KONTROLY V RESTAURACÍCH

Staré recepty jsou zpět. Vláda zvažuje hodit kontrolu hostů na restaurace

KONTROLY V RESTAURACÍCH
Staré recepty jsou zpět. Vláda zvažuje hodit kontrolu hostů na restaurace

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Vláda vrací do hry „recept“ na kontroly hostů v restauracích, který už sama jednou zrušila. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (ANO) totiž zvažuje, že bude zodpovědnost za bezinfekčnost hostů nést provozovatel, který bude kontrolovat doložení negativních testů či jiných potvrzení. Restauratéři se stejně jako v květnu návrhu příčí a upozorňují, že bude těžko proveditelný. Asociace restauratérů Apron to označila za „neproveditelný nesmysl“, který navíc nemá stále oporu v zákoně.

Poprvé tuto povinnost vláda uvalila na restaurace v květnu, kdy mohly po dlouhém čekání otevřít venkovní zahrádky. Tehdejší ministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO) odmítal kritiku s tím, že sice personál nemůže dávat hostům sankce například ve formě vykázání z podniku, ale může na ně tvořit nátlak třeba tím, že je odmítne obsluhovat. Za dva dny bylo vše jinak a vláda ustoupila s tím, že zodpovědnost zůstane na hostech, kteří se budou muset v případě kontroly prokázat hygieně.

V současné době tak stačí, aby restaurace vyvěsily sdělení, jaké podmínky musí hosté podle ministerstva zdravotnictví splňovat. To by se ovšem mohlo změnit, jelikož současný ministr opět uvažuje o zavedení povinnosti ze strany restauratérů. To však někteří z nich odmítají. Podle asociace restauratérů Apron mají zůstat pravidla tak, jak jsou nyní. „Pro restaurace, kde se nikdo neprokazuje u vstupu ani východu, ani při objednávání, servírování, ani při placení, je to neproveditelný nesmysl,“ uvedla ředitelka asociace Kateřina Holnová. Asociace pak opět argumentuje tím, že restauratéři nemají na kontrolu hostů ze zákona nárok.

Opatrný k nařízení je i restauratér Luboš Kastner z Asociace malých a středních podniků. Kontrolovat každého hosta u vstupu by pro restauratéry bylo podle Kastnera velmi komplikované. Je potřeba si podle něj uvědomit rozdíl u fungování gastronomie a například hotelů nebo fitness center, kam lidé přicházejí přes recepci a je tak snazší potřebná potvrzení ověřit.

Vhodné by tak podle Kastnera bylo, vytvořit aplikaci, která by sledovala, kam host vstoupí. Takové řešení používá podle něj například Německo. Upozornil, že odpovědnost zákazníka by v tomto případě měla být vyšší, než ta kladená na podnikatele. „Vláda a státní orgány rezignovaly na opatření, která se v jiných zemích ukazují jako účinná, jako je trasování, případně registrace hostů přes aplikaci,“ dodala také asociace Apron.

Podle ministra zdravotnictví Vojtěcha však provozovatelům vadilo zejména to, že by museli lidem kontrolovat různé papírové doklady o očkování či testu. To má podle něj vyřešit nově spuštěná mobilní aplikace Tečka, do které lze certifikát o očkování, doklad o prodělání nemoci nebo o negativním testu uložit. K rychlé a jednoduché kontrole pak má v restauracích sloužit partnerská aplikace čTečka.

To vidí jako řešení i Asociace hotelů a restaurací, která je k návrhu ministra zdravotnictví vstřícnější. „Pokud by aplikace byla funkční, pak s tím opravdu nemáme zásadní problém, kontrola by byla rychlá, bez ukládání dat a jakékoliv administrativy,“ uvedl pro deník Echo24 prezident asociace Václav Stárek.

Podle něj by efektivní kontrola znamenala přítomnost pouze takových lidí, kteří nejsou rizikem pro ostatní hosty a personál. „Na druhou stranu by bylo pak možné zrušit rozestupy stolů a některá další omezení, včetně například zákazu samoobslužných buffetů,“ dodal Stárek s tím, že zásadní motivací je především zajištění provozu i v případě zhoršení situace. „Rozhodně si nemůžeme dovolit další zavírání restaurací a služeb,“ uvedl Stárek.

V restauracích si mohou momentálně sednout jen lidé, kteří mají negativní test, jsou očkovaní nebo v posledních 180 dnech prodělali nemoc covid-19. Aplikaci Tečka si podle Twitteru Chytré karantény stáhlo do úterý 715 tisíc lidí, aplikaci čTečka, která naopak slouží ke kontrole ze strany provozovatelů, si pak stáhlo 266 tisíc lidí. Aplikace Tečka funguje buď pasivně pro uložení vydaného certifikátu, nebo je aktivně propojená s databází Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) a o výsledky nového testu nebo podanou vakcínu se sama automaticky aktualizuje. Při předložení QR kódu se pak každému při kontrole volně zobrazí jméno a datum narození kontrolovaného. Stejně jako aplikací je ale možné dál prokazovat bezinfekčnost i papírovým dokladem.