NZZ: Londýn přestal být místem s nejdražšími kancelářemi na světě

NZZ: Londýn přestal být místem s nejdražšími kancelářemi na světě

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Nejistota kolem brexitu a slabá libra zlevňují kanceláře v britském hlavním městě. Celkově ale ve špičkových lokalitách pracovní místa v kancelářích podražily. To je příležitost pro nová, levnější místa. Podle nejnovější studie o trhu s kancelářemi, jíž vypracovala poradenská a auditorská společnosti Cushman & Wakefield (C & W), Hongkong vystřídal Londýn jako nejdražší místo na světě pro kanceláře, píše list Neu Zürcher Zeitung (NZZ).  

Stísněný prostor a silná poptávka podniků ze sousední Číny vedly v Hongkongu k nárůstu nákladů o 5,5 procenta na 27 431 amerických dolarů USD na pracovní místo a za rok. Naproti tomu v Londýně klesly náklady od roku 2016 o 19 procent na 22 665 dolarů, a to především v důsledku devalvace měny. Například Ženeva, kde sídlí též mnoho mezinárodních organizací včetně OSN, rovněž řadí mezi deset nejdražších míst na světě s více než 13 tisíci dolary na jedno pracovní místo, ačkoli kancelářské prostory jsou zde o více než polovinu levnější než v Hongkongu.

Na celosvětové úrovni se průměrné roční náklady na jedno pracovní místo v kancelářích za posledních 12 měsíců zvýšily o 1,5 procenta. Způsobil to zejména vývoj v Severní a Jižní Americe a v asijsko-tichomořské oblasti, kde náklady vzrostly o 4,2 procenta případně 3,4 procenta. Region Evropy a Blízkého východu zaznamenal naopak pokles o 1,3 procenta. Výkyvy u měn způsobily některé z největších změn v žebříčku. Pokud se podíváme na místní náklady, tento faktor bude v příštích letech hrát pro mezinárodní společnosti větší roli než vývoj na trzích s nemovitostmi, tvrdí C & W.

Nejdražšími lokalitami pro kanceláře dnes jsou: Hongkong, Londýn West End, Tokio, Fairfield County (Connecticut), San Francisco, New York, Silicon Valley, Ženeva, Sydney a Paříž.

Rostoucí nájemné má za následek, že stále více a více nadnárodních společností se usazuje v decentralizovaných lokalitách s nižšími náklady na nájem. Podle srovnání C & W lze se stejnými náklady na pronájem v Hongkongu umístit 100 zaměstnanců, 300 v Torontu, 500 v Madridu a 900 v Bombaji. Studie ukazuje, že souběžně s rostoucími náklady na nájemné se v roce 2017 zvýšila míra obsazenosti kancelářských prostor. Zaměstnavatelé, zejména v tradičních velkých městech jako jsou New York, Londýn, Tokio a Hongkong, chtějí maximálně přizpůsobit rostoucí počet zaměstnanců svým zdrojům.

Zpráva jmenuje trendy, u nichž se ukazuje, že mají vliv na umístění v žebříčku trhu s kancelářemi. Razantní růst technologické branže přinesl novou generaci společností, která jsou méně propojeny s globálními „Power Cities“ než banky a finanční instituce. Nové technologie umožňují pracovat s notebookem a připojením k internetu odkudkoli. To vedlo k tomu, že etablovaným městům začala konkurovat méně významná města, což v době industrializace nebylo možné. K městům, která se v tomto ohledu posunula výše, patří například Stockholm, Austin anebo Soul. Třeba Austin se v posledních letech stal metropolí špičkových technologií, přičemž náklady na kanceláře jsou tam stále o 40 procent nižší než v Silicon Valley.

Každoročně vycházející studie "Office Space across the World" zkoumá náklady na pronájem 215 kancelářských trhů v 58 zemích světa. Pořadí vychází z nájmů a vedlejších nákladů jakož i z hustoty pracovních míst v nových a rekonstruovaných kancelářských prostorech.

,

3. prosince 2017