Konec řemeslníků v Čechách. Je jich málo a ještě na ně dopadne EET
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Česko se potýká s nedostatkem řemeslníků, podle Hospodářské komory jich chybí až 300 tisíc. Souvisí to s úbytkem absolventů učňovských oborů i s generační obměnou. Vláda chce věc řešit novým technickým předmětem na základních školách i uzákoněním možnosti složit mistrovské zkoušky. Na řemeslníky se má navíc od 1. května vztahovat elektronická evidence tržeb. Někteří doufají, že zasáhne Ústavní soud.
K novému předmětu o technice se nyní na základkách koná pilotní projekt. „Do konce srpna je realizován pilotní projekt pro rozvoj technického myšlení, technické tvořivosti a praktických činností v základním vzdělávání,“ uvedla pro Echo24 za resort školství Aneta Lednová s tím, že výsledkem bude návrh nového vzdělávacího programu s pracovním názvem Člověk a technika. Ten bude od září po dva roky ověřován a pak by měl být zařazen do vzdělávání na všech základních školách.
Řešením nedostatku řemeslníků by mohla dle vlády být i mistrovská zkouška. Ta by se měla objevit v zákoně o hospodářské a agrární komoře. Možností mistrovské zkoušky chce kabinet dosáhnout zvýšení prestiže řemesel, zvýšit konkurenceschopnost, ale i možnosti profesního rozvoje řemeslníků ve svém oboru.
„Zatímco maturant se může ve svém oboru rozvíjet na vyšší odborné škole, bakalář v magisterském studiu, magistr v doktorandském studiu, řemeslník dosud takovou možnost nemá,“ vysvětluje Národní ústav pro vzdělávání.
Ředitel: Řemeslníci chybí ve všech odvětvích
Podle ředitele pražské Střední odborné školy Jarov Miloslava Janečka chybí řemeslníci prakticky ve všech odvětvích. Například ve stavebnictví je velká poptávka po zednících, svářečích, tesařích, instalatérech, soustružnících, truhlářích, malířích a lakýrnících. „Absolutně největší je v současné době nedostatek takzvaných střechařských profesí, tedy klempířů a pokrývačů,“ řekl Janeček.
Podle resortu školství chybí učni především v oborech strojírenských či gastronomických. „Oproti minulému školnímu roku byl největší pokles zaznamenán ve strojírenských oborech, v oborech gastronomických a uměleckých. V dlouhodobém porovnání od roku 2013 je velké snížení zřejmé ve skupinách gastronomie a stavebnictví,“ uvedla Lednová. Lepší je to dle ní v případě oborů elektrotechnika a osobní služby, o které zájem dětí naopak roste.
Nedostatek lidí na trhu práce podle ředitele Janečka způsobilo několik faktorů. Jednak je důsledkem toho, že do důchodu začíná odcházet početnější starší generace. Zároveň je dán tím, že v posledních 20 letech vlivem demografického vývoje ubylo středoškoláků a na přelomu tisíciletí navíc klesl zájem o učňovské školství. Sehnat kvalitního řemeslníka proto v současnosti trvá i několik měsíců.
„Na malíře interiérů se čeká tři a více měsíců, na kvalitního a spolehlivého obkladače nebo instalatéra se běžně čeká až půl roku,“ řekl Janeček. U pokrývačů, klempířů či tesařů je podle něj situace ještě horší.
Od 1. máje EET pro řemeslníky
Na řemeslníky se od 1. května valí nová povinnost. Pro ty, kteří přijímají hotovost, bude platit EET. U Ústavního soudu zároveň leží návrh 73 opozičních poslanců na zrušení celého EET, ústavní soudci by mohli rozhodnout o jejich návrhu ještě dříve, než se na další profese rozšíří.
Jednou už Ústavní soud náběh 3. a 4. vlny zarazil. V podobný scénář doufají Podnikatelské odbory. „Zákon zatěžuje drobné podnikatele a z této povinnosti vyjímá řadu podnikatelů, kteří dosahují obrovských tržeb, například provozovatele sázkových her nebo letecké a vlakové dopravy,“ uvedly odbory.