ZÁSAH MINISTERSTVA ŠKOLSTVÍ

Ministerstvo odebralo ze seznamu učebnic atlas světa kvůli Krymu a IS

ZÁSAH MINISTERSTVA ŠKOLSTVÍ
Ministerstvo odebralo ze seznamu učebnic atlas světa kvůli Krymu a IS

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Ministerstvo školství odebralo ze seznamu schválených učebnic školní atlas světa společnosti Kartografie Praha, na kterém je vyznačené území teroristické organizace Islámský stát a Krym anektovaný Ruskem. ČTK o tom dnes informovalo tiskové oddělení úřadu.

Nové školní atlasy schválilo ministerstvo školství loni v červnu a říjnu, ačkoli ČR neuznává ruskou anexi Krymu ani území takzvaného Islámského státu. Na konci roku si proto na ministerstvu zahraničí na atlasy stěžovali velvyslanci Ukrajiny a Gruzie.

„MŠMT proto situaci prověřilo a atlasům odebralo schvalovací doložky. Aktuálně MŠMT v záležitosti uvedených učebních pomůcek komunikuje s nakladateli, aby co nejrychleji došlo k nápravě,“ uvedlo tiskové oddělení ministerstva. Na problematická zobrazení v atlasu upozornila televize Prima.

Podle něj se o schválení atlasů rozhodlo loni v létě v souladu s vnitřní směrnicí ministerstva, podle které musí mít učebnice dva kladné doporučující recenzní posudky.

Podobné problémy měly v minulém roce i České dráhy, když média upozornila, že jejich nové výtisky diářů obsahují mapu, na níž jsou vyznačená právě sporná území Islámského státu či anektovaného Krymu. Diáře tehdy před distribucí zarazil až šéf podniku Pavel Krtek.

Česko ruskou anexi Krymu neuznává, i když ho prezident Miloš Zeman loni při vystoupení ve Štrasburku před Parlamentním shromážděním Rady Evropy označil za „hotovou věc“. Kyjev a Moskva by se podle něj měly dohodnout na kompenzaci, ať v penězích či v ropě a plynu.

Proti výrokům českého prezidenta se tehdy důrazně ohradila ukrajinská strana i česká politická scéna. Tehdejší premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) uvedl, že Zeman neměl k projevu o sankcích a anexi Krymu mandát české vlády a že jeho vyjádření jsou v příkrém rozporu se zahraniční politikou ČR.

Takzvaný Islámský stát je radikální islámská teroristická organizace. Na dobytém území v části Iráku a Sýrie vyhlásila samozvaný stát, který dosud mezinárodně neuznala vláda žádné země.


Čtěte dále: Krym je náš. Jinak ale hranice Ukrajiny respektujeme, prohlásil Lavrov

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

,

31. ledna 2018