeně hovoří opoziční Piráti, kteří už dříve upozornili na personální změny, které odvolacímu řízení v Babišově kauze předcházely. „Krajský úřad tímto jednáním vzbuzuje dojem, že praktikuje zdržovací taktiku, aby o této věci bylo rozhodnuto až po volbách do Evropského parlamentu. Přitom v této věci proběhla již podrobná odborná diskuse a byl zpracován dostatek analýz a rozborů,“ reagoval na rozhodnutí krajských úředníků předseda Pirátů Ivan Bartoš

Piráti tlačí i na Evropskou komisi, aby v případu Babišova střetu zájmů v kontextu unijního finančního nařízení rozhodla. Výzvu z důvodu nečinnosti podali už začátkem března a Komise má nyní dva měsíce na reakci. A už v půlce února urgovali všechny eurokomisaře včetně předsedy Jeana Clauda Junckera otevřeným dopisem i zástupci české Transparency Internatioanl.

Jasněji v otázce Babišova střetu zájmů jen tak nebude. Rozhodnutí Evropské komise v otázce Babišova střetu zájmů se očekává v dubnu, Černošice si vzaly na prostudování rozhodnutí krajského úřadu až 60 dní a na své rozhodnutí až 30. V extrémním případě tak rozhodnou až v polovině června. 

Premiérův střet zájmů nicméně doposud konstatovalo několik důležitých orgánů. Na prvním místě právě Městský úřad v Černošicích a také právníci Evropské komise. Kromě opozičních Pirátů i Transparency International a Evropský parlament stanoviskem svých 434 poslanců. 

O podjatosti krajských úředníků hovoří opoziční STAN

Rozhodování středočeských úředníků nicméně provázel spor o chápání personálních změn, které se krátce před tím, než se případ dostal na stůl úřadu, odehrály. Zatímco úřad kraje, jemuž velí Babišova stranická kolegyně a místopředsedkyně hnutí Jaroslava Pokorná Jermanová, odmítal souvislost mezi změnami a Babišovým případem, část opozice hovořila o účelovosti změn. Faktem ale je, že úředníci, kteří o Babišově střetu zájmů rozhodovali, získali v lednu nového šéfa. Psali jsme o tom zde

Podnět k podjatosti podali k ministerstvu spravedlnosti i středočeští zastupitelé ze STAN. Psali jsme o tom zde. V reakci na čtvrteční vrácení případu do Černošic to připomněl i europoslanec za STAN Stanislav Polčák. „Krajský úřad je nepochybně systémově podjatý a měl vyčkat na prošetření námitky této vady jeho rozhodování ze strany nadřízeného ministerstva. Premiér Babiš by se měl přestat schovávat za hejtmanku Jermanovou a nechat věc prošetřit nezávislý soud,“ uvedl.