Mynář si stěžuje na Železného. Kancléřova žena Alex míří do rozhlasu
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Česká televize a Český rozhlas se budou zabývat dvěma kauzami, v nichž figurují hradní kancléř Vratislav Mynář a jeho žena, moderátorka Alex Mynářová. Šéf kanceláře prezidenta totiž zkritizoval televizního moderátora Jakuba Železného za jeho twitterový příspěvek týkající se vyznamenaných osobností v rámci státního svátku 28. října, v němž se podle Mynáře dopustil hrubého ponižování. Jeho choť zase čelí nařčení z možného střetu zájmů kvůli tomu, že by měla mít vlastní pořad ve veřejnoprávním rozhlase.
Moderátor ČT Železný se k vyznamenaným vyjádřil s tím, že si významný den nenechá zkazit. „To je jmen za poslední léta: HELENA, FRANTA, MIREK, RONY… kdejaký MISTR úpadkového žánru, béčkový HUDEBNÍK či (letos) trapný KOMIK. Už nejsem žádný KADET, abych dělal, že to nevidím, koukal do OBLAK a tvářil se, že mi ten HOUF nevadí. Vadí. Ale 28. říjen si nedám€ kazit,“ uvedl v příspěvku.
To je jmen za poslední léta: HELENA, FRANTA, MIREK, RONY...kdejaký MISTR úpadkového žánru, béčkový HUDEBNÍK či (letos) trapný KOMIK. Už nejsem žádný KADET, abych dělal, že to nevidím, koukal do OBLAK a tvářil se, že mi ten HOUF nevadí. Vadí. Ale 28. říjen si nedám€ kazit🇨🇿. J. pic.twitter.com/bGx1hnQVWg
— Jakub Železný 🇨🇿 (@JakubZelezny) October 28, 2020
Neuvedl sice přímo jména vyznamenaných, mělo se však pravděpodobně jednat o krycí jména lidí vedených jako spolupracovníci Státní bezpečnosti. Jméno „Mirek“ by tak odkazovalo k písničkáři Jaromíru Nohavicovi, kterému Miloš Zeman udělil státní vyznamenání v roce 2017, jméno „Rony“ k hudebníkovi Ondřeji Hejmovi vyznamenanému před dvěma lety a „Mistr“ zase ke skladateli Ladislavu Štaidlovi vyznamenanému před pěti lety.
Právě označení „Mistr“ zřejmě Mynář spojil s loni zesnulým zpěvákem Karlem Gottem, kterému bylo letos státní vyznamenání uděleno in memoriam. „Považuji za velmi nepatřičné, aby jeden z hlavních moderátorů České televize, Jakub Železný, na sociální síti Twitter hrubým a neomluvitelným způsobem ponižoval vyznamenané osobnosti. Zjevný útok na Karla Gotta překročil veškeré hranice vkusu, o vnitřních předpisech České televize, mám na mysli desatero upravující působení na sociálních sítích, nemluvě,“ uvedl Mynář v dopise.
Podle kancléře je ČT i v době pandemie koronaviru na straně opozičních stran a kritizuje práci vlády. „Musím ovšem konstatovat, že při vědomí této kritičnosti by právě Česká televize neobstála při pohledu do zrcadla. Události posledních dnů ukázaly, že Česká televize má sama k bezproblémovému a profesionálnímu provozu dost daleko,“ vyjádřil se Mynář.
ČT se k Mynářově stížnosti odmítla blíže vyjadřovat. „Dopis pana kancléře jsme zaznamenali a určitě se jím budeme ve standardní lhůtě zabývat, stejně tak jako se věnujeme všem podnětům ze strany veřejnosti,“ sdělila stručně deníku Echo24 mluvčí ČT Karolína Blinková.
Právě ve spojitosti s moderátorem Železným už přitom ČT musela řešit kritiku ze stranu veřejnosti v minulosti. V létě moderátor například kritizoval název jednoho z pražských nábřeží. „Nejsou tohle, pane vicepremiére Havlíčku, právě ty chvíle, kdy si člověk neumí moc představit, jak pendlujete mezi nábřežím Na Františku a nábřežím, které se bůhvíproč dodneška jmenuje po komunistickém prezidentu Svobodovi?“ pronesl v živém vysílání 15. července Jakub Železný. Svá slova později hájil s tím, že se opírají o platné právní normy.
Jako novinář veřejnoprávního média by také Železný měl dbát na předpis s názvem Desatero pro práci novinářů České televize na sociálních sítích z loňského roku. Ten říká, že projevy veřejnoprávních novinářů na sociálních médiích jsou vždy veřejnými projevy. „Cokoli, co publikujeme, lajkujeme nebo sdílíme na sociálních sítích, nesmí ohrozit důvěru v naši vlastní nestrannost, ani v objektivitu, nezávislost a vyváženost vysílání České televize. Cokoli, co publikujeme, včetně fotografií, nesmí ohrozit důstojnost novináře ani dobrou pověst České televize,“ zaznívá například v předpisu.
Mynářová se stane novou tváří rozhlasu
Pozornost aktuálně vyvolala také informace, že Alex Mynářová chystá svůj vlastní pořad vysílaný na vlnách ČRo. Měly by v něm vystupovat slavné dvojice a několik dílů by již mělo být natočeno, uvedl DeníkN. Rozhlas bližší informace o připravovaném pořadu odmítl deníku Echo24 sdělit, mluvčí Jiří Hošna pouze uvedl, že v současné době se připravuje více pořadů a o jejich nasazení se bude diskutovat. Sama Mynářová na dotaz redakce nereagovala.
Mynářová několik let moderovala zpravodajskou relaci v televizi Barrandov, měla zde i vlastní pořad s názvem Vlivní a podílela se také na prvních dílech rozhovorů se Zemanem. Nejnověji také byla tváří propagačních spotů na YouTube kanálu Kanceláře prezidenta republiky. Ve veřejnoprávních médiích však již v minulosti působila ještě pod dívčím jménem Nosková. Kvůli vztahu s Mynářem musela opustit moderování zpráv, později kvůli rizikovému těhotenství odešla na mateřskou dovolenou.