Hamáček v čele ČSSD: Do vlády bez podpory SPD a trestně stíhaného Babiše
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Na 40. sjezdu sociální demokracie byl za předsedu zvolen Jan Hamáček před Jiřím Zimolou. Toho ale neúspěch nemusel mrzet. Delegáti ho v následující volbě zvolili statutárním místopředsedou strany. Nové vedení bylo také pověřeno, aby vyjednávalo o případné vládě s hnutím ANO za podmínky, že se kabinet nesmí opírat o hlasy hnutí Svoboda a přímá demokracie. Strana současně vyzvala hnutí ANO, aby nenominovalo do vlády trestně stíhané osoby.
Jan Hamáček po vítězství nad svým soupeřem v druhém kole volby poděkoval svým protivníkům. „Byl to férový souboj a já jsem rád, že to byl souboj argumentů. Jak jsem mluvil s delegáty, tak se hodně rozmýšleli, jak na ně jednotlivý kandidáti působili během projevů. Tak má fungovat sociální demokracie a tak to má být,“ řekl Hamáček. Ihned po zvolení také prohlásil, že jeho prioritou jsou podzimní senátní a komunální volby.
Hamáček také potvrdil, že bude jednat s hnutím ANO. Pode nového šéfa sociální demokracie je trestně stíhaný předseda vlády problém. „To, že jednáme o vládě, neznamená, že do ní vstupujeme. Chceme, aby jednání byla hlavně o programu. Tolerance menšinové vlády je jakýsi bianko šek partnerovi bez možnosti jej kontrolovat,“ řekl Hamáček televizi Nova.
Delegáti po volbě zvolili prvního místopředsedu strany Jiřího Zimolu, který porazil bývalého brněnského primátora Romana Onderku. Právě ve funkci místopředsedy si Hamáček uměl před volbou Zimolu představit. Po volbě Zimola prohlásil, že o zásadních otázkách, jako je vstup do koalice, by měla rozhodovat členská základna.
Delegáti po zvolení dvou nejvyšších představitelů strany hlasovali o mandátu, který pověřoval Jana Hamáčka k vyjednávání o možné budoucí vládě. V usnesení uvedli, že trestní stíhání považují za zásadní problém a vyzvali ANO, aby neblokovalo nominací obviněné osoby vznik stabilní vlády. Vedení ANO ale už dříve odhlasovalo, že na osobě Babiše v pozici premiéra trvá.
Hamáček se Zimolou se včera večer ještě sešli a probrali plán na nadcházející dny. „Určitě si spolu ještě dnes sedneme a nastavíme plán práce na příští týden. Je toho mnoho. Čekají nás pravděpodobně doplňovací senátní volby, čeká nás příprava voleb komunálních, čeká nás vyjednávání o vládě, čeká nás příprava Lidového domu na působení sociální demokracie v nové éře. Je toho hodně,“ řekl Hamáček na dotaz serveru Echo24, jaké konkrétní kroky podnikne ke sjednocení strany.
Vystoupení Miloše Zemana
Na sjezdu konaném v Hradci Králové vystoupil také prezident Miloš Zeman. Očekávaný projev byl plný kritiky vůči bývalému premiérovi Bohuslavu Sobotkovi. Podle Zemana byl bývalý předseda sociální demokracie nepřitažlivý a odpudivý. „Moje vysvětlení zní, dostali jste 7 procent především proto, protože ve vašem čele nestála osobnost. Je to smutné, ale je to tak,“ řekl Zeman před delegáty.
Bývalý předseda sociální demokracie straníkům doporučil, aby jednali a snažili se získat například křesla náměstků na ministerstvech. „V tvrdém vyjednávání s hnutím ANO si můžete vymoci určité programové koncese. Necpěte se do vlády, nechtějte ministerská křesla. Chtějte náměstky, odborníky. Chtějte někoho, kdo může pro sociální demokracii něco udělat,“ pobízel na sjezdu Zeman své někdejší spolustraníky.
Miloš Zeman po volbě předsedy a prvního místopředsedy na dálku vítězům pogratuloval. „Blahopřeji oběma představitelům ke zvolení a těším se na setkání s nimi, ale i na trvalou budoucí spolupráci,“ uvedl Zeman na twitteru svého mluvčího.
Ke zvolení se vyjádřil i trestně stíhaný premiér v demisi Andrej Babiš. „Gratuluji Janu Hamáčkovi ke zvolení předsedou ČSSD. Přeji mu hodně sil při řešení krize, ve které se ČSSD díky panu Sobotkovi a Chovancovi ocitla. Doufám, že tu slíbenou energii přenese i do konstruktivního jednání o budoucí vládě,“ řekl Babiš.
Delegáti po zvolení dvou čelních představitelů a odhlasovaného mandátu o vyjednávání o vládě sjezd přerušili do 7. dubna. „Budeme se bavit o stanovách a především se vyslovíme dohodnutým parametrům k případnému vzniku vlády. Chceme, aby se k těm parametrům vyjádřili všichni delegáti,“ řekl na tiskové konferenci Zimola.