BREXIT

Bez dohody o brexitu hrozí občanské nepokoje, tvrdí ředitel britského Amazonu

BREXIT
Bez dohody o brexitu hrozí občanské nepokoje, tvrdí ředitel britského Amazonu

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Pokud Británie opustí Evropskou unii bez dohody o brexitu, hrozí do dvou týdnů občanské nepokoje. Myslí si to ředitel britské divize amerického internetového gigantu Amazon Doug Gurr. Před možností neřízeného brexitu varoval i nový britský ministr zahraničí Jeremy Hunt.

Amazon přišel s tímto varováním podle listu The Times jako první technologická firma na pátečním setkání zástupců velkých firem s novým britským vyjednavačem o brexitu Dominikem Raabem.

S tímto nejhorším scénářem prý jeho firma ve svých plánech kalkuluje. Gurrova poznámka ostatní hosty velmi překvapila, někteří se k předpovědi Amazonu postavili skepticky.

Nový britský ministr zahraničí Jeremy Hunt také varoval před možností neřízeného brexitu. Na tiskové konferenci v Berlíně po jednání s šéfem německé diplomacie Heiko Maasem uvedl, že takový způsob vystoupení Británie z Evropské unie by měl tvrdé dopady na ekonomiku i na britské veřejné mínění.

„Mou skutečnou obavou je, že by to pozměnilo postoj britské veřejnosti vůči Evropě na celou generaci,“ řekl Hunt, který tento měsíc ve funkci nahradil Borise Johnsona. Ten podal demisi kvůli svému odporu vůči novým návrhům vlády Theresy Mayové týkajících se podmínek odchodu země z Evropské unie. Británie podle něj oslabuje své vyjednávací pozice, když se chystá zachovat více vazeb s EU na úkor své samostatnosti.

„Chceme dohodu,“ zdůraznil také šéf německé diplomacie Maas. „Víme, že pro takovou dohodu si všichni musí vyjít vstříc,“ poznamenal dále.

Mluvčí Amazonu odmítl zprávu o předvídaném scénáři potvrdit, ale nevyvrátil ji. Dodal ale, že společnost stejně jako ostatní zvažuje různé scénáře, i ty velmi nepravděpodobné, aby mohla poskytovat spolehlivé služby svým zákazníkům a malým firmám, které na ni spoléhají.

Dohoda mezi Bruselem a Londýnem o brexitu stále není hotová a Hunt, který byl donedávna ministrem zdravotnictví, vyjádřil přesvědčení, že existuje skutečné riziko, že Británie osmadvacítku opustí bez takovéto smlouvy. Aby jí bylo dosaženo, je podle něj nutná změna postoje ze strany evropských vyjednavačů.

Británie má Evropskou unii opustit 29. března příštího roku.

,

23. července 2018