Pirátství jako program? Restituce byly nadhodnoceny, vysvětluje své hlasování Michálek
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Ve středu členové ústavně-právního výboru Poslanecké sněmovny hlasováním podpořili zdanění náhrad církevních restitucí. Pro návrh byli nejen členové vládních stran ANO a ČSSD společně s členy KSČM, která návrh předložila a vládu podporuje, ale také předseda poslanců Pirátů Jakub Michálek a poslanec Jan Hrnčíř z SPD. Zejména Michálkovo rozhodnutí hlasovat pro zdanění náhrad církevních restitucí se setkalo s nevolí jiných politiků.
Jakub Michálek své rozhodnutí hlasovat pro zdanění náhrad církevních restitucí obhajoval na svém facebookovém účtu. „Na jednu stranu je důležité respektovat právní jistotu. Na druhé straně si myslím, že nelze vyloučit právo budoucích generací, aby aspoň částečně revidovaly rozhodnutí těch předchozích. V tomto případě se bavíme o opakovaných splátkách v celkové výši 50 miliard korun zejména jednomu vlivnému církevnímu subjektu v rámci vyrovnání se státem, čímž se stát zadlužil,“ napsal na Facebook Michálek. Serveru Echo24 dále Michálek řekl, že církevní restituce byly nadhodnoceny, a že pro Pirátskou stranu navíc nejsou tak důležitým tématem jako například registr smluv.
Předseda poslanců Pirátské strany zároveň napsal, že jeho klub má v této věci volné hlasování. Mezi Piráty je v menšině, neboť dle jeho slov „podpora ve straně je tak cca 70:30 ve prospěch zachování plné výše náhrady.“ Další člen Pirátů v ústavně-právním výboru, Mikuláš Ferjenčík, se hlasování zdržel.
Účinnost předlohy však chtějí členové výboru odložit až na leden 2020. Prosadil to se souhlasem autora novely Vladimíra Koníčka (KSČM) předseda výboru Marek Benda (ODS), podle něhož je nutné v případě přijetí novely vytvořit prostor, aby ji mohl posoudit Ústavní soud.
Michálkův krok poslanci z jiných sněmovních partají kritizují. Předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek si povzdechl, že jde o „krutou realitu současných dnů.“
Proti byli i poslanci TOP 09. „Dnes komunisté za pomoci ANO, ČSSD a Pirátů okrádají okradené podruhé,“ napsal na twitter bývalý předseda TOP 09 Miroslav Kalousek. Jeho stranická kolegyně Markéta Pekarová Adamová napsala, že Michálek při hlasování překvapil. „Evidentně je pirátství nejen značka, ale i program,“ napsala na svém twitterovém účtu místopředsedkyně TOP 09.
Před 70 lety náš stát ve jménu zrůdné ideologie vraždil, věznil a loupil. Trvalo dlouhých 23 let od listopadu 89, než byla pro církve schválena alespoň dílčí kompenzace. Dnes komunisté za pomoci ANO, ČSSD a Pirátů okrádají okradené podruhé. https://t.co/nSLmIevjDt
— Miroslav Kalousek (@kalousekm) 5. září 2018
Zástupci KSČM, ANO a ČSSD se dnes shodli na tom, že když vás někdo okrade a věci se vám vrátí, zaplatíte zlodějovi z věcí daň. To nemůže překvapit, takoví oni jsou. K nim se však přidal také pan Michálek, a to už zajímavé je. Evidentně je Pirátství nejen značka, ale i program.
— Markéta Adamová (@market_a) 5. září 2018
Pro předlohu o zdanění náhrad církevních restitucí hlasovali komunisté, kteří ji předkládali, členové vládních stran ANO s ČSSD a kromě piráta Michálka také poslanec SPD Jan Hrnčíř. Proti předloze hlasovali zbylí opoziční poslanci. Kromě Ferjenčíka se hlasování ještě zdržela členka vládní ANO a bývalá ministryně spravedlnosti Helena Válková. „Principy právního státu mají být zachovány, ať se děje, co se děje,“ sdělila poslankyně hnutí ANO.