North v čele NRA

Vlivnou asociaci držení zbraní povede bývalý poradce prezidenta Reagana

North v čele NRA
Vlivnou asociaci držení zbraní povede bývalý poradce prezidenta Reagana

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Oliver North, bývalý poradce amerického prezidenta Ronalda Reagana, byl v pondělí zvolen do čela Národní asociace držitelů zbraní (NRA), která je jednou z nejvlivnějších lobbistických organizací ve Spojených státech. Někdejší podplukovník americké námořní pěchoty North je známý především tím, že v 80. letech hrál ústřední roli v aféře Irangate.

Kauza se týkala tajných dodávek zbraní Íránu výměnou za propuštění amerických rukojmí v Libanonu a převádění utržených peněz na konta skupin bojujících proti komunistickému režimu v Nikaragui (contras). Íránci zbraně potřebovali ve válce s Irákem. North jako poradce Rady národní bezpečnosti tajné operace řídil. Skandál byl odhalen v roce 1986.

Jak uvedl zpravodajský server BBC News, byla Irangate podle řady názorů nejkontroverznější kauzou Reaganovy vlády, protože Kongres tehdy posílání vojenské pomoci nikaragujským povstalcům zakázal.

V roce 1989 byl North shledán vinným ve třech poměrně malých obviněních týkajících se zneužívání vládních fondů. V roce 1990 odvolací soud Northovo odsouzení anuloval.

Výkonný místopředseda NRA Wayne LaPierre označil 74letého Northa za „legendárního bojovníka za americkou svobodu“. V prohlášení LaPierre uvedl, že konzervativec North, který v posledních letech působil jako moderátor v rozhlase a spolupracoval s televizí Fox News, je „nadaný řečník a schopný vůdce“. „Neumím si představit nikoho lepšího, kdo by se mohl stát naším předsedou,“ dodal.

Národní asociace držitelů zbraní bojuje proti všem formám omezování práva na držení zbraní s argumentem, že díky možnosti občanů nosit zbraň je země bezpečnější.

Debatu o kontrole zbraní, což je jedna z nejcitlivějších otázek americké politiky, oživila v únoru střelba na střední škole ve floridském Parklandu, která si vyžádala 17 obětí. Od té doby se v amerických městech konala řada demonstrací za omezení prodeje zbraní; některých protestů se zúčastnily statisíce lidí.

Na víkendové výroční konferenci NRA v texaském Dallasu vystoupil prezident Donald Trump s projevem, v němž se důrazně přihlásil k druhému dodatku americké ústavy, který Američanům zaručuje právo držet zbraň. Prohlásil, že dokud bude prezidentem, tento dodatek nebude ohrožen.

,

8. května 2018