Češi a eu

Před 15 lety Češi hlasovali pro EU. Jak by hlasovali dnes?

Češi a eu
Před 15 lety Češi hlasovali pro EU. Jak by hlasovali dnes?

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Před 15 lety, 13. června 2003, začalo v České republice první referendum, a to o přistoupení země k Evropské unii. Referenda se zúčastnilo 55,21 procenta voličů a v dvoudenním hlasování nakonec jich pro vstup Česka do EU hlasovalo 77,33 procenta. Podle průzkumu Eurobarometru z konce května má téměř polovina Čechů na členství v EU neutrální pohled. Celkově pak ČR patří k euroskeptičtějším národům v EU.

Aby se toto referendum v roce 2003 vůbec mohlo konat, byl přijat jednorázový ústavní zákon. Zákon o obecném referendu totiž marně čeká na přijetí už od roku 1993. Výsledek referenda tehdy přivítaly vládní strany ČSSD, KDU-ČSL a Unie svobody-DEU a také opoziční ODS, která byla tehdy známá kritikou podoby evropské integrace. Komunisté naopak vstup do EU svým příznivcům nedoporučovali.

Aktuálně 46 % Čechů podle analýzy Eurobarometru nehodnotí členství v EU ani jako dobré. ani špatné. Zároveň 62 procent obyvatel soudí, že Česká republika má z příslušnosti k EU prospěch. Celková spokojenost obyvatel zemí Evropské unie s členstvím v EU roste, v průzkumu ji dalo najevo 60 procent lidí.  

Průzkum uskutečněný v dubnu zkoumal postoje obyvatel 28 unijních zemí před volbami do Evropského parlamentu, které se budou konat v květnu příštího roku. Zatímco na celoevropské úrovni ví o termínu konání těchto voleb třetina lidí, mezi Čechy je to necelá čtvrtina. V Česku je také poměrně velmi malý zájem o hlasování, jehož se hodlá zúčastnit 21 procent lidí, kdežto celoevropský průměr činí téměř 50 procent.

Evropská unie má nyní 28 členských zemí. Od ledna 2007 jsou členy Rumunsko a Bulharsko, v červenci 2013 se stalo členem Chorvatsko. Naopak Británie v červnu 2016 v referendu rozhodla o vystoupení z unie.

, pvk

13. června 2018