Vražedné komando se po smrti novináře prý veselilo, Saúdové agenty nevydají
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Lidé, kteří stojí za vraždou saúdskoarabského novináře Džamála Chášukdžího, budou souzeni v Saúdské Arábii. Na bezpečnostní konferenci v Manámě to v sobotu řekl saúdskoarabský ministr zahraničí Ádil Džubajr. Chášukdží byl zřejmě zabit 2. října na konzulátu své země v Istanbulu a Turecko žádá, aby Saúdská Arábie vydala podezřelé k soudu do Turecka
Džubajr prohlásil, že vyšetřování si vyžádá čas a obvinění muži budou souzeni v Saúdské Arábii. Turecko, které od začátku hovoří o tom, že k vraždě novináře vyzval příkaz z nejvyšších saúdskoarabských kruhů, přitom chce po Saúdské Arábii vydání mužů, protože k vraždě došlo na území Turecka.
Turecká stanice A Haber nyní zveřejnila rozhovor s tureckým řidičem, který měl útočníky v Istanbulu převážet. „V 3:20 přistálo devět lidí. Najali si tři z našich aut. Mezi třemi lidmi ve voze, který jsem řídil já, byl i (velitel) Mahír Abdalazíz Matríb. Chtěli, abych je odvezl od jejich hotelu, a pak byl zpátky kolem osmé, abych je odvezl na konzulát,“ řekl řidič stanici podle serveru Novinky.cz.
Zmiňovaný Mahír Abdalazíz Matríb byl často viděn s korunním princem Saúdské Arábie Muhammadem bin Salmánem. Agentura Reuters jej považuje za vysoce postaveného zpravodajského důstojníka a členem princova bezpečnostního týmu.
„Pamatuju si, že jsem před konzulátem viděl Chášukdžího tureckou nevěstu, protože tam čekala stejně dlouho jako já. Během té doby bezpečnostní pracovníci konzulátu odmítli komukoli vstup, řekli, že uvnitř je inspekce. Chášukdží nevyšel ven a člen saúdské skupiny mě zavolal po dvou hodinách, abych je odvezl zpět do hotelu. „Ptali se mě, kde by se najedli, a já je vzal do restaurace s dönerem. Byli rozradostnění. V autě kouřili a pili alkohol,“ citují turecký server Novinky.cz
List The New York Times uvádí, že nejméně devět lidí z patnácti identifikovaných jsou pracovníci saúdskoarabské tajné služby, armády nebo ministerstev.
Saúdskoarabský ministr zahraničí na tiskové konferenci také řekl, že vztahy mezi Washingtonem a Rijádem jsou „neotřesitelné“ i v době „mediální hysterie“ rozpoutané kvůli vraždě Chášukdžího. „Tato záležitost přerostla v hysterii,“ řekl Džubajr. Lidé podle něj připsali jistou vinu Saúdské Arábii dříve, než skončilo vyšetřování. Království podle něj dalo jasně najevo, že ti, kdo jsou za čin zodpovědní, také zodpovědnost ponesou.
Před ním na konferenci hovořil americký ministr obrany James Mattis, který řekl, že vražda podrývá stabilitu regionu. Vyhnul se ale zmínkám o vině Saúdské Arábie. Podle Džubajra vede administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa „racionální a realistickou“ zahraniční politiku, kterou mohou podpořit všechny arabské země oblasti Perského zálivu.
V případě Chášukdžího Rijád několikrát změnil výpovědi. Původně tvrdil, že Chášukdží z úřadu ve zdraví odešel, pak ale přiznal, že byl zabit. Šlo ale prý o nešťastnou náhodu při souboji. Nakonec saúdský prokurátor sdělil, že šlo o předem naplánovaný čin. Turecko od začátku hovoří o vraždě a chce, aby bylo komando, které bylo zadrženo v Saúdské Arábii, vydáno k soudu do Turecka. Dosud se ale nenašlo tělo a neví se ani, kdo dal k vraždě příkaz.