Oslavy vzniku Československa

Oslavy republiky v plném proudu: Státníci na Vítkově položili věnce, lidé stojí v dlouhých frontách

Oslavy vzniku Československa
Oslavy republiky v plném proudu: Státníci na Vítkově položili věnce, lidé stojí v dlouhých frontách

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Na desítkách míst po celé zemi jsou v plném proudu akce připomínající 100. výročí od vzniku Československa. Jezdím z vrcholů je i pietní akt na Vítkově. Ten zahájil pozdravem nastoupeným jednotkám prezident Miloš Zeman. Spolu se Zemanem, premiérem Andrejem Babišem (ANO), Pellegrinim či ministrem obrany Lubomírem Metnarem (za ANO) se pietního aktu na Vítkově zúčastnil i slovenský prezident Kiska.

Akt, při němž státníci položí vzpomínkové věnce, provázel podle očitých svědků poměrně velký zmatek, kdy oblast kolem Vítkova byla kompletně uzavřena a stovky hostů se na sebe mačkaly, protože musely procházet přes jeden bezpečnostní rám. Lidé marně čekají ve frontě, aby se dostali na ceremoniál. 

Pietní akt zahájil jako obvykle chorál Ktož sú boží bojovníci, za jehož zvuku vojáci přinesli historické armádní prapory. Nastoupené vojenské jednotky pak nejprve pozdravily ministra obrany Lubomíra Metnara (za ANO) a náčelníka generálního štábu české armády Aleše Opatu. Po nich prošli před vojáky prezidenti Česka a Slovenska.

Prezidenti spolu s českým premiérem Andrejem Babišem (ANO) a slovenským premiérem Peterem Pellegrinim, čelnými představiteli českého a slovenského Parlamentu, armády či církví a veterány položili věnce k hrobu Neznámého vojína na pražském Vítkově. Minutou ticha pak uctili památku všech vojáků padlých v boji za svobodu a nezávislost. Vojáci vystřelili za zvuku trubky několik čestných salv.

Jednou z hlavních oficiálních akcí k výročí vzniku republiky je také velká přehlídka, které se kromě vojáků zúčastní i policisté, hasiči, záchranáři, celníci a strážníci. Po Evropské třídě bude pochodovat přes 2100 lidí a projede po ní 236 kusů techniky. Lidé uvidí techniku, kterou mají české ozbrojené složky a integrovaný záchranný systém k dispozici.

Na přehlídku bylo pozváno asi 1500 hostů, zúčastní se jí kromě Zemana, členů české vlády či slovenských představitelů i americký ministr obrany James Mattis. Odpoledne s ním pak bude jednat premiér Andrej Babiš (ANO).

Kvůli přehlídce čekají řidiče po téměř celý den uzavírky několika ulic v Praze 1, 6 a 7. Rovněž Letiště Václava Havla bude od 13:30 do 15:00 uzavřeno pro všechny odlety a přistání. Omezení se dotkne asi 24 letů. Dopravu omezí i další akce, třeba v centru Prahy od podvečera videomapping na budovu Národního divadla nebo ohňostroj. Podrobné informace o omezeních najdou lidé na webu magistrátu a stránkách dopravního podniku.

Oslavy tradičně ukončí předávání státních vyznamenání na Pražském hradě. Ve Vladislavském sále prezident ocení několik desítek osobností. Již předem avizoval, že in memoriam budou vyznamenání třeba někdejší československý premiér Antonín Švehla, zakladatel a první velitel protinacistické organizace Obrana národa generál Josef Bílý či trojice padlých vojáků z Afghánistánu. Zeman opět na ceremoniál nepozval své odpůrce z řad politiků, rektorů či hejtmanů, což vyvolalo kritiku i od vedení Poslanecké sněmovny.