„Spustil se sprostý lynč.“ Ze sněmovny se šíří spor o zakotvení manželství v Ústavě
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Poslanci za KDU-ČSL, ODS, TOP 09, ANO a SPD v čele s lidovcem Markem Výborným podali návrh na úpravu listiny základních práv a svobod, která by ústavně zakotvila ochranu manželství jako svazku muže a ženy. Předseda Pirátů Ivan Bartoš návrh kritizuje a tvrdí, že se neshoduje se západními hodnotami, ke kterým Česká republika míří. Naopak katolický kněz Romuald Štěpán Rob návrh podporuje a odkazuje se na 6. přikázání. Upozornil na "lynč", který se kvůli tomu spustil na sociálních sítích.
"Skupina 54 poslanců a poslankyň ze Spolu, SPD a ANO předkládá návrh na ústavní zakotvení manželství jako svazku muže a ženy. Je asi všem jasné, že proto, že si to dáme do Ústavy, neubude rozvodů ani nešťastných dvojic," píše na svůj twitterový účet Ivan Bartoš.
Skupina 54 poslanců a poslankyň ze Spolu, SPD a ANO předkládá návrh na ústavní zakotvení manželství jako svazku muže a ženy. Je asi všem jasné, že proto, že si to dáme do Ústavy, neubude rozvodů ani nešťastných dvojic. pic.twitter.com/zYHsftXQbk
— Ivan Bartoš (@PiratIvanBartos) July 29, 2022
"Manželství a intimní pohlavní život je vyhrazen pouze muži a ženě pro celoživotní plodnou lásku k založení rodiny," okomentoval situaci kněz Rob. Za svůj výrok obdržel v komentářích od uživatelů velmi ostrou kritiku. "Zkusil jsem poprvé v životě zmínit pravidlo 6. přikázání Desatera na twitteru a facebooku. Spustil se sprostej lynč. Nebudou nás čekat dobré časy," dodal po kritice kněz.
☝️Zkusil jsem poprvé v životě zmínit pravidlo 6. přikázání Desatera na Twitteru a Facebooku. Spustil se sprostej lynč. Nebudou nás čekat dobré časy. Prof. Piťha v katedrále velmi prorokoval…i když se to ani mě tenkrát nelíbilo.😔 pic.twitter.com/6sEWZdDx96
— Romuald Štěpán Rob (@Romualdik) July 30, 2022
K návrhu se vyjádřil také starosta Prahy 6, Ondřej Kolář. "Myslím, že největším problémem manželství pro všechny je, že se z něj stala zákopová válka dvou ultras táborů, které spolu nechtějí diskutovat. A mezi nimi stojíme my, kterým je úplně fuk, jak se nazve úřední potvrzení na lásku… a nevěřícně kroutíme hlavami," napsal na svůj twitter.
Myslím, že největším problémem manželství pro všechny je, že se z něj stala zákopová válka dvou ultras táborů, které spolu nechtějí diskutovat. A mezi nimi stojíme my, kterým je úplně fuk, jak se nazve úřední potvrzení na lásku… a nevěřícně kroutíme hlavami.
— Ondřej Kolář (@OndrejKolar6) July 30, 2022
Cílem návrhu ústavního zákona je podle předkladatelů doplnit ochranu rodiny o ochranu jednoho ze základních stavebních prvků úplné rodiny, za který pokládají manželství muže a ženy. Autoři poukazují na historické zakotvení manželství jako v zásadě trvalého svazku jednoho muže a jedné ženy zejména v evropském civilizačním okruhu. "Manželství muže a ženy má typicky potenciál naplnit všechny hlavní funkce rodiny, a zvláště pak přivést na svět další generaci a vychovat ji," stojí v důvodové zprávě.
Předloha by měla podle autorů ale také zabránit "neuváženým legislativním či výkladovým experimentům, které by se jinak potencionálně mohly podústavní právní úpravy manželství dotknout". Nynější definici manželství je třeba podle nich chránit před "ohrožením ze strany snah o její zpochybnění či přetvoření".
Předsedové poslanců KDU-ČSL a ODS Výborný a Marek Benda ohlásili možné podání ústavní novely po oznámení, že jiná skupina poslanců opět předloží návrh změny občanského zákoníku o možnosti manželství pro homosexuály. Sněmovna jej dostala začátkem června. Předlohu podepsal vždy jeden poslanec z pěti klubů, a to vládních STAN, TOP 09, Pirátské strany a ODS a opozičního ANO. Novelu občanského zákoníku už posoudil kabinet, postavil se k ní neutrálně. Zatímco k uzákonění manželství homosexuálů by v obou komorách stačila prostá většina hlasů, pro ústavní ochranu manželství jako svazku muže a ženy by se musela vyslovit třípětinová většina.