budoucnost ČSSD

Maláčová jako nová hvězda ČSSD? Opozice se děsí fatálních důsledků její politiky

budoucnost ČSSD
Maláčová jako nová hvězda ČSSD? Opozice se děsí fatálních důsledků její politiky

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová je v rámci ČSSD trochu úkaz. Díky své rétorice a levicově štědré sociální politice se rychle stává hvězdou strany. Poslední průzkum STEM navíc ukázal, že se politička řadí i mezi nejoblíbenější politiky v zemi. „Dala občanům i sociální demokracii naději,“ říká bývalá ministryně školství Kateřina Valachová (ČSSD). Od pravicové opozice naopak sklízí za rozdávačnou politiku kritiku, zejména však za rezignaci na důchodovou reformu. „Bude nás to jednou hodně bolet, úplně všechny,“ říká Markéta Pekarová Adamová (TOP 09). „Mám obavy z jakéhokoliv jejího kroku a nápadu nejen kvůli dopadům do veřejných financí,“ říká zase Jan Skopeček (ODS).

Kariéra Jany Maláčové jde strmě nahoru. Patří mezi nejvýraznější politiky jak ČSSD, tak celé vlády. Podle posledního průzkumu společnosti STEM je rovněž pátým nejpopulárnějším politikem v zemi. „O paní ministryni Maláčové se v ČSSD mluví jako o velmi nadějné političce. Vůbec se tomu nedivím. Její hladká volba místopředsedkyní strany to nakonec podle mého názoru potvrdila. Má talent citlivě vnímat, které problémy lidi opravdu trápí,“ uvedl Jan Chvojka pro Echo24.

Podobně pozitivně vnímá Maláčovou i další představitelka liberálnějšího křídla sociální demokracie Kateřina Valachová „Janě Maláčové fandím. Rostoucí preference přičítám jejímu jasnému a přímému hlasu na straně pracujících, důchodců a boji za spravedlivé ohodnocení i důchody žen. Dala občanům i sociální demokracii naději,“ uvedla bývalá ministryně školství pro Echo24.

Naopak kritičtější část strany pohlíží na ministryni práce obezřetněji. „Politika je běh na dlouhou trať. Jana Maláčová vyběhla nedávno pomyslně na trať a je teď na ní ukázat, že je vytrvalostní běžkyní a ne jenom sprinterkou v úvodu tratě. To samozřejmě platí obecně i o dalších nově zvolených představitelích ČSSD a našich ministrech ČSSD a našich ministrech ve vládě,“ uvedl pro Echo24 Michal Hašek.

Soustředí se na budování vlastního image, výsledky nemá, říká opozice

Opozice a část odborníků ji ale kritizují za nákladné návrhy, které by podle nich mohly neúměrně zatížit rozpočet. Jde například o zvýšení životního minima, růst minimální mzdy, především však rezignace na penzijní reformu. Kritizován byl také návrh jejího ministerstva na povinné e-neschopenky, naopak ve sněmovně uspěl její záměr zrušit karenční dobu.

Ekonomický expert ODS Jan Skopeček má z politiky ministryně práce velké obavy. „Paní Maláčová je pro mě ‚duchovním politickým potomkem‘ Vladimíra Špidly a jeho teze – zdroje jsou. Bez respektování základních ekonomických zákonitostí a možností rozpočtu přichází s nápady, komu všemu ještě z cizího rozdat, aby zachránila preference svojí politické strany. Do toho přidá něco z agendy moderní progresivistické, neomarxistické levice, např. něco z ideologie genderismu, a hned je miláčkem části smýšlející novinářské obce. Jestli mám z její politiky obavy? Mám obavy z jakéhokoliv jejího kroku a nápadu nejen kvůli dopadům do veřejných financí,“ řekl Skopeček serveru Echo24.

Obavy má i Skopečkův stranický kolega Jan Bauer (ODS) „Paní ministryně je bezpochyby velmi pracovitá a každý, kdo dnes v ČSSD vyvíjí nějakou aktivitu, musí být nutně za hvězdu. Současně je však třeba vidět, že paní ministryně se po vzoru premiéra Babiše soustředí spíše na budování vlastního image, konkrétní výsledky ale za ní nejsou. Bohudík, chce se mi říct. Pokud by se realizovala jen polovina toho, co navrhovala a navrhuje, znamenalo by to díru do státního rozpočtu v řádu desítek miliard korun,“ uvedl pro Echo24 místopředseda sociálního výboru.

Tento názor sdílí i další členka výboru Markéta Pekarová Adamová (TOP 09). „Paní ministryně je milá dáma, které nelze nepřiznat, že umí zejména rozdávat na všechny strany – ať už peníze nebo sliby. V ničem jiném zatím příliš kompetenci neprojevila. Což pro tuto zemi bude fatální. Ale to až v době kdy paní Maláčová už ministryní nebude a i proto spoléhá na to, že rozdávání stačí. Nicméně je to pro socialisty typické – umí peníze rozdávat a utrácet, ale neumí je vydělávat,“ uvedla pro Echo24.

„Paní ministryně umí vzbudit velké naděje a velká očekávání, ale zatím ‚skutek utek‘. Potřebujeme zásadní novelizaci zákonů o sociálních službách, zákoníku práce, aby se tyto normy už konečně přizpůsobily 21. století, potřebujeme reformovat penzijní systém, ale to paní ministryně zabalila dřív, než se o to pokusila. Bude nás to jednou hodně bolet, úplně všechny,“ dodala.

Maláčová rezignovala na penzijní reformu

Maláčová je přesvědčena, že Česko zásadní důchodovou reformu nepotřebuje a neumí ji ani pořádně připravit. Potřeba je podle ní průběžné přizpůsobování systému penzí měnící se společnosti. „Velkou reformu, která ze dne na den změní celý systém, nepotřebujeme. Také to v ČR neumíme dělat – koneckonců historie to potvrzuje. Co my ale potřebujeme, tak je průběžná, kontinuální adaptace celého systému, protože naše společnost se mění. My bychom na to měli být schopni reagovat průběžně, nikoliv jednou za dlouhý časový úsek,“ uvedla Maláčová.

Resort práce spočítal, že už s nynějším modelem valorizace a bez dalších změn by se systém penzí mohl propadnout do výrazného deficitu po nástupu do důchodu silné generace 70. let, tedy takzvaných Husákových dětí. Při schváleném zmrazení důchodového věku na 65 letech by schodek mohl v roce 2060 činit 3,4 procenta hrubého domácího produktu (HDP). V dnešních částkách by tak výdaje převýšily příjmy asi o 172 miliard korun. Takzvaný náhradový poměr, tedy poměr průměrné penze k průměrnému výdělku, by postupně klesl asi na 36 procent. Nyní je pod 40 procenty.

Jana Maláčová je od loňského července je ministryní práce a sociálních věcí, ve funkci nahradila Petra Krčála, který rezignoval kvůli plagiátorství v bakalářské práci. Do té doby byla od června 2015 ředitelkou odboru rodinné politiky a politiky stárnutí na ministerstvu práce a sociálních věcí.

 

Vojtěch Šeliga

13. března 2019