Stížnost ministryně

Šlechtová: „Posledních pět týdnů mě někdo sleduje“

Stížnost ministryně
Šlechtová: „Posledních pět týdnů mě někdo sleduje“

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Ministryně obrany Karla Šlechtová (za ANO), která je už několik týdnů pod kritickou palbou Lidových novin ze svěřenského podniku Agrofertu a premiéra Andreje Babiše, se aktivně brání. „Nebudu nikomu dělat vola a nejsem ničí poskok,“ řekla dnes ráno Šlechtová na setkání s novináři. Konstatovala také, že s ní předseda ANO Andrej Babiš nekomunikuje. 

Redaktor LN Martin Shabu prý ministryni bombarduje dotazy posledních šest týdnů, za tu dobu jich na ministerstvo poslal šestnáct. Poslední z nich přišel včera a týkal se mediálního poradenství.  Dnes v Lidových novinách vyšlo, že Šlechtová utratila letos za poradce už přes 600 tisíc korun. 

Na celou věc  přišla její ochranka. „Moje ochranka musela zasáhnout, ani vám nebudu říkat, kdo všechno mě sleduje.“ K věci existují záznamy a protokoly, mezitím ji řeší Vojenská policie i Policie ČR. „Těch souvislostí je strašně moc,“ říká ministryně s podivem, proč ve chvíli, kdy řeší armádní tendry týkající se základních otázek bezpečnosti státu, musí řešit útoky na tolika frontách.

Na té mediální zatím hlavní úlovek LN vůči ministryni představuje zpráva z minulého týdne o tom, že Šlechtová při služebních letech do zahraničí využívala na letišti salonky VIP. Charakter obvinění vůči ministryni je podle jejích slov „naprosto nehorázný.“ Šlechtová jen dvakrát využila vládní speciál, na nějž by měla nárok, přičemž jeden zpáteční let Praha-Brusel přijde na 200 až 300 tisíc. Když se naopak rozpočítá 310 tisíc korun zaplacených za salonky během 26 služebních letů, vychází 4,5 tisíce korun za jeden let. „Pana Léka (šéfredaktor LN, blízký přítel Andreje Babiše – pozn. red.) jsem já viděla jednou v životě. Ptala jsem se i na PR oddělení hnutí ANO, co to má znamenat, jestli je náhodou nezajímá to, že já kvůli chybám několika… pravděpodobně kvůli lidskému faktoru, budu chodit na policii podávat vysvětlení. Jestli by mě neměli nějak ochraňovat, když jsem kandidovala za ně.“

Na setkání s několika novináři Šlechtová upřesnila několik faktů, které prý v „účelovém mediálním lynči“ zapadají nebo nejsou dostatečně vysvětleny. Nákup izraelských radarů připravovaný jejím předchůdcem Martinem Stropnickým nedávno zpochybnila nikoliv z vlastního rozmaru, ale na základě „katastrofických“ zjištění Vojenského zpravodajství. Příslušnou zprávu od Vojenského zpravodajství dostala 8. ledna, obratem s ní seznámila premiéra Babiše a svoji resortní inspekci. Inspekce pak podala podnět na policii. 

Ke schůzi Bezpečnostní rady státu kvůli tendru na radary, kterou Babiš svolává na žádost Stropnického, Šlechtová uvedla, že o schůzi bezpečnostní rady premiéra požádala ve středu dopisem ještě před vládou a tedy před Stropnickým. Ostatní členy rady na schůzi 4. června seznámí i s okolnostmi jejího sledování.

Situace na ministerstvu obrany prý není dobrá. „Ale já to vyřeším,“ říká ministryně. Na otázku, jestli na to bude mít čas a jestli se počítá s její účastí v druhé Babišově vládě, odpověděla, že neví, poněvadž premiér s ní nekomunikuje.
 

25. května 2018