Nasazení armády

Úkolují Šlachtovi celníci armádu? Elitní útvar měl sledovat podezřelé

Nasazení armády
Úkolují Šlachtovi celníci armádu? Elitní útvar měl sledovat podezřelé

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Celní správa měla v červnu loňského roku požádat elitní útvar 601. skupiny speciálních sil o sledování podezřelých z organizování a řízení trestné činnosti. Zákon však značně omezuje, aby byla armáda nasazena v době míru proti obyvatelstvu. „A co víc, podle všeho nesmějí být vojáci s výjimkou příslušníků Vojenské policie a Vojenského zpravodajství, využívání k činnostem dle trestního řádu,“ uvedla šéfka sněmovního obranného výboru Jana Černochová (ODS).

Celní správa za vedení Roberta Šlachty měla v polovině loňského roku požádat o součinnost armádu, konkrétně její elitní útvar z Prostějova. Podle Ekonomického deníku odeslala žádost Celní správa na Generální štáb a ještě týž den ji dostala tehdejší ministryně Karla Šlechtová k podpisu. Kvůli odvedení pozornosti se pak celá akce měla změnit ze součinnosti na cvičení celníků s prostějovským útvarem.

Informace o nasazení 601. skupiny speciálních sil se rozhodla prověřit předsedkyně výboru pro obranu Jana Černochová. „Nasazení armády coby policejního orgánu je v příkrém rozporu s právním řádem ČR a považuji jej za skandální,“ uvedla Černochová. Ta se také rozhodla interpelovat ministra obrany Lubomíra Metnara a ministryni financí Alenu Schillerovou.

„Proč Celní správa nevyužila složek, které jsou k takovýmto činnostem přímo určeny, konkrétně mám na mysli Policii ČR? Chci Vás tímto požádat o informaci, zda byla žádána Policie ČR o součinnost Celní správou dříve, než byla žádána Armáda ČR a zda Policie ČR tuto součinnost odmítla,“ uvádí Černochová v interpelaci Aleně Schillerové. Černochová pro deník Echo24 uvedla, že zatím od obou ministrů neobdržela žádnou odpověď.

Ministerstvo obrany pro deník uvedlo, že jednotka skutečně nasazena byla na žádost Celní správy. „Ano, je to pravda. Stalo se to v jednom případě,“ řekl pro Echo24 tiskový mluvčí ministerstva obrany Jakub Fajnor. To následně potvrdila i Celní správa. „Na základě dohody o spolupráci mezi Celní správou ČR a Armádou ČR dochází ke spolupráci těchto dvou složek.  Bližší informace v této věci poskytovat nebudeme,“ řekla pro Echo24 mluvčí Hana Prudičová.

Před poslanci na dnešním sněmovním výboru pro obranu vystoupí jak ministr Lubomír Metnar, tak náčelník Generálního štábu Aleš Opata. „Celní správa nebude mít zástupce na sněmovním výboru pro obranu, protože nebyla ani pozvána,“ dodala Hana Prudičová.