Potíže ODS s Klausem. Nově ho navrhují ze školského výboru zcela odvolat
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Sněmovna nebude jednat o výzvě školskému výboru, aby do dvou týdnů zvolil nového předsedu místo Václava Klause mladšího. Poslanec ČSSD Petr Dolínek návrh na zařazení bodu na program schůze dolní komory dnes neprosadil. Členové výboru na začátku dubna nezvolili novým předsedou kandidáta klubu ODS Martina Baxu, zůstal jím tedy Klaus, který byl z ODS vyloučen.
Pro Dolínkův návrh hlasovalo 68 ze 182 přítomných poslanců. Nepodpořili jej zejména poslanci hnutí ANO, SPD a KSČM, ale ani někteří občanští a sociální demokraté. ODS nově navrhuje Klause z výboru zcela odvolat. Chce, aby ho nahradil Karel Krejza. Sněmovní plénum by se mělo návrhy na změny ve sněmovních orgánech zabývat ve středu.
„Z našeho pohledu není udržitelné, aby byl předsedou školského výboru někdo, jako je Václav Klaus mladší,“ zdůvodňoval Dolínkův návrh na tiskové konferenci před schůzí Sněmovny předseda poslanců ČSSD Jan Chvojka. Klaus se podle něho některými svými výroky dostal mimo standardní poměry ve Sněmovně.
S klubem ODS poslanci ČSSD rozhodnutí nekonzultovali. „My jsme se snažili Václava Klause mladšího odvolat před měsícem na minulé schůzi, nicméně ODS nás požádala, zda by si tento svůj problém mohla vyřešit sama svou cestou,“ poznamenal Chvojka. To se podle něj neúspěšnou volbou Baxy nepodařilo.
Předsedovi klubu ANO Jaroslavu Faltýnkovi by spíše připadalo logické, kdyby ODS podala návrh na odvolání Klause a následně by nominovala a zvolila jiného zástupce. „Ale uvidíme, s čím kolegové přijdou. Na jednání grémia Sněmovny to nepadlo,“ řekl. Hnutí ANO podle něj respektuje, že ODS má na místo ve výboru nárok.
„Budeme postupovat podle jednacího řádu, který říká, že po volbách má každý klub nárok na určitý počet míst v konkrétním výboru,“ řekl novinářům šéf poslanců ODS Zbyněk Stanjura. „Máme nárok na tři místa, v této chvíli máme obsazena dvě místa, budeme chtít obsadit to třetí,“ doplnil.
KSČM při hlasování o návrhu ČSSD na odvolání Klause nechá rozhodnutí na jednotlivých poslancích. Podle předsedy poslaneckého klubu Pavla Kováčika nemají komunisté na setrvání Klause v čele výboru jednotný názor. Od některých poslanců zaznívalo vyjádření, že bývalý člen ODS řídil výbor s odbornou erudicí.
Podle šéfa poslanců SPD Radima Fialy bylo původně dohodnuto, že se ve středu ve 12:30 bude ve Sněmovně jednat o změnách v orgánech Sněmovny. O návrhu ČSSD klub SPD předem nevěděl. „Musíme se poradit, jak se k tomu postavíme,“ řekl Fiala.
Piráti podle poslance Mikuláše Ferjenčíka respektují dohodu Poslanecké sněmovny o tom, kterým stranám náleží které výbory. „Ve chvíli, kdy pan Klaus byl na základě svých ostudných výroků vykopnut z ODS, logicky nemá nárok na to být předsedou školského výboru,“ poznamenal.
Klause mladšího vyloučilo vedení ODS ze strany v polovině března. Klaus podle výkonné rady občanských demokratů „svým jednáním a vystupováním dlouhodobě poškozoval dobré jméno ODS“.
Baxa ve finále tajné volby na začátku dubna dostal šest z 21 hlasů. Předsednické křeslo školského výboru připadá občanským demokratům podle dohod o rozdělení funkcí v dolní komoře. Předseda ODS Petr Fiala to tehdy komentoval tak, že členové výboru porušili parlamentní zvyklosti a pravidla poměrného rozdělení míst v orgánech Sněmovny.
Výbor pro vědu, vzdělání, kulturu, mládež a tělovýchovu, jak zní jeho celý název, se zabývá kontrolou vlády v těchto oblastech a projednává návrhy zákonů, které se jich týkají, včetně příslušných kapitol státního rozpočtu. Do působnosti výboru patří také například Technologická agentura, Grantová agentura, Akademie věd, Státní fond pro podporu a rozvoj české kinematografie a Státní fond kultury.