Migranti zachycení na moři se vrátí do Afriky, má říct summit EU

Migranti zachycení na moři se vrátí do Afriky, má říct summit EU

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Lídři Evropské unie by se na svém summitu příští týden měli dohodnout na změně způsobu, jak nakládat s migranty zachycenými ve Středozemním moři při pokusu dostat se do Evropy. Návrh, se kterým se měl zpravodaj ČTK možnost seznámit, předpokládá, že tito lidé ze záchranných lodí vystoupí zpět v bezpečné zemi, kde bude možné rychle zjistit, kdo má nárok na mezinárodní ochranu a kdo je ekonomickým migrantem. Podle diplomatů obeznámených s věcí i agentury Reuters se tak migranti budou vracet zpět na africké území.

V dokumentu, který je návrhem závěrů summitu, je použit pojem "regionální vyloďovací platforma", jejíž koncept má být vytvořen v těsné spolupráci s Úřadem vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) a Mezinárodní organizací pro migraci (IOM).

Postup, který pro migranty zachycené na moři znamená návrat zpět na kontinent, odkud vypluli, má podle dokumentu také snižovat motivaci k tomu, aby se vůbec na nebezpečnou plavbu vydávali.

Diplomaté obeznámení s přípravou materiálu přitom zdůrazňují, že se nemá jednat o detenční centra, kde by lidé zůstávali dlouhou dobu. Už po rychlém prověření má být totiž možné určit, kdo na pobyt v unii nárok mít nebude. Věc je ale stále citlivá kvůli tomu, že zatím nejsou ukončena jednání s bezpečnými africkými zeměmi, kam by měli zachycení migranti připlouvat.

Podle nynější verze návrhu by lídři měli zdůraznit i potřebu intenzivnějšího boje s pašeráky lidí, kteří operují od libyjských břehů a tedy také další pomoc tamní pobřežní stráži. Jasně bude zmíněna unijní podpora úsilí, které v tomto směru vyvíjí Itálie.

Návrh závěrů rovněž zmiňuje potřebu posílení vnějších nástrojů, které má EU k dispozici pro zvládání migračních tlaků. "Evropská rada (vrcholná schůzka EU - pozn. ČTK) je odhodlána pokračovat a zesílit přístup, kterým brání opakování nekontrolovaných (migračních) toků z roku 2015 a dál snižuje nelegální migraci na všech trasách," stojí v návrhu.

Summit také upozorní, že "druhotné pohyby" migrantů po EU, tedy přesuny migrantů mezi státy unie, jsou vážným rizikem pro integritu azylového systému bloku. Státy by proto měly v těsné spolupráci učinit všechny potřebné vnitřní legislativní a administrativní opatření, aby těmto pohybům zabránily.

Jen jednou větou je zatím v návrhu zmíněn "značný pokrok" v jednáních o reformě unijního azylového systému, kde jsou ale státy stále zablokovány v otázce možného budoucího systému přerozdělování migrantů podle kvót.

,

19. června 2018